otrdiena, 2015. gada 18. augusts

Kā izglāba jūras bruņurupuci jeb plastmasas salmiņš bruņurupuča degunā - video

Foto: divephotoguide.com 

Jūras biologu grupas, kas Kostarikas piekrastē pētīja Olīvkrāsas jūras bruņurupučus (Lepidochelys olivacea), redzeslokā nonāca jauns vīriešu kārtas bruņurupucis ar apgrūtinātu elpošanu. Kā "National Geographic" pastāstīja jūras bruņurupuču eksperte no Teksasas universitātes Kristīne Figenera (Christine Figgener) sākumā viņi domājuši, ka bruņurupuča nāsī ir kāds parazitējošs tārps, bet izrādījies, ka tas ir 10-12cm garš plastmasas salmiņš. Konkrētais video, kurā redzams, kā pētnieki atbrīvo bruņurupuča nāsi no svešķermeņa, kārtējo reizi atgādina - neizmetiet jebkādus atkritumus ūdeņos - tie var kaitēt jūras iemītnieku veselībai un būt pat nāvējoši.




Kā paši pētnieki komentēja savu video - pēc īsas apspriedes izlemts svešķermeni no bruņurupuča deguna izņemt. Tā kā laivā vienīgais pieejamais instruments šādas procedūras veikšanai bijis Šveices armijas nazis, tad tas arī izmantots. Jāatzīmē, pētnieku komanda atradās okeānā, vairāku stundu braucienā līdz tuvākajai veterinārajai klīnikai, kā arī viņiem nebija atļaujas pārvadāt bruņurupuci no viņa ierastās vides. Izvilkt plastmasas salmiņu no bruņurupuča deguna nemaz nebija viegli - tas viss redzams video, arī pašam bruņurupucim procedūra nepatika, tomēr pēc tās viņš varēja daudz brīvāk elpot. 
Pēc salmiņa izņemšanas bruņurupuča degunu dezinficēja ar jodu un pacientu vēl kādu brīdi novēroja pirms palaist atpakaļ savvaļā. 
Kristīne Figenera jau gadiem ilgi piedalījusies kampaņās pret plastmasas atkritumiem jūrās un okeānos, tomēr līdz šim viņai vēl ne reizi nebija gadījies atrast plastmasas salmiņu bruņurupucim degunā. "Dzīvnieks ieskatījās tā, it kā tam būtu elpošanas traucējumi, jo salmiņš bija nosprostojis visu nāsi."
Kā uzsver Figenera - plastmasas atkritumi, piemēram, plastmasas maisiņi un pat zobu birstes nonāk jūras bruņurupuču kuņģos, tikpat bieži nākas novērot zvejas āķus, kas iedūrušies bruņurupuča mutē vai spurās. 
Konkrētais video pievērš uzmanību tam, kur īsti nonāk daļa atkritumu. Esot pie ūdeņiem neaizmirsīsim aiz sevis savākt visus atkritumus. 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru