sestdiena, 2018. gada 31. marts
piektdiena, 2018. gada 30. marts
ceturtdiena, 2018. gada 29. marts
Peldspējas kompensators jeb BCD
Foto: badfishdivers.com |
Viena no obligātajām daivinga ekipējuma sastāvdaļām ir peldspējas kompensators jeb vienkārši sauktais BCD (no angļu valodas "Buoyancy Control Device"). Tā uzdevums ir kompensēt negatīvo peldspēju, kas rodas palielinoties dziļumam.
Mūsdienās visizplatītākais BCD modelis ir hermētiska piepūšama veste, bet ir arī modeļi pakava vai apļa formā. Mainot BCD apjomu - tātad to piepūšot un izpūšot - daiveri dažādos dziļumos var regulēt savu peldspēju. Virs ūdens pilnībā piepūsts peldspējas kompensators ir kā glābšanas veste, kas nodrošina labu pozitīvo peldspēju un nepieciešamības gadījumā ļauj akvalangistam atslābināties un atpūsties.
BCD konstrukcija ļauj pie tā stiprināt balonus. Tāpēc peldspējas kompensatori ir arī balonu vai balonu bloku pievienošanas sistēma.
Peldspējas kompensatori tiek izgatavoti no izturīga neilona. BCD tā saucamā, vadības pults ir inflātors. Tā ir ierīce, kas nodrošina gaisa padevi vai gaisa izpūšanu. Gaiss nāk no balona pa zemā spiediena šlauku, kas savienota ar regulatoru (sk. zemāk). Inflātoram ir divas pogas - viena, kas nodrošina gaisa padevi, un otra poga, kuru nospiežot gaiss tiek izpūsts. Inflātors ir pievienots pie kompensatora kameras kreisajā pusē ar gofrētas trubiņas palīdzību. Tāpat jebkuram BCD ir no 1 līdz 4 drošības vārstuļiem, kas paredzēti, lai avārijas situācijā varētu izpūst gaisu un novērst nekontrolētu nirēja izpeldēšanu, gadījumā, ja peldspējas kompensators ir pārpildījies ar gaisu.
Mūsdienās daudzos peldspējas kompensatoru modeļos ir iestrādāta integrēto svaru sistēmai - tā ir ātra atsvaru nomešanas ierīce, kas daiverim dod iespēju neizmantot svaru jostu, bet svina atsvarus ievietot BCD integrēto svaru sistēmas kabatās. Integrēto svaru sistēma parasti ir marķēta sarkanā krāsā.
Lai pie BCS varētu piestiprināt papildus aprīkojumu to dizainā ir iestrādātas kabatas, D-veida gredzeni, karabīņveida stiprinājumi utt..
trešdiena, 2018. gada 28. marts
otrdiena, 2018. gada 27. marts
pirmdiena, 2018. gada 26. marts
Daivsafari pa Sarkano jūru uz Rocky, Zabargad un StJones
Etiķetes:
daivsafari,
dive safari,
Egypt,
Ēģipte,
YouTube,
Red Sea,
Red sea South divesites,
Rocky,
Sarkanā jūra,
Sarkanās jūras daivsaiti,
St.Johns,
underwater video,
uw video,
Zabargad,
zemūdens video
svētdiena, 2018. gada 25. marts
sestdiena, 2018. gada 24. marts
piektdiena, 2018. gada 23. marts
Vairāk kā 150 vaļi izmetušies Austrālijas piekrastē
Foto: theaustralian.com.au |
Šo piektdien Rietumaustrālijā apmēram 300km uz dienvidiem no Pērtas Hamelinas līča (Hamelin Bay) piekrastē izmetušās vairāk kā 150 īsspuru grindas. Diemžēl vairāk kā 140 vaļi ir gājuši bojā.
Karte: bbc.com |
Kā teikts Rietumaustrālijas Parku un savvaļas dabas dienesta paziņojumā - seši vaļi tika atgriezti jūrā.
"Diemžēl naktī lielākā daļa vaļu izmetās uz sauszemes un neizdzīvoja," paziņojis negadījumu kontrolieris Džeremijs Čiks (Jeremy Chick).
Vaļu glābšanā iesaistījušies vairāk kā 100 brīvprātīgo, kas palīdz veterinārārstiem un virsniekiem no Jūras glābšanas dienesta un Primārās rūpniecības un reģionālās attīstības departamenta darbiniekiem.
Apkārtnes pludmalēs ir izsludināts haizivju brīdinājums, jo bojā gājušie vaļi var piesaistīt šo zemūdens plēsēju uzmanību.
Zinātniekiem joprojām nav izdevies noskaidrot kāpēc notiek vaļu un citi jūras zīdītāju izmešanās krastā. Tiek uzskatīts, ka par iemeslu tam varētu būt zīdītāju vecums, slimības vai traumas, kā arī navigācijas kļūdas.
Pieaugušas īsspuras grindas ir apmēram 3-5 metrus garas un to svars var sasniegt pat 3 tonnas.
Info: www.cnn.com
Etiķetes:
Australia,
Austrālija,
Hamelin Bay,
Hamelinas līcis,
īsspuru grindas,
Pilot Whale Stranding,
pilotvaļi,
Rietumaustrālija,
vaļi,
vaļu izmešanās krastā,
Western Australia
ceturtdiena, 2018. gada 22. marts
Deja bezsvara stāvoklī
Foto: y-40.com |
Dejotāja un frīdaivere Žulī Gotjē (Julie Gautier) šomēnes prezentējusi savu jauno īsmetrāžas filmu "AMA". Kā norādījusi filmas autore - tas ir stāsts kuru ikviens var interpretēt sev saprotamā veidā, balstoties uz savu pieredzi.
Žulī Gotjē savā Facebook profilā raksta: "Šajā filmā es vēlējos dalīties ar lielākajām savas dzīves skumjām. Lai tās nešķistu pārāk asas, es stāstu papildināju ar kustības grāciju. Lai tās nebūtu pārāk smagas, es tās nogremdēju zem ūdens. Šo filmu esmu veltījusi visas pasaules sievietēm."
Filmas aprakstā teikts: "Lietus kā asaras krīt pār mazā, melnā kleitā tērptu sievieti. Ienirstot viņas acīs mēs ienirtam viņas skumjās slīkstošajā dvēselē. Sieviete guļ dzelmē. Viņa lēnām pieceļas un sāk dejot. Kustības ir graciozas, bet kājas smagi turas pie gultnes. Gravitācijas svars spiež uz viņas pleciem. Mūzika kļūst straujāka, dejotāja kustās ātrāk, atbrīvojas no gravitācijas un aizlido. Cīņā ar sevi viņa ir pārgurusi, tomēr dodas augšup. Viņas seja staro, viņa izpūš gaisa burbuli, sāpes ir zudušas, dzīve var atgriezties savās sliedēs."
"Ama" veidotāja saka: "Filma mūs konfrontē ar sievietes milzīgajām spējām - spēku, kas mums visām piemīt, bet kuram mēs ļaujam gulēt vai kuru mēs neuzdrošināmies attīstīt. Diemžēl mūsdienu sabiedrībā sociālās saites ļoti bieži ir satrūkušas un vientulība ir iemitinājusies daudzās mājās. Manuprāt, šī filma ir veids, kā pateikt - jūs neesat viens, atveriet sevi citiem, runājiet par savām ciešanām un prieku."
Īsfilma "AMA" izņemta Itālijā, baseinā "Y-40".
Žulī Gotjē ir vairāku zemūdens īsfilmu autore, tai skaitā "Free Fall", "Ocean Gravity", kā arī videoklips "Runnin' (Lose It All)".
Info: Žulī Gotjē Facebook profils un www.y-40.com
Etiķetes:
AMA,
Italy,
Itālija,
Y-40,
YouTube,
Julie Gautier,
Underwater Short Film,
underwater video,
uw video,
zemūdens īsfilmas,
zemūdens video,
Žulī Gotjē
trešdiena, 2018. gada 21. marts
otrdiena, 2018. gada 20. marts
pirmdiena, 2018. gada 19. marts
Pavērot velnrjas
Etiķetes:
Azores islands,
Azoru salas,
Devil rays,
YouTube,
Sant Maria,
underwater video,
uw video,
uw world,
velnrajas,
zemūdens pasaule,
zemūdens video
svētdiena, 2018. gada 18. marts
Pirmoreiz dodaties nirt no daivbota
Foto: deeperblue.com |
Portāls SportDiver.com apkopojis vairākus ieteikumus kā savu pirmo niršanu no daivbota padarīt patīkamu.
* Vienmēr ierodieties laikā - ne tikai lai iepazītu daivbotu un veiktu visas reģistrācijas procedūras, bet arī sakārtotu niršanai paredzēto ekipējumu.
* Nonākot uz daivbota nesteidzieties, steiga rada tikai stresu un nemieru.
* Neaizmirstiet skaidru naudu komandas "tējas naudai".
* Uzmanīgi noklausieties instruktāžu - gan par daivbotu, gan niršanas vietu.
* Novietojiet daivinga balonus, atsvarus un pārējo ekipējumu tā, kā to norāda daivbota personāls.
* Uzturiet ierādīto savam ekipējumam paredzēto vietu kārtībā.
* Kad jau esat ūdenī, pirms parādīt OK signālu uz daivbota esošajiem, vēlreiz pārliecinieties vai jūsu balons ir atvērts, vai ar atsvaru jostu viss ir kārtībā, vai arī jūsu pāriniekam viss ir labi.
* Ienirstot atcerieties par visu ko esat mācījies daivkursos un izbaudiet daivu.
Info: www.sportdiver.com
sestdiena, 2018. gada 17. marts
Frīdaivings ar kuprvaļiem
Etiķetes:
Franču Polinēzija,
freediving,
French Polynesia,
frīdaivings,
Humpback whales,
YouTube,
kuprvaļi,
underwater video,
uw video,
zemūdens video
piektdiena, 2018. gada 16. marts
Gatavojamies PADI sieviešu niršanas dienai
PADI sieviešu niršanas diena šogad noritēs 21.jūlijā. Šajā dienā sievietes - daiveres visā pasaulē tika aicinātas apvienoties kopīgos daivos un daivingam veltītos pasākumos.
Visi PADI dalībnieki - gan daivveikali, gan daivinga profesionāļi - jau tagad tiek aizcināti šai dienai veltītos pasākumus reģistrēt PADI interneta vietnē, tā padarot informāciju par pasākumiem viegli atrodamu ikvienam interesentam. Reģistrācijas anketa atrodama šeit.
Tradīcija atzīmēt PADI Sieviešu daivdienu aizsākās 2015.gadā, šajā dienā PADI aicina rīkot dažādus pasākumus, kas veltīti sievietēm - daiverēm.
ceturtdiena, 2018. gada 15. marts
Nakts daivs Dahabas Lighthouse
Etiķetes:
Dahab,
Dahaba,
Egypt,
Ēģipte,
YouTube,
Lighthouse Dahab,
Red Sea,
Red Sea divesites,
Sarkanā jūra,
Sarkanās jūras daivsaiti,
underwater video,
uw video,
zemūdens video
trešdiena, 2018. gada 14. marts
otrdiena, 2018. gada 13. marts
Pavārgrāmata daiveriem
Foto: deeperblue.com |
Ar grāmatu "Dining with Divers: Tales from the Kitchen Table" ("Pusdienas ar daiveriem: stāsti pie virtuves galda") Saimons Praidmors (Simon Pridmore) un Deivids Straiks (David Strike) aicina viņiem pievienoties virtuvē pie galda lai klausītos stāstus un izmēģināt ēdienus, kas gatavoti apkopojot labāko pieredzi, ko sniedz daivinga pasaule.
Pētnieki, rekordu labotāji, novatori, dizaineri, uzņēmēji - viņi visi sacenšas par iespēju piesaistīt lasītāju uzmanību un rosināt garšas kārpiņas šajā daivinga pavārgrāmatas pirmajā sējumā.
Kā uzskata Praidmors un Straiks, ļoti daudziem daiveriem nākamā patīkamākā nodarbe pēc niršanas ir runāt par niršanu. Un labākais veids kā to darīt ir izbaudīt maltīti kopā ar līdzīgi domājošiem draugiem.
"Dining with Divers: Tales from the Kitchen Table" autori atzinuši, ka zinājuši par to, ka daiveri pārsvarā mīl labi paēst, bet to, ka ļoti daudzi no viņiem ir apveltīti ar lieliskām kulinārām dotībām - tas gan viņiem bijis pārsteigums.
Grāmatā ikviens atradīs kaut ko sev - aprakstītās receptes ir ļoti dažādas - sākot no augstās kulinārijas ēdieniem līdz karijam, no Taizemes salātiem līdz flāmu sautējumam un no zuša galerta līdz vegānu keksiņiem. Bet grāmatā iekļautie daivstāsti variē no nogrimušo kuģu vraku atklāšanas līdz aisbergu pētīšanai un lielo zemūdens iemītnieku vērošanai.
Grāmatu "Dining with Divers: Tales from the Kitchen Table" var iegādāties Amazon - papīra formātā tā maksā 39.99$, bet e-grāmatas formātā 9.99$
Info: www.deeperblue.com
pirmdiena, 2018. gada 12. marts
svētdiena, 2018. gada 11. marts
sestdiena, 2018. gada 10. marts
piektdiena, 2018. gada 9. marts
Zālamana jūras zemūdens pasaule
Etiķetes:
YouTube,
Solomon Islands,
Solomon sea,
underwater video,
uw video,
uw world,
Zālamana jūra,
Zālamana salas,
zemūdens pasaule,
zemūdens video
ceturtdiena, 2018. gada 8. marts
Samoa kļuvusi par haizivju rezervātu
Foto: divephotoguide.com |
Samoa, salu grupa Klusā okeāna dienvidu daļā, paziņojusi, ka tās teritoriālie ūdeņi līdz ar šo paziņojumu kļuvuši par tā dēvēto "haizivju rezervātu" - teritoriju, kurā aizliegta jebkāda haizivju un raju komerciālā nozveja, tirdzniecība vai pārstrāde.
Ar šādu paziņojumu pirmajā Klusā okeāna reģiona ministru simpozijā, kas veltīts haizivju jautājumam, klajā nācis Samoa premjerministrs Tuilaepa Sa’ilele, ar to izpildot aizvadītajā gadā ANO Okeāna konferencē izteikto apņemšanos.
Samoa premjerministrs norādījis, ka šāds lēmums "palīdzēs novērst tālāko okeāna veselības degradāciju", kā arī tas piesaistīs tūristus, dodot tiem iespēju vērot haizivis un rajas to dabiskajā vidē.
Samoa ir astotā Klusā okeāna salu valsts, kas savā ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā izveidojot haizivju rezervātu pievienojusies Mikronēzijai, Franču Polinēzijai, Kiribati, Jaunkaledonijai, Palau, Māršala salām un Kuka salām. Šobrīd šo astoņu Klusā okeāna salu valstu teritorijā izveidotais haizivju rezervāts aptver 6,5 miljons kvadrātjūdžu lielu platību.
Info: www.divernet.com
Etiķetes:
haizivis,
haizivju aizsardzība,
haizivju rezervāti,
Klusais okeāns,
Klusā okeāna dienvidu reģions,
Pacific Ocean,
Samoa,
save sharks,
shark sanctuary,
sharks,
South Pacific
trešdiena, 2018. gada 7. marts
otrdiena, 2018. gada 6. marts
Daivs ar roņiem Sāremā, Igaunijā
Etiķetes:
Baltic sea,
Baltijas jūra,
Estonia,
Igaunija,
YouTube,
roņi,
Saaremaa,
Sāremā,
seals,
underwater video,
uw video,
Vilsandi,
zemūdens video
pirmdiena, 2018. gada 5. marts
Pieci padomi daiveriem kā ekonomēt gaisu
Foto: rushkult.com |
Ja jums daiva laikā gaiss balonā beidzas daudz ātrāk nekā jūsu badijam un pārējiem daiveriem, tad šie ScubaDiving.com ieteikumi domāti tieši jums.
1. Novērsiet pat mazāko gaisa noplūdes iespēju.
Pat neliela gaisa burbulīšu plūsma gar o-ringu vai inflatoru apmēram 40 minūšu ilga daiva laikā rada nevajadzīgu gaisa zudumu. Pārbaudiet vai jūsu oktopuss nerada nekontrolētu gaisa plūsmu. Arī maska, kas pilnībā nepieguļ daivera sejai, veicina gaisa zudumu, jo daiverim laiku pa laikam nākas attīrīt masku no tajā ieplūdušā ūdens. Bez tam tas ir arī rada stresu, bet tas liek elpot biežāk un tiek patērēt daudz vairāk gaisa nekā mierīgi elpojot.
2. Nirstiet biežāk un vairāk.
Nepieredzējuši daiveri atpazīstami ar savu ātro gaisa patēriņu, tāpēc viens no labākajiem ieteikumiem kā samazināt straujo gaisa patēriņu daiva laikā - nirstiet biežāk un vairāk. Jo biežāk jūs nirstat, jo jūsu ķermenis labāk pierod pie tā, ka elposiet mazāk un lēnāk.
3. Peldiet lēnām.
Ātras zemūdens peldēšanas laikā tiek patērēts daudz vairāk enerģijas nekā jums šķiet. Peldiet kaut vai uz pusi lēnāk nekā jūs to darāt tagad - un jūsu gaisa patēriņš acīmredzami samazināsies.
4. Nenirstiet dziļi.
Atcerieties par atmosfēras spiedienu. Ja virs ūdens spiediens ir 1 atmosfēra, tad 10 metru dziļumā spiediens palielināsies par vēl 1 atmosfēru — un būs vienāds ar 2 atmosfērām, 20 metru dziļumā — 3 atmosfērām, 30 metros - 4 atmosfērām utt. Jo lielāks ir daiva dziļums, jo ātrāk tiks patērēts gaiss balonā. Vienīgais veids kā no tā izvairīties - izvēlēties mazāku niršanas dziļumu.
5. Samaziniet atsvaru daudzumu.
Izmantojot pārāk lielu atsvaru daudzumu jums nāksies piepūst daudz vairāk gaisa BCD, lai saglabātu neitrālu peldspēju.
Info: www.scubadiving.com
svētdiena, 2018. gada 4. marts
sestdiena, 2018. gada 3. marts
Daiveris izglābj haizivi kam galvā iedurts nazis
Nirstot ar grupu daiveru Snapper Reef daivsaitā pie Cayman Brac salas (Kaimanu salas, Karību jūra) daivinga instruktors Brets Džonsons (Brett Johnson) pamanīja haizivi, kurai galvā bija iedurts virtuves nazis. Džonsons uzmanīgi piepeldēja pie haizivs un izvilka nazi no tās galvas. Haizivs aizpeldēja prom nu jau bez naža galvā.
Šis atgdījums pievērsa uzmanību un radīja raizes daiveru aprindās, jo Kaimanu salās kopš 2015.gada haizivis tiek aizsargātas ar likumu.
Brets Džonsons, kurš strādā par insturktoru daivcentrā "Reef Divers" stāstīja, ka ieraudzīt aukļhaizivi šādā stāvoklī guļam pie rifa esot bijis ļoti skumjš skats.
"Vispirms es nodomāju, ka haizivs vienkārši guļ, kā tas ierasts aukļhaizivīm. Bet tad ieraudzīju, ka tai galvā iedurts nazis. Nezinu kas noticis un kā šis nazis nonāca haizivs galvā. Par laimi to izvilkt bija diezgan viegli un domāju, ka ar haizivi viss būs kārtībā. Jāatzīmē, ka šis atgadījums mani ļoti apbēdināja. Haizivis ir ļoti nozīmīga rifu ekosistēmas daļa, tās nedrīkst nogalināt."
Džonsons arī norādīja, ka "būtu ļoti labi, ja piestātnēs un ostās tiktu izvietota informācija atgādinot visiem, kas dodas jūrā, ka ar likumu ir aizliegts nodarīt pāri haizivīm, kas mīt Kaimanu salu teritoriālajos ūdeņos."
Info: www.caymancompass.com
Etiķetes:
aukļhaizivis,
Brets Džonsons,
Brett Johnson,
Cayman Brac,
Cayman Islands,
haizivis,
YouTube,
Kaimanu salas,
nurse sharks,
sharks,
underwater video,
uw video,
zemūdens video
piektdiena, 2018. gada 2. marts
ceturtdiena, 2018. gada 1. marts
Īslaicīgs zemūdens parks Brazīlijā
Daudzi noteikti ir lasījušu par neparasto zemūdens Zaļo ezeru (Green Lake) Austrijā, kurš mēdz pavasaros appludināt apkārtni pārvēršot to neparastā zemūdens parkā. Izrādās februāra sākumā kas līdzīgs norisinājās arī Brazīlijā.
2.februārī Rio de Prata dabas parkā, kas atrodas Brazīlijā netālu no Paragvajas robežas, spēcīgu lietus gāžu rezultātā Rio de Prata upe un tās pieteka Olho D'Agua pārplūda veidojot neparastu zemūdens parku. Bez tam, ūdens applūdušajās teritorijās saglabājās dzidrs. Diemžēl skatīt šīs neparastās zemūdens ainavas varēja tikai neilgu laiku - ūdens līmenis kritās un Rio de Prata dabas parks atguva savu sākotnējo izskatu.
Abonēt:
Ziņas (Atom)