ceturtdiena, 2016. gada 29. septembris

Zinātnieki pēta zivju "korus"



Zemūdens pasaule tiek uzskatīta par klusuma valstību, bet izrādās tā tas nemaz nav. Zem ūdens dzirdami visdažādākie trokšņi, un kā noskaidrojuši zinātnieki no Austrālijas - arī zivis zem ūdens dzied.


Pērtas (Austrālija) Kērtina universitātes (Curtin University) profesors Roberts MakKaulijs (Robert McCauley) kopā ar saviem kolēģiem 18 mēnešu ilgā laika posmā Rietumaustrālijā Port Hedlendas (Port Headland) piekrastes ūdeņos ierakstījuši zivju balsis. Viņiem izdevies identificēt septiņus dažādus zivju "korus", kas bijuši dzirdami rītausmā un vakara krēslā. 
Kā atzinis vadošais pētnieks Roberts MakKaulijs, viņš jau 30 gadus ir klausījies visdažādākajos zivju izdotajos trokšņos un šo skaņu daudzveidība joprojām viņu pārsteidzot.
Zemūdens skaņas tika ierakstītas izmantojot divus hidrofonus, kas bija izvietoti 21,5 km attālumā no Port Hedlendas piekrastes. 
Skaņām ir nozīmīga loma dažādos zivju uzvedības modeļos - vairojoties, barojoties un aizsargājot savu teritoriju. Zivis, kas medī naktīs, skaņas izmanto lai turētos medību laikā kopā, bet, piemēram, zivīm, kuras ir aktīvas dienas laikā, skaņas nepieciešamas lai aizsargātu teritoriju. 
Zinātnieki secinājuši, ka zivis, līdzīgi kā putni, "dzied" rītausmā un saulrietā. Pētnieki arī atzinuši, ka tikai sākuši izprast zemūdens pasaules sarežģīto skaņu sistēmu.  
  

otrdiena, 2016. gada 27. septembris

Garākā zemūdens ala Zviedrijā


Šī īsfilma par alu daivingu ļauj skatītājam nonākt citā pasaulē, kopīgi ar "Expedition Bjuralven" pētnieku komandu gatavojoties un dodoties apsekot Zviedrijas garāko zemūdens alu. "Klattermusen" producētā īsfilma ļauj vērot komandas ciešo sadarbību droši dodoties ledainā ūdenī pētīt tumšus, neapgūtus zemūdens koridorus - kā teikts filmas aprakstā "jūs nekad nezināt, ko atradīsiet aiz nākamā stūra." 


Dolinsjö zemūdens ala (Dolinsjö cave) atrodas Zviedrijas ziemeļos, Nacionālā dabas parka teritorijā netālu no Stora Blåsjön ciema Jämtland grāfistē. Zemūdens alu daiveri apsekojuši 1782m garumā.


pirmdiena, 2016. gada 26. septembris

Slēgtas vairākas Taizemes pludmales

Foto: asiawebdirect.com


Tūristu iecienītajā Taizemes kūrortā Puketā atpūtniekiem slēgtas vairākas pludmales. Nai Yang, Nai Thorn un Layan pludmales Puketā slēgtas peldētājiem pēc tam, kad to ūdeņos parādījušās indīgas medūzas - tā saucamie "Portugāles kuģīši" (Physalia physalis).


Foto: dailymail.co.uk

Sirinartas Nacionālā dabas parka (Sirinart national park) darbinieki indīgās medūzas ūdenī konstatējuši aizvadītajā nedēļā.
"Portugāļu kuģīšu" sugas medūzu taustekļu garums var sasniegt vairākus metrus. Medūzu inde ir ļoti bīstama – tā izraisa spēcīgas sāpes, nelabu dūšu un vemšanu, tomēr cilvēka dzīvībai bīstama šo medūzu inde var kļūt tikai alerģisku reakciju gadījumos. "Portugāļu kuģīši" sastopami Atlantija okeāna tropiskajos rajonos un Vidusjūrā.

Info: www.tass.com un Wikipēdija

sestdiena, 2016. gada 24. septembris

Ventas Balss - Ventspils ūdenslīdējs izceļ no jūras jahtu

Foto: ventasbalss.lv

Šonedēļ, 22.septembrī laikraksts "Ventas Balss" publicējis rakstu par to kā ūdenslīdējs no Ventspils Deniss Lapins kopā ar pārinieku Maksimu Jagņuku izcēluši pirms vairāk nekā mēneša apmēram 20 jūras jūdzes no Latvijas krastiem nogrimušo jahtu "Gecko".



Foto: ventasbalss.lv

Jahta "Gecko" nogrima 12.augustā, kad no Stokholmas devās uz Enguri. Zviedrijā to bija iegādājies Arnis Krauklis, viņš kopā ar ekipāžu divu cilvēku sastāvā dzina jahtu uz Latviju. Jūrā pūta vējš ar ātrumu 10-15 m/s, viļņu augstums bijis 2-3 m. Vakarā, tuvojoties Latvijas krastiem, jahtai tika atklāts bojājums - zaudēta vadība un korpusā sācis smelties ūdens. Komanda cīnījusies par jahtas saglābšanu, bet tas neizdevies. Izsauktais glābšanas dienests komandu izglābis, bet jahta drīz pēc tam nogrimusi Igaunijas teritoriālajos ūdeņos. Jahta "Gecko" nogrima apmēram 52m dziļumā.

Deniss Lapins / Foto: ventasbalss.lv

Jau kopš jahtas nogrimšanas tās īpašnieks centies rast iespēju kā jahtu izcelt no dzelmes. Tā Arnis Krauklis satika Denisu Lapinu. Tika izstrādāts jahtas izcelšanas plāns, kurā iesaistījās arī ūdenslīdējs un daivinga speciālists no Rīgas Maksims Jagņuks un kolēģi no Igaunijas.

Foto: ventasbalss.lv

Zemūdens darbi tika uzsākti 10.septembrī. Darbs zem ūdens aizņēma 76 minūtes - 30 minūtes 52m dziļumā un 46 minūtes dekompresijai. Ūdenslīdējiem vislielākās problēmas radīja tieši stropu pievienošana jahtai, kura bija iegrimusi diezgan dziļi gruntī. Kad visi zem ūdens veicamie darbi bija galā sākās gatavošanās jahtas buksēšanai. Tās pašas dienas vakarā jahta "Gecko" tika nogādāta Mintu ostā Sāremā salā (Igaunija).

Foto: ventasbalss.lv

Vairāk par jahtas "Gecko" izcelšanu lasiet šeit.

piektdiena, 2016. gada 23. septembris

Gada labākās dabas fotogrāfijas skatāmas Londonā



Londonā Dabas vēstures muzejā (Natural History Museum) no 21.oktobra būs skatāma konkursa "Gada dabas fotogrāfs" laureātu darbi. Starp 100 dabas fotogrāfijām būs skatāmas arī 18 fotogrāfijas, kas uzņemtas zem ūdens.


Kā norāda konkursa organizatori - šogad tika saņemts lielākais iesniegumu skaits, tika iesniegtas gandrīz 50 000 fotogrāfiju. Konkursam pieteicās gan profesionāli fotogrāfi, gan fotogrāfi - amatieri no 95 valstīm. Iesniegtos darbus izvērtēja starptautisku ekspertu grupa, kas uzvarētājattēlus izvēlējās pēc to "mākslinieciskuma, oriģinalitātes un augstās tehniskās kvalitātes".
Konkurss "Gada dabas fotogrāfs" norisinās jau 52.reizi un to rīko Londonas Dabas vēstures muzejs. 
Izstāde ar šī gada 100 labākajām dabas fotogrāfijām būs skatāma Londonā Dabas vēstures muzeja Austrumu paviljona galerija līdz 2017.gada 10.septembrim. Biļetes cena no £10.50 - £13.50 pieaugušajiem, bet bērnu biļetes un biļetes ar atlaidēm £6.50 - £8.

otrdiena, 2016. gada 20. septembris

8 padomi kā ekonomēt gaisu daiva laikā

Foto: leisurepro.com


Portāls ScubaDiving.com piedāvā 8 padomus, kā ekonomēt gaisu daiva laikā.


1. Esiet siltumā.
Ja jūs nirstat bez hidrotērpa, jūsu ķermeņa siltums silda okeānu nevis jūs, ķermenis ātrāk atdziest. Tas viss veicina vielmaiņu un skābekļa daudz ātrāku sadegšanu. Tāpēc eksperimentējiet ar dažādiem hidrotērpa biezumiem, lai atrastu savu komforta līmeni un nenonāktu otrā galējībā - pārkaršanā.

2. Kustieties lēnām.
Ātras, krasas kustības liek patērēt daudz vairāk gaisa. 

3. Skatīties, bet neaiztikt!     
Spēcīgi vēzējoties ar rokām gar koraļļiem vai mēģinot noturēt neitrālu peldspēju virs kāda apskatāma zemūdens objekta arī tiek palielināts gaisa patēriņš.

4. Atsvaru daudzums un izvietojums.
Nepareizs atsvaru izvietojums palielina ūdens pretestību un palielina gaisa patēriņu. Izmēģiniet dažādu atsvaru daudzumu un to izvietojumu, iemeklējot sev labāko atsvaru konfigurāciju.

5. Cik lēni ir lēni?
Mēģiniet elpot kā to dara daivgids. Ieelpojiet 5 līdz 7 sekundes un izelpojiet 6 līdz 8 sekunžu periodā. Šādi trenējoties jūsu elpošanas temps kļūs lēnāks un pēc kāda laika vairs nevajadzēs skaitīt līdzi ieelpojot un izelpojot.

6. Reversā pauze.
Veiciet nelielu pauzi ieelpas cikla augstākajā punktā - nevis kā ierasts atrodoties virs ūdens, kad iepauzēts tiek elpošanas cikla zemākajā punktā. Iepauzējot elpošanas cikla augšējā punktā organismam tiek dota iespēja uzņemt vairāk skābekļa no ieelpotā gaisa. Trenējieties baseinā!

7. Ierobežojiet gaisa plūsmu.
Izmēģiniet - aizlieciet regulatora iemutim priekša mēli un velciet gaisu gar mēles sāniem. Šāds mākslīgi radīts šķērslis liks jums elpot daudz lēnāk. Ieteicams arī noregulēt regulatora gaisa plūsmu. 

8. Trenējieties.
Kā jebkurā sporta veidā, iemaņas rodas treniņu rezultātā.

pirmdiena, 2016. gada 19. septembris

Jauns frīdaivinga PADI centru meklētājs

Attēls: padiproseuroperdc.com


Jaunās frīdaivinga programmas PADI Freediver prezentācija ir ļāvusi PADI iziet jaunā un dinamiski augošā tirgū. Šobrīd, kad PADI frīdaivinga instruktori apmāca studentus dažādās pasaules valstīs pēc vienotas atjaunotas programmas, daivcentriem, kuri attīsta šo apmācības virzienu ir iespēja iegūt "PADI Freediver Center" statusu.


Statusu "PADI Freediver Center" var iegūt daivcentri, kuri frīdaiveriem piedāvā pilnu pakalpojumu kompleksu - apmācību pēc PADI kursiem PADI Freediver, Advanced Freediver un Master Freediver, ekipējuma pārdošanu, apkalpošanu un remontu, ieniršanu organizēšanu un specifisku pasākumu rīkošanu. Šo statusu var iegūt gan daivcentri, kas ir PADI daivcentri, gan tādi centri, kas specializējas tikai frīdaivinga apmācībā. Nesen prezentētajā frīdaivinga centru interneta meklētājā jau ir iekļauti centri vairāk kā 40 valstīs.
"PADI Freediver Center" centru saraksts tiks papildināts ik mēnesi. 
Apskatīt darbojošos PADI centrus kategorijā PADI Freediver Center var šeit.

sestdiena, 2016. gada 17. septembris

AquaLung atsauc vairākus BCD Powerline inflātorus

Attēls: aqualung.com


Kompānija AquaLung šonedēļ nākusi klajā ar paziņojumu, ka "veic brīvprātīgu produktu uzlabojumu noteiktiem Powerline inflātoriem." 


Powerline inflātori atrodami gan uz visiem non-i3 AquaLung peldspējas kompensātoriem (BCD), gan uz Apeks Black Ice peldspējas kompensatoriem. 
Ja jūs pēc 2015.gada 1.janvāra esat iegādājies Aqua Lung BCD/Apeks Black Ice peldspējas kompensātoru, jums vajadzētu pārbaudīt vai tas atbilst kompānijas izsludinātajiem uzlabojumu kritērijiem. 
AquaLung norāda, ka problēmas var rasties daiva laikā, kad Powerline inflātors turpina gaisa padevi BCD pat pēc tam, kad daiveris pārtraucis spiest uz inflātora gaisa padeves pogas. Šī problēma var radīt nekontrolējamas izniršanas risku. 
Līdz šim ir bijuši ziņojumi par problēmām ar konkrētajiem inflātoriem niršanas laikā, nelaimes gadījumi nav fiksēti. 
AquaLung rekomendē daiveriem, kuru īpašumā ir peldspējas kompensātori ar Powerline inflātoriem, kas marķēti ar datuma kodu, kas sākas ar H (skat.attēlus), nekavējoties nogādāt tos tuvākajiem autorizētajam AquaLung izplatītājam vai daivcentram. 
Autorizētie AquaLung pārstāvji varēs nomainīt jūsu BCD Powerline inflātoru. Nomaiņa tiks veikta bez maksas. 
Vairāk informācijas šeit.

ceturtdiena, 2016. gada 15. septembris

Plāno pārdot kompāniju "AquaLung"

AquaLung logo / xray-mag.com


Kompānijas "AquaLung" īpašnieks "Air Liquide" apstiprinājis izskanējušo informāciju par iespējamo "AquaLung" pārdošanu. "AquaLung" pēc Otrā pasaules kara izveidoja zemūdens pētnieks un daivinga ikona Žaks Īvs Kusto.


Atsaucoties uz Betaville.co.uk, "Air Liquide" ir lūgusi "Goldman Sachs" atrast pircēju "AquaLung".
Kā teikts "Air Liquide" izsūtītajā preses relīzē:
""Air Liquide", kas regulāri pārskata savu biznesa portfeli, apstiprina, ka izvērtē iespēju atdalīt "AquaLung", kas ir nozīmīgs ūdenssporta ekipējuma ražotājs profesionāļiem un entuziastiem, tādējādi sniedzot "AquaLung" labāko atbalstu nākamajā izaugsmes fāzē."
Paziņojumā medijiem norādīts, ka "AquaLung" šobrīd ir ražotnes sešās valstis, tai skaitā Meksikā un ASV. "AquaLung" ir pārstāvēta apmēram 90 valstīs. Viena piektdaļa kompānijas daivinga biznesa ir saistīta ar armiju apgādi - tai ir kontrakti ar 55 armijām un jūras spēkiem visā pasaulē. 
"AquaLung" ir dibināta 1946.gadā un vēsturisks eksperts niršanā ar akvalangu. Laika gaitā kompānija ir paplašinājusi savu darbības sfēru piedāvājot peldēšanas, ūdens fitnesa un frīdaivinga ekipējumu.
2015.gadā kompānijas "AquaLung" ieņēmumi sastādīja aptuveni 200 miljonus eiro.


otrdiena, 2016. gada 13. septembris

Pie Ķīles Baltijas jūrā delfīns rotaļājas ar peldētājiem



Kopš septembra sākuma Baltijas jūras piekrastē Ķīlē (Vācija) atpūtniekiem ir iespēja izbaudīt ko līdz šim nebijušu - Ķīles kanālā parādījies ļoti draudzīgs delfīns, kurš labprāt spēlējies ar peldētājiem. Delfīnam īpaši iepaticies rotaļāties ar bērniem, ļaujot pat tiem pieķerties pie savas spuras un pavizināties.

svētdiena, 2016. gada 11. septembris

TEDTalks - par koraļļu rifiem stāsta jūras bioloģe Kristena Marhavere



Jūras bioloģe Kristena Marhavere (Kristen Marhaver) pēta Karību rifu koraļļus - sīkas radības magoņu sēkliņu lielumā - kas ļoti lēnām rada skaistas, simtiem jūdžu garas okeāna dzīvību uzturošas struktūras. Zinātniece TEDTalks stāsta par to kā, lai atjaunotu koraļļu rifus, tiek audzēti koraļļu mazuļi. 


Viņa atzīst, ka koraļļu rifu stāvoklis uzdzen skumjas; pateicoties to ātrajam izbalēšanas procesam, bojāejai un apaugšanai ar aļģēm koraļļi ir nonākuši masu mediju ziņās. Tajā visā ir arī sava labā ziņa - mēs uzzinām arvien vairāk par šiem apbrīnojamajiem zemūdens bezmugurkaulniekiem - tai skaitā arī to kā tiem palīdzēt un palīdzot koraļļiem palīdzēt sev. Bioloģe un TED vecākā zinātniskā līdzstrādniece Kristena Marhavere piedāvā ieskatu šo čaklo un trauslo radību brīnišķīgajā un noslēpumainajā dzīvē. 

sestdiena, 2016. gada 10. septembris

Atklāta jauna tauriņzivju suga

Prognathodes basabei tauriņzivs / Foto: xray-mag.com 


Havaju salu piekrastē atklāta jauna tauriņzivju suga, kas, par godu vietējam daiverim Pītam Basabe (Pete Basabe), nosaukta par Prognathodes basabei. Pīts Basabe daudzus gadus palīdzēja vākt rifu zivis daudzie zinātniskiem pētījumiem un izglītojošām ekspozīcijām.


"Tauriņzivis ir koraļļu rifu šarmantās zivis," sacīja Bišopa muzeja (Bishop Museum) zinātnieks un vadošais publikāciju autors Ričards Pails (Richard Pyle). "Tās ir krāsainas, skaistas un visā pasaulē ir ļoti plaši pētītas. Atklāt jaunu tauriņzivju sugu - tas ir ļoti rets notikums."
Jaunatklātās sugas zivis atklātas pateicoties tehniskajiem daiveriem, jo zivis mīt lielā dziļumā. Tās var atrast Havaju salu arhipelāga tuvumā 45m-187m dziļumā, nedaudz mazākā dziļumā šīs sugas tauriņzivis novērotas Havaju salu ziemeļrietumos, bet lielākā dziļumā pie galvenajām Havaju salām. 
Šī tauriņzivju suga pirmo reizi tika fiksēta pirms apmēram 20 gadiem. Bet toreiz lielais dziļums, kurā mita šīs zivis, liedza tās pilnībā izpētīt. Tehniskā daivinga iespēju attīstība tagad ļāvusi rūpīgi iepazīt Prognathodes basabei tauriņzivis.


piektdiena, 2016. gada 9. septembris

Melno smilšu brīnumi



"Melno smilšu brīnumi" ("Wonders Of Black Sand") ir īsfilma, kas uzņemta Lembeha šaurumā, Indonēzijā. Lembeha šauruma gultne ir klāta ar melnām, vulkāniskām smiltīm. Šeit mīt viseksotiskākie un neparastākie zemūdens iemītnieki, tai skaitā dažādi jūras gliemji, astoņkāji, skorpionzivis, lauvzivis u.c.

trešdiena, 2016. gada 7. septembris

Krievijas ūdeņos novērots rets baltais zobenvalis

Foto: leisurepro.com 


Krievijas Tālo austrumu Zobenvaļu projekta (Far East Russia Orca Project) pētniekiem nesen netālu no Kuriļu salām izdevies novērot balto zobenvali. Šis ir pirmais gadījums četru gadu laikā, kad cilvēkiem izdevies skatīt šo ļoti reto zobenvali. Zobenvalis vārdā Aisbergs (Iceberg) ir vienīgais savvaļā zināmais pieaugušais balto zobenvaļu eksemplārs.


Foto: leisurepro.com 
Apmēram viens no 10 000 zobenvaļiem piedzimst pilnībā balts nevis melns ar baltiem plankumiem kā vairums šīs sugas pārstāvju. Pārsvarā šādi baltie zobenvaļi iet bojā nesasnieguši briedumu. 
Aisbergs ir vecākais baltais zobenvalis, kas jebkad novērots. Tiek pieņemts, ka tas ir 22 gadus vecs. Zobenvaļi savvaļā dzīvo apmēram līdz 30 gadu vecumam, bet ir zināmi arī eksemplāri, kas sasnieguši ap 50 gadu vecumu.

sestdiena, 2016. gada 3. septembris

Zemledus frīdaivere



Somu frīdaiverei Džoannai Nordblādai (Johanna Nordblad) pieder pasaules rekords 50m daivam zem ledus. Ar niršanu aukstajos ūdeņos viņa aizrāvās pēc tam, kad kalnu riteņbraukšanas laikā viņa bija ļoti nopietni traumējusi kāju. Nordblādas stāsts ieinteresēja britu režisoru un fotogrāfu Ijanu Deriju (Ian Derry) un tapa šī īsfilma. 

piektdiena, 2016. gada 2. septembris

Daivings Bonairē



Bonaire, oficiāli Bonaires salas apgabals ir salu valsts Ziemeļamerikā, Karību reģionā. Atrodas Nīderlandes Antiļām piederošā salā Mazajās Antiļu salās pie Venecuēlas krastiem. Galvaspilsēta un lielākā pilsēta ir Krālendeika. Bonaires salu teritorijā ietilpst arī neapdzīvotā Mazā Bonaire. Salu kopējā platība ir 294 km2, bet iedzīvotāju skaits ir apmēram ap 18 tūkstošiem. Kopš 2010. gada 10. oktobra ir iekļauta Nīderlandes sastāvā.


Spāņi, Amerigo Vespuči un Alonso de Oheda, atklāja Bonairi 1499. gadā un pasludināja to par Spānijas īpašumu. Spāņu valdīšanas laikā salas pamatiedzīvotāji tika paverdzināti un izvesti uz Espanjolu un ap 1526. gadu sala bija kļuvusi gandrīz neapdzīvota. Tāpēc arī tā laika gubernators nodibināja lopkopības plantācijas un atgrieza indiāņus.
1633. gadā Bonairi iekaroja holandieši un sala nonāca Nīderlandiešu Rietumindijas kompānijas īpašumā. Holandieši zaudēja kontroli pār salu divas reizes, vienreiz no 1800.-1803. gadam un otreiz no 1807.-1815. gadam, kad salās valdīja briti.
1954. gadā Bonaire ieguva pašpārvaldes tiesības Nīderlandes Antiļu sastāvā. Sakarā ar Nīderlandes Antiļu izformēšanu 2010. gada 10. oktobrī Bonaire kļūst par speciālo municipalitāti Nīderlandes sastāvā.

Info: Wikipēdija