pirmdiena, 2018. gada 29. janvāris

Šonedēļ Maskavā norisināsies Moscow Dive Show 2018



No 1.līdz 4.februārim Maskavā (Krievija) izstāžu kompleksā "Sokolniki" zemūdens sportam un aktivitātēm veltīta izstāde "Moscow Dive Show 2018".



Attēls: diveshow.ru

"Moscow Dive Show" apvieno vadošos zemūdens ekipējuma ražotājus, daivinga viesnīcas un safari jahtas, ceļojumu kompānijas, daivcentrus un daivklubus ne tikai no Krievijas, bet arī daudzām citām valstīm. Izstādes apmeklētājiem "Moscow Dive Show" laikā būs iespējams ne tikai iegādāties niršanas ekipējumu, ceļojumus un apmācības kursus par īpašām akcijas cenām, bet arī apmeklēt dažādus seminārus un lekcijas, būs arī fotoizstāde un kino seansi. 
"Moscow Dive Show" ir lielākā šādas jomas izstāde Krievijā un Austrumeiropā.


svētdiena, 2018. gada 28. janvāris

Uzvelkam hidrotērpu

Foto: theadventurejunkies.com


Noteikti ikvienam daiverim dzīvē ir gadījies nopūlēties velkot hidrotērpu. PADI.com iesaka kā to izdarīt ērtāk, bez lielas piepūles. 


* Vispirms uzģērbiet kaut ko, kas izgatavots no likras.
Pirms ģērbt hidrotērpu uzvelciet plānu likras tērpu vai vismaz likras zeķes - pēc tam uzģērbt hidrotērpu būs daudz vieglāk. Bez tam - likras zeķes novērsīs arī iespēju noberzt daivzābaciņos kājas. 
* Pielāgojiet hidrotērpu.
Foto: wiggle.com
Pastāv iespēja pasūtīt hidrotērpu tieši atbilstošu savam izmēram. Tas, protams, maksā vairāk, bet šādu tērpu uzvilkt būs daudz vieglāk, īpaši, ja jums nav standarta izmēru. Vēl der arī atcerēties pirms tērpa uzvilkšanas attaisīt roku un kāju rāvējslēdzējus - arī tas atvieglos uzvilkšanu.
* Plastmasas maisiņi.
Labs palīgs hidrotērpa uzvilkšanā var būt visparastākais plastmasas maisiņš - tas palīdzēs vieglāk "ieslīdēt" hidrotērpā. Kā? Uzvelciet uz kājas plastmasas maisiņu un tālāk ģērbiet hidrotērpu, kad bikšu stara uzvilkta, izvelciet maisiņu un tieši to pašu dariet arī ar otru kāju. Pēc tam ar maisiņa palīdzību uzvelciet arī hidotērpa piedurknes. Bet atcerieties - pēc ģērbšanās rūpīgi noglabājiet plastmasas maisiņu, lai tas nenonāktu ūdenī - plastmasa sadalās ļoti lēnām un šādi plastmasas maisiņi var būt arī ļoti bīstami zemūdens iemītniekiem.
* Izmantojiet ūdeni kā "smērvielu", lai vieglāk uzģērbtu hidrotērpu.
Ja ūdens temperatūra jūsu niršanas vietā nav pārāk zema, leciet ūdenī un tur uzģērbiet hidrotērpu. Ūdens burtiski palīdzēs jums uzslidināt hidrotērpu. Ja ūdens temperatūra ūdenskrātuvē ir pārāk zema - izmantojiet dušu vai šļūteni, lai samitrinātu hidrotērpu. Bez tam - šis paņēmiens ir īpaši patīkams nirstot karstos laika apstākļos.
Foto: padi.com
* Aiciniet palīgā savu badiju.
Varat aicināt daivbadiju palīdzēt uzvilkt hidrotērpu - jūs velkat no vienas puses, badijs palīdz no otras. Vēl kā variants ir arī palūgt badijam iepūst hidrotērpa piedurknē kā balonā - arī tas padarīs vieglāku hidrotērpa piedurkņu uzvilkšanu.
* Šampūns vai ziepjūdens.
Vieglāku hidrotērpa uzvilkšanu padarīs arī šampūns vai ziepjūdens. 
* Pārliecinieties, vai hidrotērps jums der.
Ir ļoti grūti uzvilkt hidrotērpu, kurš ir par mazu. Tāpēc iegādājoties hidrotērpu nekautrējieties lūgt daivveikala pārdevēju palīdzību.


ceturtdiena, 2018. gada 25. janvāris

7 lietas, kas jāievēro atrodoties uz daivbota

Foto: captronsdiving.com


Žurnālā "Sport Diver" apkopojis 7 lietas, kas jāievēro dodoties nirt no daivbota - tās noderēs katram daiverim. Ievērojot šos ieteikumus jūsu daivizbraucieni vienmēr būs patīkami.


1. Vienmēr ierodieties laikā, nekavējiet.
Īpaši ja tā ir jūsu pirmā diena konkrētajā daivcentrā. Atcerieties, pirmajā dienā būs jāaizpilda dažādi dokumenti (daivcentra reģistrācijas anketa, anketa par veselības stāvokli utt.) Bez tam, ja jums nepieciešams izīrēt niršanas ekipējumu - arī tas var aizņemt laiku. Tāpēc pirmajā dienā ierodieties daivcentrā vismaz 15 minūtes ātrāk, nekā plānojat to darīt nākamās dienas. Tādā veidā jūs neliksiet pārējiem daiveriem uz jums gaidīt un nesanāks, ka steidzoties būsiet kaut ko aizmirsis krastā. Protams, šo noteikumu - nekavēt un ierasties laikā - jāievēro vienmēr.

2. Uz daivbota izvietojiet savu ekipējumu tam paredzētajā vietā.
Foto: localdivethailand.com
Daivbotos ekipējuma izvietošanai ir paredzēta speciāla vieta. Nonākot uz klāja jums tiks ierādīta vieta, kur novietot ekipējumu - saglabājiet šo vietu un dienas laikā glabājiet savas niršanai paredzētās lietas šeit. Parasti tā ir vieta, kur novietots jūsu niršanas balons (kuram pievienosiet BCD un regulātoru), pakaramais, kur uzkārt hidrotērpu un kaste pārējā ekipējuma izvietošanai (kasti novietojam zem sola uz kura izvietoti baloni). Ja tas ir niršanas izbrauciens, kura laikā paredzētas divas ieniršanas - pēc pirmā daiva, nomainot balonu, savu ekipējumu novietojiet no rīta ierādītajā vietā - neizmētājiet pa visu daivdeku. 

3. Klausieties.
Klausieties, ko jums stāsta brīfingos. Daivinga izbrauciens sākas ar brīfingu, kurā visi daivbota viesi tiek iepazīstināti ar iekšējās kārtības noteikumiem - kas kur atrodas, kas jāievēro, kāds ir izbraukuma plāns utt. Tad seko brīfings nirējiem, kurā daivgids jūs iepazīstinās ar daivsaitiem, kurus apmeklēsiet, kāds būs zemūdens ekskursijas maršruts, ko iespējams konkrētajās vietās zem ūdens redzēt, kāds būs nirēju grupas izvietojums zem ūdens, kādi zemūdens signāli tiks izmantoti utt. Bez tam, pēc katra daiva norisinās arī "pēc-daiva-brīfings", kurā pārrunāsiet aizvadīto daivu. 

4. Ievērojiet drošības noteikumus.
Uz daivbota ir jāievēro speciāli šai vietai paredzēti noteikumi - par tiem jums izstāstīs brīfingā. Galvenais, atcerieties, nekad nedodieties ūdenī, pirms daivbota komanda nav atļāvusi to darīt (piemēram, daivbota motors vēl nav izslēgts utt.). Tieši tas pats attiecas arī uz lēkšanu ūdenī no liela augstuma. Domājiet par savu drošību un veselību. 

5. Ievērojiet niršanas plānu.
Nav svarīgi, cik liela ir jūsu niršanas pieredze, nonākot daivcentrā jums jāievēro daivgida noteiktais plāns. Jūsu daivgids ir atbildīgs par visu nirēju grupu, tāpēc ievērojiet niršanas plānu un necentieties to mainīt zem ūdens, piemēram, nepārsniedziet daivbrīfingā atrunāto niršanas dziļumu, neatpalieciet no grupas vai vispār neaizpeldiet no tās prom - tas viss negatīvi var ietekmēt visas grupas daivu.

Foto: padi.com
6. Ievērojiet kārtību dodoties ūdenī un atgriežoties uz daivbota.
Tieši tāpat kā dodoties ūdenī jūs ievērojat savu rindu, to pašu atceraties arī atgriežoties uz bota. Dodoties ūdenī - leciet no daivplatformas tikai tad, kad iepriekšējais daiveris ir atpeldējis malā, skatieties, lai lecot nejauši neaizskartu kādu no grupas. Atgriežoties pēc daiva uz daivbotu arī ievērojiet rindas principu. Gaidiet līdz iepriekšējais daiveris ir izkāpis uz bota un atgājis nost no daivplatformas malas - tādā veidā jūs pasargāsiet sevi no traumām, ja gadījumā iepriekšējais nirējs, piemēram, kritīs atpakaļ ūdenī. 

7. Izrādiet savu atzinību.
Daivcentra un daivbota komanda visu dienu ir strādājusi domājot par to, lai jūs labi atpūstos. Tāpēc pateicība 10$-20$ apmērā būs komandai patīkams pārsteigums dienas noslēgumā.
Kā iesaka "Sport Diver" - ievērojiet šos noteikumus un jūs vienmēr būsiet laipni gaidīts daivcentrā. 


pirmdiena, 2018. gada 22. janvāris

Meksikā atklāta pasaulē garākā zemūdens alu sistēma

Foto: xray-mag.com


Savienojot divas zemūdens alas "Gran Acuifero Maya" projekta ietvaros izdevies noteikt, ka 347km garā zemūdens ala ir pasaulē garākā zemūdens alu sistēma


Pie šāda atklājuma "Gran Acuifero Maya" projekta pētnieki nonākuši pēc daudzus mēnešus ilgiem pētījumiem apsekojot samudžināto applūdušo dabas tuneļu sistēmu Jukatanas pussalā Meksikā. 
Atklāts, ka 263km garā Sac Actun ala ar tuneļiem ir savienota ar 83km garo Dos Ojos alu sistēmu. Un tas nozīmē, ka tā būtībā ir vienota alu sistēma ar kopējo garumu 347 km. 



piektdiena, 2018. gada 19. janvāris

Ja daiva laikā pazūd kāds no grupas daiveriem

Foto: banstec.com


Pirms doties zem ūdens daiveri brīfingā pārrunā ne tikai konkrētā daiva plānu, bet arī to, kā rīkoties dažādās ārkārtas situācijās, piemēram, gadījumā, ja pazudis kāds no daiveriem. Kā tad jārīkojas nonākot šādā situācijā?


Pamanot, ka pazudis kāds no daiveru grupas, vispirms pārliecinieties vai pazudušais daivieris vienkārši nav nedaudz aizkavējies. Var gadīties, ka viņš, piemēram, vienkārši aizrāvies fotografējot kādu zemūdens iemītnieku vai koraļļu puduri. 
Ja nu tomēr tas tā nav, tad rīkojieties atbilstoši noteikumiem - minūti meklējiet zem ūdens, tad visi iznirstiet (ievērojot drošas izniršanas procedūru) un turpiniet meklēšanu virs ūdens.
Atcerieties, nav nozīmes tam, vai esat niruši divatā vai lielākā daiveru grupā - vienmēr situācijā, kad zem ūdens pazūd kāds no daiveriem, tālākā rīcības procedūra ir vienāda.
Tāpat jārīkojas arī pazudušajam daiverim - saprotot, ka esat apmaldījies un vairs neredzat savu grupu vai daivbadiju, iznirstiet un meklējiet pārējos daiverus virs ūdens. 
Tieši tāpēc jāievēro šis "minūti meklē, tad uznirsti" likums.
Tomēr ne vienmēr laika apstākļi, piemēram, lieli viļņi vai spēcīga straume ūdens virspusē, ļauj iznirt, lai tālāk turpinātu meklēšanu. Šādas situācijas arī tiek atrunātas brīfingā - tad daiveri, piemēram, atgriežas pie pietauvošanās troses un tur satiekas.
Un, protams, jāatceras arī tas, ka ikvienam daiverim līdzi būtu jābūt bojai, kādai skaņas signālus raidošai ierīcei - šeikeris, pie BCD inflātora stiprināma skaņas ierīce, metāla bumbiņa sišanai pa balonu utt., lieti noderēs arī neliels spogulītis gaismas signālu raidīšanai uz daivbota palikušajiem. 



otrdiena, 2018. gada 16. janvāris

Tasmānijas Red Handfish - zivs ar "rociņām"



Red Handfish (Thymichthys politus) ir sastopamas tikai Tasmānijas dienvidaustrumu piekrastē. Kādreiz šīs neparastās zivis bija diezgan bieži sastopamas, bet beidzamajos gados to populācija ir krasi samazinājusies. Par iemeslu tam varētu būt klimata izmaiņas un šo zivju apdzīvotās teritorijas samazināšanas. 


Video redzams kā Red Handfish pārvietojas pa zemūdens gultni - tās peld diezgan reti, bet vairāk pārvietojās tieši staigājot.
Savu nosaukumu, kas burtiskā tulkojumā nozīmē - zivis ar rokām - tās ieguvušas jo pārvietojotiesl, ai pieķertos pie gultnes, izmanto sānu pleznas kā rokas. 

pirmdiena, 2018. gada 15. janvāris

Kā haizivs palīdzēja atrast gredzenu

Foto: daivere Roksana O'Donnela ar atrasto gredzenu /
sunshinecoastdaily.com.au


Stāsti par to kā daiveriem izdodas atrast citu pazaudētos juvelierizstrādājumus jau sen vairs nav nekas neparasts. Tomēr šis stāsts ir nedaudz savādāks, jo tajā iesaistījusies arī haizivs - vobegonghaizivs (Wobbegong shark).


Amanda von Roden snorkelēja Brisbenas (Austrālija) piekrastē, kad viņas laulības gredzens negaidīti noslīdēja no pirksta un nogrima ūdenī. Ekskursiju kuģīša kapteinis Kevins Launds (Kewin Lowndes) par šo negadījumu bija satraucies ne mazāk kā pati Amanda, jo tieši viņš nebija brīdinājis par nepieciešamību noņemt rotaslietas pirms došanās ūdenī. Pēc šīs neveiksmīgās snorkelēšanas Amandai nācās atgriezties Vācijā bez gredzena, kuru viņa nebija noņēmusi 20 gadus.
Te gan jāatzīmē kapteiņa apķērība - viņš iedomājās atzīmēt GPS koordinātas vietai, kur Amanda pazaudēja gredzenu. 

Foto: sunshinecoastdaily.com.au

Dodoties nākamajā snorkelēšanas ekskursijas izbraukumā Launds uzaicināja pievienoties ar vairākus profesionālos daiverus, cerot, ka nirējiem izdosies atrast pazaudēto gredzenu.
No "Mooloolaba business Scuba World" daivcentra gredzena meklēšanā piedalījās 4 daiveri. Starp viņiem bija arī Roksana O'Donnela (Roxanne O'Donnell). Tieši Roksanai izdevās atrast pazaudēto gredzenu.
Izrādās Amandas gredzens bija iekritis nelielā koraļļu plaisā, tāpēc tā atrašana bija gandrī neiespējama. Tā ka gredzena atrašana bija tiešām liela veiksme.
"Tas bija kā meklēt adatu siena kaudzē. Gultne bija klāta ar sīkiem akmentiņiem un koraļļiem un ūdenszālēm, un tas viss šūpojās līdz ar viļņiem," stāstīja Roksana O'Donnela.

Foto: vobegonghaizivs / elasmodiver.com

Un te stāstā parādās vobegonghaizivs. Roksana pamanīja šo tik veiksmīgi maskēties protošo haizivi un pagriezās tās virzienā, tiešo tad viņa arī ieraudzījusi pazudušo gredzenu.
O'Donnela atzinusi, ka bijusi sajūsmā atrodot gredzenu. "Reiz es pati gandrīz pazaudēju savu laulības gredzenu, tāpēc varu iedomāties kā par manu atradumu priecāsies Amanda."
Gredzens tiks atgriezts tā īpašniecei, kad šogad viņa ar ģimeni atkal ieradīsies Austrālijā.


sestdiena, 2018. gada 13. janvāris

Kā pēc daiva rūpēties par regulatoru

Foto: scubadiving.com


1) Pēc dienas daiva pārliecinieties vai regulatora pirmās pakāpes aizsargkorķītis ir vietā, neaizmirstiet to iztīrīt ar gaisa strūklu - lai tajā nebūtu mitruma vai gružu.
2) Iemērciet regulatoru tvertnē ar saldūdeni vai izlietnē un atstājiet to tur uz kādām 10 minūtēm mērcēties.
3) Kamēr regulators tiek mērcēts saldūdenī, lejiet tā otrajā pakāpē ūdeni (tikai nespiežot uz otrās pakāpes attīrīšanas pogas), to izskalojot.
4) Izņemiet regulatoru no saldūdens tvertnes un rūpīgi to noskalojiet, pārliecinoties, ka tiešām viss ir tīrs. Neaizmirstiet noskalot arī regulatora šļauku aizsargposmus - lai to izdarītu tos nepieciešams pavilkt pa šļauku uz priekšu.
5) Kad tas viss izdarīts, uzmanīgi papuriniet regulatoru, lai tas pilnībā tiktu atbrīvots no ūdens. Pēc tam pakariet regulatoru brīvi karāties un pilnībā nožūt vietā, kur tas neatradīsies tiešos saules staros.


otrdiena, 2018. gada 9. janvāris

Daivprofesionāļi vēl var pagūt reģistrēties Moscow Dive Show 2018

Attēls: diveshow.ru


Vēl līdz 15.janvārim daivinga profesionāļi - instruktori un daivmāsteri - var pagūt reģistrēties Moscow Dive Show 2018. Reģistrējoties daivprofesionāļi pasākumu varēs apmeklēt bez maksas.


Lai saņemtu Moscow Dive Show 2018 profesionāļu identifikācijas karti jebkuras daivinga apmācības sistēmas instruktoriem un daivmāsteriem DiveShow.ru lapā jāaizpilda anketa, kurā bez personas datiem jānorāda arī pārstāvētā daivinga apmācības sistēma un sertifikācijas numurs.
Moscow Dive Show 2018 norisināsies no 1.līdz 4.februārim Maskavā, izstāžu kompleksā "Sokolniki". 


pirmdiena, 2018. gada 8. janvāris

Zinātniekiem izdevies radīt haizivju "sestās maņas" prototipu

Foto: sharksider.com


Zinātniekiem izdevies izveidot raidītāju, kas atdarina Lorencini ampulu (Ampullae of Lorenzi) funkcijas, kas novērotas haizivīm. Lorencini ampulas atrodas netālu no haizivs mutes un ļauj tām attīstīt sesto maņu, tādējādi plēsoņām dodot iespēju izsekot savu medījumu to sirds elektriskā lauka radītajās robežās.


Zinātnieki radījuši jaunu kvantu materiālu, ko nosaukuši par Samārija niķeli (samarium nickelate). Šis materiāls, kas spēj ļoti ātri pārraidīt protonus, zinātniekiem deva iespēju izstrādāt raidītāju, kas spēj atdarināt haizivju Lorencini ampulu funkciju.
Prototips veiksmīgi izgājis testus un nu paver ļoti daudz jaunas iespējas. Zinātnieki cer, ka jaunais materiāls nākotnē tiks plaši pielietots visdažādākajās sfērās - sākot no jūras bioloģijas līdz militārajai jomai.


sestdiena, 2018. gada 6. janvāris

Tuvojas Eiropas lielākais daivšovs



Jau pavisam drīz - 20.janvārī Diseldorfā (Vācija) sāksies ikgadējais daivšovs "Boot 2018". Gandrīz 2000 izstādes dalībnieku būs izvietoti Messe Düsseldorf daudzajās zālēs. 


Apmeklētāji varēs iepazīt jaunāko sākot no luksus jahtām līdz airu laivām, no makšķerēšanas līdz ūdens tūrismam un, protams, uzzināt un apskatīt aktuālāko dažādās daivinga sfērās.
"Boot 2018" piedalīsies visi iecienītākie ražotāji, daivkompānijas un tūroperatori. Būs ne tikai jaunākie sasniegumi daivinga ekipējuma ražotnē, bet arī vairāki īpaši speciāli piedāvājumi - par tiem gan varēs uzzināt tikai izstādes laikā.
Divemagazine ziņo, ka viens no īpaši speciālajiem piedāvājumiem būs no kompānijas "Scubapro" - katru dienu tie "Boot 2018" apmeklētāji, kuri būs iegādājušies divas "Scubapro" daivinga maskas, piedalīsies "Chromis" daivkompjūtera izlozē, bet aizpildot sacensību kartīti būs iespēja laimēt MK17 EVO/C370 regulatoru.
"Boot 2018" norisināsies no 20. līdz 28.janvārim.
Sīkāka informācija par daivšovu: www.boat-duesseldorf.com


ceturtdiena, 2018. gada 4. janvāris

Kam būtu jābūt daivinga ekipējuma rezerves komplektā

Foto: divein.com


Jaunajā gadā noteikti ir ieplānoti arī dažādi daivinga ceļojumi. Atgādināšu, ka dodoties izbraucienā vai ceļojumā, kur ieplānots daivings, pirms izbraukšanas ne tikai pārbaudīt līdzņemamo ekipējumu - vai viss ir lietošanas kārtībā un vai kāds no ekipējuma elementiem nav bojāts, bet arī parūpēties par līdzņemamajām ekipējuma rezerves detaļām. 


Kam tad būtu jābūt līdzņemamajā daivinga ekipējuma rezerves detaļu komplektā?
* 2 maskas (gadījumā, ja ar vienu kaut kas notiek, lai būtu rezerve),
* rezerves siksniņa maskai,
* rezerves iemutis,
* rezerves siksniņas pleznām (ja nirstat pleznās ar gumijas siksniņām),
* rezerves slēdži pleznām (ja pleznām ir slēdži), 
* regulatora pāreja (gadījumā ja regulators ir DIN tipa),
* Aqua Seal līme,
* boja ar virvi vai spoli,
* dažādu izmēru o-ringi (arī priekš manometra),
* silikona smēre, 
* augstā spiediena šļauka,
* karabīnes, 
* daivera aptieciņa (tajā bez parastajiem medikamentiem nepieciešams iekļaut arī tādus, kas var palīdzēt novērst vieglas daiveru saslimšanas).

otrdiena, 2018. gada 2. janvāris

Ar mākslas objektu pievērš uzmanību plastmasas piesārņojumam okeānos

Foto: Instagram/messymsxi 


Mākslinieks Tan Zi Xi no Singapūras ar savu mākslas darbu "Plastmasas okeāns" ("Plastic Ocean") nolēmis pievērst pasaules uzmanību arvien pieaugošajam plastmasas piesārņojumam pasaules okeānos. 



Foto: Instagram/messymsxi 

Ar mākslas darbu "Plastmasas okeāns" Tan Zi Xi demonstrē kā ir dzīvot okeānā, kas pilnībā pārklāts ar plastmasas atkritumiem.
Radītais mākslas objekts sastāv no simtiem dažādu plastmasas priekšmetu - sākot no plastmasas pudelēm līdz pat plastmasas iepirkumu maisiņiem. 

Foto: Instagram/messymsxi 

Tan Zi Xi skatītājiem parāda, kur nonāk viņu vienreiz izmantotā plastmasa un kā tā pārņem zemūdens pasauli. Ikviens izstādes apmeklētājs nonākot "Plastmasas okeānā" var skatīt to, kā plastmasas piesārņojums izskatās raugoties no zemūdens pasaules skatapunkta.
Tan Zi Xi mākslas objekts bija skatāms "Sassoon Docks Art Project" ietvaros Mumbajā (Indija).


pirmdiena, 2018. gada 1. janvāris

Skaistu 2018.gadu!

Attēls: thewallpaper.co


Lai Jaunais 2018.gads aizrit interesantos un patīkamos zemūdens piedzīvojumos! Lai zemūdens pasaule vienmēr koša, daudzveidīga un droša! Lai daiveru kompānija vienmēr uzticama un saprotoša! Lai skaists 2018.gads!