pirmdiena, 2017. gada 13. februāris

Jaunzēlandes pludmalē bojā gājušie vaļi var uzsprāgt

Foto: radionz.co.nz


Aizvadītajā nedēļā Jaunzēlandes Dienvidu salas Farewell Spit pludmalē krastā izmetās un gāja bojā vairāki simti pilotvaļu. Šobrīd varasiestādes ir ierobežojušas piekļuvi Farewell Spit pludmalei, brīdinot sabiedrību par bojā gājušo pilotvaļu iespējamo uzsprāgšanu. 


Foto: dailymail.co.uk

Kā atzinis Jaunzēlandes Vides aizsardzības departamenta rendžers Maiks Ogle (Mike Ogle) - bojā gājušajiem vaļiem sadaloties var eksplodēt kuņģis. "Un ja jūs šajā brīdī stāvat netālu nav diez ko patīkami saņemt "zarnu bumbu" sev sejā," teica Ogle. "Man pāris reizes ir gadījies būt pārāk tuvu šādam sprādzienam un tas tiešām nebija patīkami, no tā tev vienkārši paliek slikti."
Jaunzēlandes Vides aizsardzības departaments risina jautājumu kā labāk atbrīvot pludmali no bojā gājušajiem pilotvaļiem.

Foto: inquisitr.com

"Līdz šim mums vēl nekad nav nācies likvidēt 250 beigtus vaļus, bez tam lielākā dala no tiem sver vairāk kā tonnu," norādīja Maiks Ogle. "Tas tiešam ir ļoti milzīgs daudzums beigtu vaļu."
Vides aizsardzības departaments ir nolēmis bojā gājušos pilotvaļus aprakt iedzīvotājiem slēgtā Farewell Spit pludmales kāpu daļā. Lai veiktu šos darbus tiek izmantoti ekskavatori. Tāpat amatpersonas cenšas pēc iespējas ātrāk atbrīvot pārējo Farewell Spit pludmales daļu no bojā gājušajiem vaļiem. 

Foto: inquisitr.com

Šī ir trešā reize Jaunzēlandes vēsturē, kad Zelta līcī (Golden Bay) notiek masveida pilotvaļu izpeldēšana krastā. Jaunzēlandes Vides aizsardzības dienesta pārstāvji joprojām nespēj sniegt precīzu atbildi par to, kāds ir šīs parādības patiesais cēlonis.
Pēc Jaunzēlandes jūras aizsardzības grupas "Project Jonah New Zealand" pārstāvju domām viens no iemesliem, kāpēc vaļi šajā teritorijā izmetas krastā, varētu būt seklie un duļķainie piekrastes ūdeņi - tie varētu radīt traucējumus vaļu "sonāros", kā rezultātā vaļi izpeld krastā.
Pagājušajā nedēļā ceturtdienas vakarā Dienvidu salas Farewell Spit pludmalē krastā bija izmetušies vairāk kā 400 pilotvaļi, vēl apmēram 240 pilotvaļi izpeldēja krastā sestdienas rītā, šiem pilotvaļiem izdevās pašu spēkiem atgriezties jūrā.  Vairāk kā 300 pilotvaļi gāja bojā. 

Foto: patrikabhaskar.com

Vaļu glābšanā iesaistījās ne tikai valdības un vides aizsardzības organizāciju pārstāvji, bet arī vairāki simti brīvprātīgo.
Pagaidām pilotvaļi nav ierindoti apdraudēto jūras iemītnieku sarakstā.


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru