otrdiena, 2017. gada 28. novembris

Kas jāzina par ekipējumu nakts daivā

Foto: scuba-buddys.com


Plānojot doties nakts daivā jāpievērš uzmanība vairākām, tieši ar ekipējumu saistītām lietām. Lai gan ekipējums, kas tiek izmantots nakts daivā maz atšķiras no ekipējuma, ko lietojam nirstot dienas laikā, tomēr ir pāris nianses, kurām vajadzētu pievērst uzmanību. 


* Plānojot nakts daivu galvenā nepieciešamā lieta ir lukturis. Bez tam nakts daivā nirējam līdzi jābūt vismaz diviem lukturiem - pamatlukturim un rezerves lukturim. Jāatceras arī pirms nakts daiva pārbaudīt vai lukturi darbojas, vai tajos ievietotas jaunas baterija / vai akumulatori ir pietiekoši uzlādēti. Jāpārbauda arī visi lukturu stiprinājumi un drošības siksniņas. 
* Tieši pirms pašas došanās ūdenī pārbaudiet visu ekipējuma nokareno elementu stiprinājumus, īpašu uzmanību pievēršot tam, vai oktopuss un konsole ir kārtīgi nostiprināti - tiem niršanas laikā nevarētu aizķerties aiz koraļļiem tos bojājot, kā arī nevajadzētu vilkties pa gultni saceļot dūņas, tādējādi pasliktinot redzamību. 
* Nakts daivam ieteicas izvēlēties garo hidrotērpu - tas attiecas arī uz nakts daiviem, kas norisinās siltajos ūdeņos. Atcerieties, nirstot naktīs, zem ūdens pastāv risks iegūt traumas no indīgiem zemūdens iemītniekiem, kurus tumsā ir grūti pamanīt, kā arī ir tādi zemūdens iemītnieki, piemēram, lauvzivis, kas peld uz gaismu, tādējādi var apdraudēt daiverus nakts daiva laikā. Tieši šī paša iemesla dēļ nakts daivā ieteicams izmantot arī cimdus. 
* Svarīgi lai nakts daivā izmantojamie zemūdens aparāti (daivkompjūters, dziļuma mērītājs, kompass utt.) būt ar apgaismošanas iespējām vai luminiscējošām detaļām (bultiņas, ciparnīca utt.). Tas nepieciešams, lai gadījumā, ja izdziest lukturis, jūs varētu kontrolēt savas ieniršanas galvenos parametrus. 
* Ieteicams nakts daivā izmantot ekipējumu ar spilgtiem elementiem - vislabāk dzelteniem. Spilgti elementi ekipējumā lukturu gaismā pārējiem daiveriem ir labāk saskatāmi.

svētdiena, 2017. gada 26. novembris

Zemūdens signāli nakts daiva laikā

Attēls: fordivers.com


Sazinoties zem ūdens naktī, tiek izmantotas tās pašas zīmes un signāli, kas dienas laikā, vienīgā atšķirība ir tāda, ka naktī zīmes tiek rādītas ar kreiso roku, kas tiek apgaismota ar lukturi. Nekad nespīdiniet ar lukturi pāriniekam sejā.


Pastāv arī tā saucamie „nakts” signāli, kas tiek parādīti ar luktura palīdzību. Tas ir ērti tādās situācijās, kad pārinieks vai daivgids atrodas tālāk un signāli ar roku var nebūt saskatāmi. 
Tātad signāli: 
OK - apļveida kustības ar lukturi,
- problēma - horizontālas kustības ar lukturi no vienas puses uz otru.

piektdiena, 2017. gada 24. novembris

Gatavojoties nakts daivam

Foto: divecompare.com


Nakts daivs tā ir brīnišķīga iespēja iepazīt zemūdens pasauli diennakts tumšajā laikā. Nakts daivi parasti tiek uzsākti pēc saules rieta - tas ir laiks kad zem ūdens pamostas un no savām slēptuvēm izlien daudzi zemūdens iemītnieki, kurus dienas laikā nevar redzēt. Piedevām, daudzas zivis naktī guļ, un tāpēc tām var piepeldēt ļoti tuvu klāt. 


Plānojot nakts daivu jāņem verā vairāki ieteikumi:
* ekipējumu vislabāk sagatavot jau laicīgi - kamēr vēl gaišs.
* pārbaudiet nakts daivam paredzētos luktorus, ielieciet jaunas baterijas vai uzlādētu akumulatoru.
* rūpīgi pārrunājiet daivplānu -  shēmā vai kartē izpētiet niršanas maršrutu, nosakiet maksimālo daiva dziļumu, kā arī maksimālo daiva ilgumu. 
* atkārtojiet zemūdens signālus.
* pārrunājiet arī rīcību neplānotās situācijās.
* neaizmirstiet kompasu, jo nakts daivos kompass ir obligāti nepieciešams.
* ja nirstat no daivbota - zem bota 5m dziļumā izvietojiet mirgojošu lukturi un rezerves balonu ar regulatoru.
* uz bota vai krastā (ja nirstat no krasta) atstājiet cilvēku, kurš vēros daiva norisi un varēs sniegt dažādu palīdzību, kā arī nepieciešamības gadījumā izsaukt glābšanas dienestus.
* neaizmirstiet arī par par siltām drēbēm un karstiem dzērieniem, kas pēc daiva jūs sagaidīs uz bota vai krastā. 

pirmdiena, 2017. gada 20. novembris

Atklāti septiņi jauni zemūdens vulkāni

Attēls: ansa.it


Starptautiskai zinātnieku grupai Itālijā Tirēnu jūrā izdevies atklāt septiņus jaunus zemūdens vulkānus.


Šis atklājums nozīmē to, ka zemūdens vulkānu ķēdē, kas stiepjas no Itālijas dienvidu pilsētas Salerno Kampānijā līdz Sandžineto Kalabrijā, tagad ietilpst 15 vulkāni - 7 jaunatklātie un astoņi jau iepriekš identificētie. Zemūdens vulkānu ķēde ir 90km gara un 20km plata.
Nacionālā ģeofizikas un vulkanoloģijas institūta, Nacionālās Pētniecības padomes Piekrastes jūras vides institūta un Jaunzēlandes Zinātniskā institūta ziņojums ir publicēts žurnālā "Nature Communications". 


piektdiena, 2017. gada 17. novembris

Naži daivingā

Foto: outsidepursuits.com


Galvenais, kas jāzina - daiverim nazis nav ierocis, bet gan instruments ar kura palīdzību atbrīvoties no tīkliem, virvēm, auklām — no visa tā, ko zem ūdens izmētājuši paši cilvēki, un kas var sapīties ap daiveri radot tam draudus. Sapīšanās gadījumā tīklus un virves ir jāpārgriež. Un tieši tam noderēs nazis. 


Foto: google
No parasta naža zemūdens nazis atšķiras ar to, ka zemūdens naža asmenis no vienas puses ir parasts, bet no otras — zāģveidīgs. Ļoti labi, ja uz asmeņa ir arī ass iedobums, kas paredzēts dažādu virvju, trošu un vadu pārgriešanai. 
Parasti naža asmeņi tiek izgatavoti no nerūsējošā tērauda, tomēr šis materiāls ļoti labi rūsē sālsūdens ietekmē. Tādēļ pēc katras niršanas reizes nazi nepieciešams noskalot saldūdenī. 
Dodoties zem ūdens daiveri nazi parasti stiprina pie apakšstilba - tā iekšpusē, nazis, protams, ir ievietots makstī.
Jāatceras, ka ne visos daivos nazis būs nepieciešams. Visticamāk dodoties atpūsties uz kādu no silto zemju daivkūrortiem jūs ļoti labi iztiksiet arī bez naža iepazīstot konkrētās vietas zemūdens pasauli. Toties nirstot ezeros, karjeros vai citās līdzīgās ūdenstilpnēs nazis iespējams lieti noderēs. 

otrdiena, 2017. gada 14. novembris

Lietas, kas paaugstina dekompresijas slimības iespējamības risku

Attēls: fineartamerica.com


Nirstot daivera organisms piesātinās ar slāpekli un, kad tiek uzsākta izniršana, slāpeklis lēnām izvadās no organisma. Dekompresijas slimība nozīmē to, ka slāpeklis līdz izniršanas brīdim pilnībā nav izvadījies un audos ir palikuši gāzu burbulīši, kas, uzpeldēšanas laikā mazinoties ārējam spiedienam izplešas daivera muskuļos, locītavās, taukaudos, kaulos un nervos un uzsāk audu mehānisku saspiešanu un bojāšanu. 


Tomēr ne tikai nepareiza izniršana var novest pie dekompresijas slimības. Pastāv arī vesela virkne faktoru, kas jebkurā gadījumā paaugstina dekompresijas slimības iespējamības risku. Praktiski visi šie faktori ir saistīti ar izmaiņām asinsritē, tātad arī gāzu apmaiņas procesā.
- liekais svars (taukaudos izšķīst daudz vairāk slāpekļa, lai to izvadītu, nepieciešams daudz vairāk laika);
- liels vecums (asinsrites un elpošanas sistēmas funkcionē mazāk efektīvi);
- organisma atūdeņošanās (asinis cirkulē daudz lēnāk un tādējādi lēnāks kļūst arī slāpekļa izdalīšanās process);
- traumas un slimības (dažāda veida asinsrites traucējumi, piemēram, sirds išēmiskā slimība);
- alkohola lietošana pirms un pēc niršanas;
- piesārņots gaiss balonā;
- niršana aukstā ūdenī (palēninās asinsrites ātrums);
- liela fiziskā slodze (asinsrites ātruma palielināšanās rada paātrinātu slāpekļa patēriņu);
- lidošana ar lidmašīnu 24 stundas pēc ieniršanas;
- ieniršana augstkalnu apstākļos.

svētdiena, 2017. gada 12. novembris

Drošības pietura daivingā

Foto: sfdi.com


Piecas lietas, kas jāzina par drošības pieturu jeb safety stop daivingā.


1. Drošības pietura — apstāšanās izniršanas procesā uz 3 minūtēm dziļumā no 4 līdz 6metriem, lai mazinātu risku iegūt dekompresijas slimību.
2. Drošības pieturu rekomendē ievērot katras ieniršanas beigās.
3. Drošības pietura ir obligāta, ja ieniršana notikusi dziļāk par 30 metriem, sasniedzot bezdekompresionālo robežu un nonākot NDL pēdējās 4 spiediena grupās.
4. Pārsniedzot bezdekompresionālo robežu par 5 minūtēm un mazāk, drošības pieturas laiks pagarinās līdz 10 minūtēm (4 — 6 metros) un pēc izniršanas jāatturas no niršanas kā minimums 12 stundas
5. Pārsniedzot bezdekompresionālo robežu vairāk par 5 minūtēm, drošības pieturas laiks jāpalielina līdz 15 minūtēm (4 — 6 metros), un virs ūdens pavadītā laika intervālam jābūt 24 stundas.

sestdiena, 2017. gada 11. novembris

Signāli daivingā ar kuriem ziņo par gaisa rezervēm balonā

Foto: danintranet.org


Zem ūdens saziņa notiek ar dažādu signālu jeb zīmju palīdzību. Ar signālu palīdzību arī tiek informēts daivgids vai daivbadijs par saviem gaisa krājumiem balonā. 


Parasti uzsākot daivu balonā ir 200 BAR. Daiva laikā gids laiku pa laikam interesēsies cik daudz gaisa jums ir atlicis balonā. 

Attēls: Cik daudz gaisa atlicis? / fordivers.com

Lai to paziņotu jums ar roku jāparāda attiecīgais skaitlis. Attēlā redzams kā tiek apzīmēti skaitļi no 10 līdz 50:

Attēls: deepseasherpa.com

50 BAR var parādīt arī šādi:

Attēls: 50bar / fordivers.com

Lai parādītu skaitli 60, jau jāizmanto arī otra roka - ar vienu roku rāda "50", ar otru - "10". Atbilstoši, piemēram, 80 tiks rādīts "50" un "30". 
Skaitlim 100 ir šāds apzīmējums:

Attēls: 100bar / fordivers.com

Svarīgs signāls ir arī "Nav gaisa" jeb "Nevaru paelpot no sava regulatora".

Attēls: nav gaisa / fordivers.com

Šo signālu gan nākas pielietot ļoti reti, parasti tas var gadīties daiverim, kurš ir pārāk aizrāvies ar zemūdens pasaules badīšanu un aizmirsis regulāri sekot līdzi rādījumiem manometrā. Protams, šāda situācija var gadīties arī tad, ja ekipējums, ko izmantojat niršanā izrādās bojāts vai arī tas tiek bojāts niršanas laikā.

trešdiena, 2017. gada 8. novembris

Neparastās Džeisona Aislija zemūdens bildes

Foto: telegraph.co.uk


Britu zemūdens fotogrāfs un videogrāfs Džeisons Aislijs (Jason Isley) jau vairāk kā 20 gadus dzīvo Borneo. Dodoties nirt līdzi viņš ņem ne tikai fotoaparātu, bet arī dažādas nelielas figūriņas. Ar to palīdzību, iesaistot visdažādākos zemūdens iemītniekus, top neparastas bildes. 


Foto: telegraph.co.uk

Pagaidām Džeisons ir uzņēmis apmēram 80 dažādus zemūdens stāstus. Jāatzīmē, ka viena šāda attēla uzņemšana var aizņemt no 10 minūtēm līdz pat trim dienām.

Foto: telegraph.co.uk

Foto: telegraph.co.uk

Foto: telegraph.co.uk

Foto: telegraph.co.uk

Foto: telegraph.co.uk

Foto: telegraph.co.uk

Foto: telegraph.co.uk

Foto: telegraph.co.uk





otrdiena, 2017. gada 7. novembris

Februārī Maskavā notiks "Moscow Dive Show 2018"



Nākamgad no 1.līdz 4.februārim Maskavā izstāžu kompleksā "Sokolniki" zemūdens sportam un aktivitātēm veltīta izstāde "Moscow Dive Show 2018".


Izstādes programmā:
* rekreacionālais un tehniskais daivings,
* frīdaivings un  zemūdens medības,
* zemūdens foto un video,
* daivinga apmācība un sertifikācija,
* daivtūrisms, daivkūrorti, daivsafari,
* jahtas, sērfings, kaitings u.c. Aktivitātes.
"Moscow Dive Show" ir lielākā šādas jomas izstāde Krievijā un Austrumeiropā. Izstādē piedalās zemūdens peldēšanas ekipējuma ražotāji, izplatītāji, daivklubi un daivcentri, tūrkompānijas utt. no visas pasaules.

sestdiena, 2017. gada 4. novembris

Daivings un jūras slimība

Foto: truebluescuba.com


Nonākot uz daivbota pastāv iespēja saskarties ar jūras slimības simptomiem. No tiem raksturīgākie ir nelabums, vemšana, reibonis un nogurums. Par jūras slimības tuvošanos var liecināt arī vairāki simptomi - drebuļi, galvassāpes, kuņģa dedzināšana. 


Ja zināt, ka jums var parādīties jūras slimības simptomi, jau laikus parūpējieties par līdzekļiem tās novēršanai. 
* Medicīniskie preparāti. Gatavojoties daivceļojumam konsultējieties ar savu ārstējošo ārstu - viņš ieteiks medikamentus jūras slimības novēršanai, kā arī norādīs kādus tieši medikamentus labāk lietot, ja plānojat nirt un nevis tikai atpūsties uz kuģa klāja. Jūras slimības novēršanai ir pieejamas gan tabletes, gan plāksteri - tos iesaka lietot tiklīdz parādījušies pirmie simptomi vai pat pirms izbrauciena sākuma. Jāatceras, ka medikamenti parasti iedarbojas uz vestibulāro aprātu, tāpēc pēc to lietošanas var būt orientācijas problēmas. Parasti no medikamentiem var ieteikt Draminu un Aeronu. Parastā deva ir 1-2 tabletes pirms došanās uz daivbotu.
* Tiek uzskatīts, ka labākais dabīgais produkts jūras slimības simptomu novēršanai ir ingvers, tas jālieto pirms došanās jūrā — tādā veidā tiks novērsta vemšana.
* Pirms došanās uz botu centieties neēst treknu un skābu pārtiku.
* Dzeriet daudz vairāk ūdeni, atturieties no kafijas un sulām - tās satur skābes un nevajadzīgi kairina kuņģa gļotādu. 
* Viedokļi variē, bet tiek uzskatīts, ka tukšā dūšā ir grūtāk cīnīties ar jūras slimību. Tāpēc kaut ko nedaudz apēdiet - vislabāk maizi vai vēl kādus miltu izstrādājumus, šāda pārtika tas būs daudz labāka kā, piemēram, gaļas vai olu ēdieni. 
* Uz daivbota izvairieties no noslēgtām telpām, labāk atrodieties svaigā gaisā. 
* Ja ir aizdomas par jūras slimību - palieciet uz klāja un vērojiet horizontu vai atgulieties un aizveriet acis. 
* Nelasiet, neskatieties kino - tas tikai var pastiprināt jūras slimības simptomus. 
* Atslābinieties un nenervozējiet. Nemiers var tikai pastiprināt jūras slimību.