otrdiena, 2017. gada 28. februāris

Cīņa starp krabi un astoņkāji un tās negaidītais noslēgums

Foto: divephotoguide.com


Diviem daiveriem nirstot Monterejas līcī (Monterey Bay) Kalifornijā izdevies nofilmēt neparastu cīņu. Tajā piedalījās krabis un astoņkājis. 


Daiveri bija devušies nakts daivā, kad zem ūdens ievēroja astoņkāji un krabi. Abi šie zemūdens iemītnieki bija uzsākuši cīņu un neviens no viņiem neplānoja padoties. Pēc kāda laika krabis gan, kā izskatījās, sāka pagurt, bet tad notika kas negaidīts. Kas tieši? Skatieties video )))




sestdiena, 2017. gada 25. februāris

Zēlandija - jaunu kontinents, kas slēpjas zem ūdens

Attēls: usatoday.com 


Jaunzēlande atrodas virs iepriekš nezināma kontinenta, kas lielākoties atrodas zem ūdens Klusā okeāna dienvidos - ar šādu paziņojumu februāra vidū klajā nākusi zinātnieku grupa no Jaunzēlandes. Jaunais kontinents nodēvēts par Zēlandiju (Zealandia).


Zinātnieki paziņojuši, ka zemes platība uz austrumiem no Austrālijas jākvalificē kā kontinents, kas saucas Zēlandija. Reģions, kas platības ziņā pielīdzināms Indijai, aptver Jaunzēlandi un Jaunkaledonijas salu. 
Attēls: usatoday.com 
Pēc Amerikas ģeoloģiskās sabiedrības (The Geological Society of America) pētījumiem lielākā daļa Zēlandijas - apmēram 94% - atrodas zem ūdens.
Jaunzēlandē bāzēta zinātnieku grupa paziņojusi, ka Zēlandija ir atsevišķa ģeoloģiska vienība, kura atbilst visiem kontinenta kritērijiem - tai ir pacēlums virs apkārtējās teritorijas, atšķirīga ģeoloģija, noteikta teritorija un garoza, kas ir daudz biezāka nekā okeāna dibenā atrodamā. Zinātnieki nonākuši pie slēdziena, ka Zēlandija "nav kontinentālu fragmentu apkopojums", bet drīzāk tas ir "vienots" kontinents.
Šis atklājums ir nozīmīgs ne tikai tāpēc, ka tas pierāda jauna kontinenta esamību, bet tas arī ļaus zinātniekiem rūpīgi izpētīt kontinenta garozas sadalīšanos. 
Zinātnieki arī norādījuši, ka Zēlandija reiz bija daļa no superkontinenta Gondvāna (Gondwana), bet tad pirms 100 miljoniem gadu no tā atdalījās.


piektdiena, 2017. gada 24. februāris

Kā rūpēties par zemūdens kameru

Foto: livingoceansfoundation.org


Zemūdens kameras, protams, daiveros var radīt zināmas bažas, it īpaši, iedomājoties par risku, ka daiva laikā tajā var ieplūst ūdens. Bet veicot pareizu kameras un tās zemūdens boksa aprūpi gan pirms, gan pēc daiva var ne tikai paildzināt to darbības laiku, bet arī mazināt savu satraukumu par problēmām ar kameru niršanas laikā.


Pirms daiva:
* pārbaudiet kameras zemūdens boksa pogas un slēdžus, pārliecinieties vai tie ir tīri un darbojas nevainojami.
* rūpīgi apskatiet boksa o-ringu, tam jābūt nevainojami tīram un nebojātam. Bez tam uz tā jābūt tikai ļoti plānai kārtiņai silikona smēres, tikai tik daudz, lai
Foto: scubadiving.com
o-rings viegli ievietotos tam paredzētajā vietā.
* ievietojiet zemūdens boksā arī pāris mitrumu uzsūcošos maisiņus, pārliecinieties vai tie nenobloķē kādu no boksa kontroles pogām. Šie maisiņi absorbēs iespējamo mitrumu un palīdzēs novērst aizsvīšanu.
* kad bokss ir aizvērts, novietojiet to tā, lai tas neatrastos tiešos saules staros vai arī apsedziet ar mitru dvieli, lai izvairītos no boksa aizsvīšanas.
* ja vien iespējams, dodieties ūdenī bez kameras - lai to pēc tam jums padod no daivbota - tas palīdzēs izvairīties no boksa bojājumiem ielecot ūdenī.

Pēc daiva:
* cik ātri vien iespējams rūpīgi noskalojiet kameru ar tīru ūdeni, ja tas nav iespējams turiet kameru tvertnē ar sālsūdeni - galvenais, lai tā nenožūtu un neveidotos sāls kristāli.
* skalojot kameru spaidiet visas boksa pogas un slēdžus tāda veidā attīrot tos no sāls vai kādiem netīrumiem.
* ja kameras zemūdens boksam ir rokturi, gaismas, tad vēlams tos atvienot no boksa un noskalot, tā novēršot netīrumu un sāls piekļuvi savienojuma punktos.
* ļaujiet kamerai pilnībā nožūt un tikai tad atveriet kameras boksu, tādā veidā pasargāsiet to no pat niecīgākās ūdens iekļuves.


ceturtdiena, 2017. gada 23. februāris

Daiveri Toskānas piekrastē atrod Seno Romiešu artefaktus

Foto: thelocal.it 


Februāra vidū Itālijas ugunsdzēsības dienesta daiveri mācību laikā Toskānas piekrastē atraduši Seno Romiešu laika enkuru un urnu. 


Atrastie artefakti - 150cm gara koka enkura daļa un bojāta urna "tiek datēta ar Romiešu ēru," teikts ugunsdzēsības dienesta paziņojumā masu medijiem.
Seno Romiešu laika priekšmeti atrasti apmēram 13m dziļumā, kad Livamo pilsētas piekrastē noritēja zemūdens treniņi. 
Par artefaktu atrašanu tika informēts vietējais arheoloģijas dienests, kura eksperti veiks pilnu atrasto priekšmetu novērtējumu.  
Ugunsdzēsēji norādījuši, ka senie artefakti šajā teritorijā atrasti jau iepriekš un tie nebūt nav arī lielākie, kādi gadsimtiem ilgi gulējuši šajā Itālijas piekrastē.


otrdiena, 2017. gada 21. februāris

Kā astoņkājis mēģināja aizbiedēt daiveri



Austrāliešu daiverei PT Hiršfeldei (PT Hirschfield) nirstot netālu no Melburnas (Austrālija) gadījies nonākt aci pret aci ar lielu un saniknotu astoņkāji. Kā tas viss norisinājies, redzams šajā video.


Astoņkājis negaidīti tika iztraucēts savās nodarbēs un tāpēc pret daiveri izmantoja visas savas aizbaidīšanas spējas, bet, kad tās nenostrādāja - metās bēgt.
"Mani ieraudzījis tas sāka piepūst savu ķermeni kā tādu izpletni, mēģinot mani aizbiedēt ar savu pieaugošo izmēru. Kad es uz to nereaģēju, viņš devās man tieši virsū kā tāda boulinga bumba cenšoties mani izsist no ceļa," stāstīja Hiršfelde.


svētdiena, 2017. gada 19. februāris

Atvadās no "Sharkwater" režisora Roba Stjuarta

Foto: straight.com


Sestdien, 18.februārī simtiem cilvēku ieradās Toronto (Kanāda), lai atvadītos no februāra sākumā bojā gājušā kinorežisora un ekologa Roba Stjuarta (Rob Stewart). Daudzi atvadu ceremonijas apmeklētāji bija tērpušies zilās drēbēs, tā godājot okeānu, par kura aizsardzību cīnījās Stjuarts.


Foto: Twitter/AdrianCheungCBC

Robs Stjurats, kas atzinību un plašu atpazīstamību ieguva ar dokumentālo filmu "Sharkwater", bezvēsts pazuda 31.janvārī nirstot Florida Keys (ASV), viņa meklēšana ilga četras dienas, kuru laikā tika aptverti vairāk kā 14 000 km².
Stjuarts tika atrasts 3.februārī apmēram 85m dziļumā tikai kādus 90m no vietas, kur režisors un ekologs tika redzēts ienirstam pēdējo reizi. Kā norādīja viņa ģimene - Robs ticis atrasts "mierpilns guļam okeānā". 

Foto: cbc.ca

Par negaidīto un traģisko Roba Stjuarta bojā eju sēroja arī ļoti daudzi kino industrijas un vides aizsardzības organizāciju pārstāvji.
Aktieris Adrians Grīners (Adrian Grenier) savā Twitter kontā rakstīja, ka Stjuarts bijis "laipna un labsirdīga dvēsele, kas nenogurstoši cīnījās par taisnīgumu zem ūdens."
"Project AWARE" - starptautiska daiveru organizācija, kas nodarbojas ar planētas okeānu aizsardzību - nodēvējusi Stjuartu par daiveru un ne-daiveru iedvesmotāju būt par "okeāna pozitīvo pārmaiņu aģentiem".

Foto: deeperblue.com

Robs Stjuarts dzimis 1979.gada 28.decembrī Kanādā. Plašu atzinību viņš ieguva ar 2006.gadā uzņemto dokumentālo filmu "Sharkwater", kas pētīja haizivju medības globālā mērogā un to ietekmi uz okeānu ekosistēmu. "Sharkwater" pirmo reizi tika demonstrēta Toronto Starptautiskajā kinofestivālā un nu jau saņēmusi vairāk kā 40 apbalvojumus dažādos pasaules kinofestivālos. Nākamā viņa filma "Revolution" (2012) turpināja "Sharkwater" aizsākto tēmu pievēršoties apkārtējās vides sabrukumu. 2013.gadā "Revolution" kļuva par ienesīgāko dokumentālo filmu Kanādā un tā saņēmusi 19 godalgas dažādos pasaules kinofestivālos.
Robam Stjuartam bija 37 gadi.

Info: www.cbc.ca 

sestdiena, 2017. gada 18. februāris

Noskaidroti pasaules labākie zemūdens fotogrāfi

Foto: Gabriel Barathieu/UPY2017


Noskaidrots konkursa "Underwater Photographer of the Year 2017" uzvarētājs - par to kļuvis zemūdens fotogrāfs no Francijas Gabriels Baratjē (Gabriel Barathieu) ar fotogrāfiju "Dejojošais astoņkājis" ("Dancing Octopus"). 


Baratjē šo fotogrāfiju uzņēmis Indijas okeānā Majotas salas (Mayotte island), kas atrodas Āfrikas austrumos, piekrastes ūdeņos. Jāatzīmē arī specifiskie apstākļi - bēguma laikā, kad tapa šī bilde, ūdens lagūnā bija tikai apmēram 30cm dziļš. 
"Man bija jātiek pēc iespējas tuvāk astoņkājim, lai izdotos iegūt šo efektu," atzina zemūdens fotogrāfs.
"14mm ultra platleņķa objektīvs ar ļoti labu fokusu deva šo lielā izmēra efektu. Astoņkājis šķiet lielāks un ūdens dziļāks. Man arī nebija jāizmanto zibspuldze, jo bija labs dabiskais apgaismojums."
Baratjē izmantoja Canon 5DS kameru un objektīvu Subal zemūdens boksā.
Kā uzsvēra konkursa "Underwater Photographer of the Year 2017" organizētājs un viens no konkursa tiesnešiem Alekss Mustards (Alex Mustard) - attēls apvieno gan vieglumu, gan spriedzi ar kādu astoņkājis medī šajā seklajā lagūnā. "Veids, kā tas kustas, tik ļoti atšķiras no citiem plēsoņām, ka tas varētu būt pat viesis no citas planētas."
Bet par labāko Lielbritānijas zemūdens fotogrāfu ar iespaidīgu gaismas efektu fotogrāfiju "Out of the Blue", kas uzņemta Jukatanas senotē Meksikā, atzīts Niks Bleiks (Nick Blake). 
Konkursā "Underwater Photographer of the Year 2017" piedalījās 4500 fotogrāfi no 67 valstīm. Iesūtītie attēli tika izvērtēti 10 kategorijās, kā arī tika piešķirtas 5 speciālbalvas. Bez tam uzvarētāji šoreiz tika paziņoti internetā, tādā veidā norādot uz konkursa starptautisko mērogu.
Konkursa apbalvošanas ceremoniju var noskatīties šajā video:



pirmdiena, 2017. gada 13. februāris

Jaunzēlandes pludmalē bojā gājušie vaļi var uzsprāgt

Foto: radionz.co.nz


Aizvadītajā nedēļā Jaunzēlandes Dienvidu salas Farewell Spit pludmalē krastā izmetās un gāja bojā vairāki simti pilotvaļu. Šobrīd varasiestādes ir ierobežojušas piekļuvi Farewell Spit pludmalei, brīdinot sabiedrību par bojā gājušo pilotvaļu iespējamo uzsprāgšanu. 


Foto: dailymail.co.uk

Kā atzinis Jaunzēlandes Vides aizsardzības departamenta rendžers Maiks Ogle (Mike Ogle) - bojā gājušajiem vaļiem sadaloties var eksplodēt kuņģis. "Un ja jūs šajā brīdī stāvat netālu nav diez ko patīkami saņemt "zarnu bumbu" sev sejā," teica Ogle. "Man pāris reizes ir gadījies būt pārāk tuvu šādam sprādzienam un tas tiešām nebija patīkami, no tā tev vienkārši paliek slikti."
Jaunzēlandes Vides aizsardzības departaments risina jautājumu kā labāk atbrīvot pludmali no bojā gājušajiem pilotvaļiem.

Foto: inquisitr.com

"Līdz šim mums vēl nekad nav nācies likvidēt 250 beigtus vaļus, bez tam lielākā dala no tiem sver vairāk kā tonnu," norādīja Maiks Ogle. "Tas tiešam ir ļoti milzīgs daudzums beigtu vaļu."
Vides aizsardzības departaments ir nolēmis bojā gājušos pilotvaļus aprakt iedzīvotājiem slēgtā Farewell Spit pludmales kāpu daļā. Lai veiktu šos darbus tiek izmantoti ekskavatori. Tāpat amatpersonas cenšas pēc iespējas ātrāk atbrīvot pārējo Farewell Spit pludmales daļu no bojā gājušajiem vaļiem. 

Foto: inquisitr.com

Šī ir trešā reize Jaunzēlandes vēsturē, kad Zelta līcī (Golden Bay) notiek masveida pilotvaļu izpeldēšana krastā. Jaunzēlandes Vides aizsardzības dienesta pārstāvji joprojām nespēj sniegt precīzu atbildi par to, kāds ir šīs parādības patiesais cēlonis.
Pēc Jaunzēlandes jūras aizsardzības grupas "Project Jonah New Zealand" pārstāvju domām viens no iemesliem, kāpēc vaļi šajā teritorijā izmetas krastā, varētu būt seklie un duļķainie piekrastes ūdeņi - tie varētu radīt traucējumus vaļu "sonāros", kā rezultātā vaļi izpeld krastā.
Pagājušajā nedēļā ceturtdienas vakarā Dienvidu salas Farewell Spit pludmalē krastā bija izmetušies vairāk kā 400 pilotvaļi, vēl apmēram 240 pilotvaļi izpeldēja krastā sestdienas rītā, šiem pilotvaļiem izdevās pašu spēkiem atgriezties jūrā.  Vairāk kā 300 pilotvaļi gāja bojā. 

Foto: patrikabhaskar.com

Vaļu glābšanā iesaistījās ne tikai valdības un vides aizsardzības organizāciju pārstāvji, bet arī vairāki simti brīvprātīgo.
Pagaidām pilotvaļi nav ierindoti apdraudēto jūras iemītnieku sarakstā.


svētdiena, 2017. gada 12. februāris

Brīnums noticis - Jaunzēlandē vairāk kā 200 pilotvaļi paši atgriezušies ūdenī

Foto: ibtimes.co.in


Jaunzēlandes Dienvidu salas Farewell Spit pludmalē noticis negaidīts brīnums, apmēram 240 pilotvaļi, kas bija izmetušies krastā sestdienas rītā, nakts vidū paši atgriezušies atpakaļ jūrā. 


Tomēr vides aizsardzības speciālisti joprojām raizējas par to, ka pilotvaļi varētu atkal izpeldēt Farewell Spit pludmalē.
Iepriekš brīvprātīgajiem bija izdevies atgriezt jūrā apmēram 100 pilotvaļus no vairāk kā 400 pilotvaļiem, kas bija izpeldējuši krastā ceturtdienas vakarā. 

Foto: nbcnews.com

"Apmēram 240 pilotvaļi, kas bija iesprostoti starp Puponga un Pakawau, vēlu sestdienas vakarā paši atgriezās jūrā paisuma laikā un turpina peldēt piekrastes seklajos ūdeņos," BBC pastāstīja Jaunzēlandes Vides aizsardzības departamenta pārstāvis Herbs Kristofers (Herb Christophers).

Foto: foxnews.com

Vides aizsardzības grupa "Project Jonah New Zealand", kas piedalījās pilotvaļu glābšanas operācijā, ir norīkojusi speciāli aprīkotu lidmašīnu, kas seko līdzi izglābto vaļu pārvietošanās virzienam.

Foto: theguardian.com

Šī vaļu izpeldēšana krastā ir viena no traģiskākajām Jaunzēlandes vēsturē. Ceturtdienas vakarā Dienvidu salas Farewell Spit pludmalē krastā bija izmetušies vairāk kā 400 pilotvaļi, vēl apmēram 240 pilotvaļi izpeldēja krastā sestdienas rītā. Vairāk kā 300 pilotvaļi ir gājuši bojā. 
Vaļu glābšanā iesaistījās vairāki simti brīvprātīgo.

Info: www.bbc.com 

sestdiena, 2017. gada 11. februāris

Jaunzēlandē turpinās pilotvaļu izpeldēšana krastā

Foto: Facebook/Project Jonah New Zealand


Traģēdija Jaunzēlandes Dienvidu salas Farewell Spit pludmalē turpinās - krastā izmetušies vēl apmēram 240 pilotvaļi. Sestdienas rītā brīvprātīgajiem glābējiem bija izdevies atgriezt jūrā apmēram 100 pilotvaļus no tiem vairāk kā 400 pilotvaļiem, kas bija izmetušies kastā ceturtdienas vakarā. Tomēr ļoti daudzi no izglābtajiem zemūdens zīdītājiem atkārtoti metās krastā.


Diemžēl vairāk kā 300 pilotvaļu jau ir gājuši bojā. Arī ūdenī izveidotajai cilvēku ķēdei nav izdevies aizkavēt pilotvaļus no izpeldēšanas krastā.
Bet dzīvos joprojām cenšas glābt gan veterinārārsti, gan brīvprātīgie - pilotvaļus cenšas atvēsināt un pasargāt no saules stariem. Glābēji ļoti cer, ka šodien krastā izpeldējušos un izdzīvojušo pilotvaļus izdosies nogādāt atpakaļ jūrā svētdien paisuma laikā.

Foto: Facebook/Project Jonah New Zealand

Nav izdevies noskaidrot kāpēc pilotvaļi turpina izpeldēt Zelta līča 5km garajā pludmalē. Viena no versijām - krastā pilotvaļus izdzinušas haizivis. Šāds pieņēmums radies pēc atrastajām haizivju kodumu pēdām mirušo pilotvaļu ķermeņos.
Kā BBC pastāstīja Jaunzēlandes Vides aizsardzības departamenta pārstāvis Herbs Kristofers (Herb Christophers), vaļi mēģinot appeldēt Dienvidu salas galējo punktu, bet ja viņiem navigācijā rodas kādas kļūdas, pilotvaļi nonāk krastā. Jo seklāks ūdens, jo vairāk tiek traucēta šo zīdītāju eholokācija.
"Šī ir ļoti sarežģīta vieta, ja tu šeit apmaldies un tu esi valis," sacīja Kristofers. 
Eksperts uzsvēris, ka vaļi, kas izmetušies krastā, sūta briesmu signālus, kas piesaista cits viņu bara pārstāvjus, kuri tad arī nonāk krastā.

Karte: BBC

Pēc "Project Jonah New Zealand" datiem Jaunzēlandei ir viens no augstākajiem rādītājiem vaļu un delfīnu izpeldēšanā krastā - apmēram 300 vaļi un delfīni ik gadu izmetas šejienes pludmalēs. Un ļoti daudzi no šiem incidentiem notikuši tieši Farewell Spit pludmalē.
Nesenākā vaļu izmešanās Farewell Spit pludmalē notika 2015.gada februārī, kad krastā izpeldēja apmēram 200 pilotvaļi no kuriem vismaz puse gāja bojā.


piektdiena, 2017. gada 10. februāris

Jaunzēlandes piekrastē bojā gājuši vairāki simti pilotvaļu

Foto: Facebook/Project Jonah New Zealand


Jaunzēlande piedzīvojusi vienu no lielākajām pilotvaļu izpeldēšanām krastā - Dienvidu salas (South Island) Zelta līča ziemeļu pludmalē krastā izmetušies 416 pilotvaļi. 


Vaļi pludmalē pamanīti jau ceturtdienas vakarā, tomēr valdība nolēmusi nakts laikā neuzsākt glābšanas darbus baidoties, ka pilotvaļi varētu sakost glābējus. Izvērsta glābšanas operācija uzsākta piektdienas rītā un visas dienas garumā pilotvaļu glābšanā piedalījušies ne tikai vides aizsardzības organizāciju pārstāvji, bet arī vairāk kā 500 brīvprātīgo glābēju.

Foto: Facebook/Project Jonah New Zealand

Diemžēl lielākā daļa pilotvaļu jau bija gājuši bojā izmešanās brīdī. Glābējiem gan izdevās nogādāt atpakaļ ūdenī apmēram simts vaļus, tomēr ļoti daudzi no tiem atkal metās krastā. Tā kā pludmalē iestājoties tumsai joprojām bija dzīvi pilotvaļi, glābēji plāno turpināt darbus sestdienas rītā. 

Foto: Facebook/Project Jonah New Zealand

Iemesls, kāpēc notiek šādas jūras zīdītāju izpeldēšanas krastā, pilnībā nav noskaidrots. Zinātnieku viedokļi šajā jautājumā dalās. Tiek uzskatīts, ka masu izmešanās krastā var notikt dažādu iemeslu dēļ, piemēram, slimības, slikti laika apstākļi, apjukums, navigācijas kļūdās vai sarežģījumi dzemdībās.
Pilotvaļi ir sociāli zemūdens iemītnieki, tie pārtiek pārsvarā no garnelēm un kalmāriem. Tie ir izplatīti visā pasaulē. Tomēr īsspuru pilotvaļi dod priekšroku vēsākiem klimata apstākļiem, kā, piemēram, Jaunzēlandes piekrastes ūdeņiem, bet toties garspuru vaļi ir izplatīti plašākā diapazonā. 

Foto: Facebook/Project Jonah New Zealand

Tiek ziņots, ka šī Jaunzēlandē ir trešā lielākā zināmā vaļu izmešanās krastā. Vislielākā zināmā šāda traģēdija notika 1918.gadā, kad Jaunzēlandei piederošajās Četemas salās (Chatham Islands) krastā izmetās 1000 pilotvaļu. 1985.gadā Oklendā krastā izpeldēja apmēram 450 vaļi, bet 2015.gadā arī Dienvidu salas pludmalē bojā gāja apmēram 200 pilotvaļi. 


ceturtdiena, 2017. gada 9. februāris

Indiešu daiveri labo Ginesa Pasaules Rekordu

Foto: divernet.com 


Daiveriem no Indijas Koh Tao (Taizeme) piekrastes ūdeņos izdevies labot Ginesa Pasaules Rekordu kategorijā "Zem ūdens izveidotā garākā cilvēku ķēde". Rekorda labošanā piedalījušies 182 daiveri un šo rekordu jau ratificējusi arī Ginesa Pasaules Rekordu grāmatas pārstāvji.


Šī rekorda uzstādīšanā piedalījās nirēji no Indijas pilsētas Pune, tā kā pilsēta atrodas valsts vidienē, daiveri pārsvarā bija niruši tikai saldūdens tilpnēs. Pasākumu organizēja "Chrysalis Entrepreneur Forum" un "Absolute Scuba" un tas norisinājās Sairee pludmalē esošā "Coral Grand Resort" teritorijā.
Indijas daiveri rekorda labošanai bija gatavojušies 6 mēnešus, bez tam pirms ierašanās Taizemē dauzi no viņiem pat nebija sertificēti daiveri vai pat iesācēji peldēšanā, arī pieredze niršanai sālsūdenī daiveriem bijusi minimāla.
Rekorda labošanā piedalījās daiveri vecumā no 8 līdz 58 gadiem. Pirms došanās ūdenī viņi nodziedāja Indijas himnu un noskaitīja lūgšanu. Tikai pēc tam viņi zem ūdens izveidoja 140m garu cilvēku ķēdi.
Iepriekšējais Ginesa Pasaules Rekordu kategorijā "Zem ūdens izveidotā garākā cilvēku ķēde" piederēja daiveriem no Itālijas un tas tika uzstādīts 2015.gadā Elbā. Aizvadītā gada oktobrī šo rekordu jau mēģināja labot nirēji no Kipras izveidojot zem ūdens ķēdi no 278 daiveriem, bet kā portālam "Divernet" pastāstīja Ginesa Pasaules Rekordu grāmatas pārstāvji - viņi vēl četrus mēnešus pēc šī notikuma  gaidījuši visus pieprasītos rekorda apstiprināšanai nepieciešamos pierādījumus, tāpēc šī Kiprā izveidotā daiveru ķēde nav ratificēta rekordam. 


pirmdiena, 2017. gada 6. februāris

Pusdienas zem ūdens Briseles Nemo33

Foto: divernet.com 


Līdz šim daiveriem, kas apmeklēja Briseles (Beļģija) dziļo baseinu Nemo33, bija iespējams papusdienot kompleksa teritorijā esošajā restorānā. Lai to darītu, protams, nācās iznirt no baseina. Bet tagad daiveriem ir radīta iespēja papusdienot arī zem ūdens. Tas gan nav lēts prieks - vienam cilvēkam šāda ēdienreize izmaksās 99 eiro.


Nemo33 baseinā atvērtais restorāns atrodas 5m dziļumā. Tas ir apmēram 2m plats, izveidots sfēras formā. Baudot izsmalcinātus ēdienus zemūdens restorāna apmeklētājiem ir iespējams baseinā notiekošo vērot caur iluminatoriem. Jaunais restorāns saucas "Pearl" jeb "Pērle".
Mazais, ekskluzīvais restorāns ar baseina augšējo līmeni ir savienots ar trosēm. Vienlaicīgi "Pērlē" var pusdienot četri cilvēki. 
Lai nonāktu restorāna telpā pusdienotājiem pie ieejas jāatstāj savs niršanas ekipējums, pēc tam iepeldot gaisa "kabatā" var ieņemt savas vietas pie galdiņa. 
Maltīti, kas sastāv no zosu aknu pastētes, omāru salātiem un šampanieša, īpašos ūdensdrošos traukos pasniedz daiveri-viesmīļi.
"Mēs esam uzsākuši jaunu restorānu ēru," atzinis Džons Bīrnerts (John Beernaerts), kurš pirms 12 gadiem Beļģijas galvaspilsētā atvēra tobrīd pasaulē dziļāko peldbaseinu Nemo33.


sestdiena, 2017. gada 4. februāris

Okeāna dzelmē atrasts miris "Sharkwater" režisors Robs Stjuarts

Foto: Instagram/teamsharkwater


Skumja ziņa daivsabiedrībai - piektdien, 3.februārī Floridas (ASV) piekrastē pēc vairāku dienu ilgas meklēšanas atrasts miris "Sharkwater" režisors Robs Stjuarts (Rob Stewart). Daiveri viņu atrada apmēram 85m dziļumā tikai kādus 90m no vietas, kur režisors un ekologs tika redzēts pēdējo reizi.


Robs Stjuarts tika izziņots meklēšanā 31.janvārī, kad nirstot uz Islamorada (Florida) tuvumā esošo "Queen of Nassau" kuģa vraku pēc trešā daiva vairs neatgriezās uz daivbota. Tas bija daivs 70m dziļumā izmantojot rebrīzerus. Daiva noslēgumā Stjuarts un vēl trīs citi nirēji iznira pie daivbota, trīs citi daiveri atgriezās uz daivbota, bet kad bots gatavojās uzņemt Stjuartu, viņš atkal ienira. Kopš tā brīža režisors vairs netika redzēts. 

Foto: Instagram/teamsharkwater

37 gadus vecā režisora meklēšana uzsākās nekavējoties. Meklēšanas darbi aptvēra vairāk kā 14 000 km² lielu teritoriju un tajos iesaistījās ASV krasta apsardze un daudz brīvprātīgo - ne tikai daiveri un daivboti, bet arī lidaparātu īpašnieki. Tika izveidots arī īpašs ziedojumu fonds, meklēšanas darbu finansēšanai. 
Stjuarts Florida Keys filmēja 2006.gadā uzņemtās dokumentālās filmas "Sharkwater" turpinājumu "Sharkwater. Extinction". Piektdienas pēcpusdienā ASV  krasta apsardze nāca klajā ar paziņojumu, ka apmēram 85m dziļumā atrastas Roba Stjuarta mirstīgās atliekas.
Paziņojumā masu medijiem Roba Stjuarta māsa Aleksandra norādījusi, ka Robs atrasts okeāna dzelmē: "Mēs esam bezgala pateicīgi visiem, kas palīdzēja meklēt, un laimīgi, ka Robs ir aizgājis darot to, ko viņš mīlēja. Mēs strādājam pie tā, kā vislabāk saglabāt viņa neticamo darbu."

Foto: Instagram/biminisharkgirl

Robs Stjuarts dzimis 1979.gada 28.decembrī Kanādā. Plašu atzinību viņš ieguva ar 2006.gadā uzņemto dokumentālo filmu "Sharkwater", kas pētīja haizivju medības globālā mērogā un to ietekmi uz okeānu ekosistēmu. "Sharkwater" pirmo reizi tika demonstrēta Toronto Starptautiskajā kinofestivālā un nu jau saņēmusi vairāk kā 40 apbalvojumus dažādos pasaules kinofestivālos. Nākamā viņa filma "Revolution" (2012) turpināja "Sharkwater" aizsākto tēmu pievēršoties apkārtējās vides sabrukumu. 2013.gadā "Revolution" kļuva par ienesīgāko dokumentālo filmu Kanādā un tā saņēmusi 19 godalgas dažādos pasaules kinofestivālos.

Info: www.cbc.ca 

ceturtdiena, 2017. gada 2. februāris

Atklāts "Moscow Dive Show 2017"

Foto: tetis.ru


Šodien Maskavā (Krievija) atklāta Krievijā un Austrumeiropā lielākā daivinga ekipējuma, apmācību, ceļojumu un interešu izstāde "Moscow Dive Show 2017". Izstāde iedalīta četrās zemūdens tēmās - daivings, frīdaivings, zemūdens medības un zemūdens fotogrāfija. 


Izstāde "Moscow Dive Show 2017" norisināsies no 2. līdz 5.februārim izstāžu kompleksā "Sokoļņiki" ("Сокольники").
Ar "Moscow Dive Show 2017" pasākumu programmu var iepazīties šeit.


trešdiena, 2017. gada 1. februāris

Nirstot Florida Keys bezvēsts pazudis filmas "Sharkwater" režisors

Foto: Robs Stjuarts / Instagram


No nakts daiva Floridas piekrastē otrdien, 31.janvārī nav atgriezies kanādiešu režisors un ekologs Robs Stjuarts (Rob Stewart). 


Tiek ziņots, ka Stjuarts kopā ar trim citiem nirējiem otrdien bija devies izbraucienā ar daivbotu no Caloosa Cove (ASV) kūrorta, lai nirtu uz "Queen of Nassau" vraku. Daivsaits atrodas apmēram 7km no Islamoradas. 
Attēls: cbc.ca 
Stjuarts pēdējo reizi redzēts virs ūdens ap 17 pēcpusdienā. Pēc daivera pazušanas nekavējoties uzsākta meklēšana. Meklēšanas darbos iesaistīta arī ASV krasta apsardze - gan ar kuteriem, gan helikopteru, kurš gan tika atsaukts līdz ar tumsas iestāšanos. Pilnībā meklēšanas darbi atsākās trešdienas rītā. Pazīstamo kinorežisoru meklē ne tikai ASV krasta apsardze, bet arī daudz brīvprātīgo, tai skaitā "Sea Shepherd" kuģis "John Paul Dejoria".
Kā masu medijiem atzina 37 gadus vecā režisora māsa Aleksandra Stjuarte (Alexandra Stewart), viņš bija devies nirt, lai filmētu savu jauno filmu "Sharkwater: Extinction".
Robs Stjuarts atzinību ieguva ar 2006.gadā uzņemto dokumentālo filmu "Sharkwater", kas pētīja haizivju medības globālā mērogā un to ietekmi uz okeānu ekosistēmu. "Sharkwater" pirmo reizi tika demonstrēta Toronto Starptautiskajā kinofestivālā un nu jau saņēmusi vairāk kā 40 apbalvojumus dažādos pasaules kinofestivālos. 

Info: www.cbc.ca