otrdiena, 2018. gada 18. septembris

"Sausais" hidrotērps

Foto: diveski.co.nz


Bez "sausā" hiddrotērpa neiztikt, ja plānojat nirt aukstos ūdeņos vai esat iecerējis zemledus ieniršanu - tas viss tāpēc, ka "sausais" hidrotērps pilnībā izolē daivera ķermeni no ūdens.    


Pastāv daudz dažādu modeļu "sauso" hidrotērpu, tomēr tiem visiem ir noteikts obligāto konstrukcijas elementu komplekts. Trīs galvenie "sauso" hidrotērpu elementi ir - manšetes, rāvējslēdzējs un gaisa padeves un gaisa izvades vārstuļi.

Foto: comfortzonescuba.com

* Manšetes
"Sauso" hidrotērpu manšetes hermētiski norobežo kaklu un piedurknes, neļaujot ūdenim iekļūt zem hidrotērpa. Manšetes ir izgatavotas no lateksa gumijas vai no neoprēna. Katram šim materiālam ir savi plusi un savi mīnusi.
Lateksa manšetes, salīdzinot ar neoprēna manšetēm, ir daudz mīkstākas un elastīgākas. Tās var viegli piemērot nepieciešamajam izmēram un šāda veida manšetes var viegli uzvilkt. Ja šī veida manšetes tiek bojātas, tās ir daudz vieglāk nomainīt nekā neoprēna manšetes. Toties, salīdzinot ar neoprēna manšetēm, tās var daudz vieglāk sabojāt, kā arī tās nākas mainīt daudz biežāk.
Neoprēna manšetes tiek izgatavotas no tāda paša materiāla kā "slapjie" hidrotērpi. No vienas puses tās tiek dublētas ar neilonu, bet no otras puses ir nedublētais neoprēns, kas cieši pielīp pie ķermeņa un nodrošina labu hermetizāciju. Neoprēna manšetes mēdz būt platas, šauras vai atlokāmas. Lietošanas ziņā tās ir daudz noturīgākas nekā lateksa manšetes. Un atšķirībā no lateksa manšetēm neoprēna manšetes nodrošina papildus siltumaizsardzību.

Foto: frogdive.com.au

*Rāvējslēdzējs
Lai "sausos" hidrotērpus varētu vieglāk uzvilkt un lai nodrošinātu to hermetizāciju, tie ir aprīkoti ar ūdens izturīgiem rāvējslēdzējiem. Visbiežāk rāvējslēdzēji ir izvietoti  uz muguras pāri pleciem. Bet mēdz būt arī cits izvietojums, piemēram hidrotērpa priekšpusē pa diagonāli. Hermētiskie rāvējslēdzēji mēdz būt vai nu plastmasas, vai metāliski. Pret tiem jāizturas ļoti rūpīgi, jo tieši rāvējslēdzēji ir viena no hidrotērpa dārgākajām detaļām.

Foto: divernet.com

* "Sausā" hidrotērpa vārstuļi
Tā kā "sausais" hidrotērps pilnībā izolē daivera ķermeni no ūdens, zem tērpa vienmēr atradīsies gaisa josla. Tātad - zem hidrotērpa esošā vide veido noslēgtu gaisa telpu, kura, daiverim ienirstot zem ūdens, pakļausies tiem pašiem fizikas likumiem kā viss pārējais. Tas nozīmē, palielinoties spiedienam, apjoms mazināsies un daiveris izjutīs spiedienu, bet, mazinoties spiedienam - gaisa apjoms palielināsies. Lai zem hidrotērpa uzturētu pastāvīgu apjomu, visiem "sausajiem" hidrotērpiem ir gaisa padeves vārstulis un gaisa izvades vārstulis. Parasti gaisa padeves vārstulis ir izvietots uz krūtīm un ar zemā spiediena šļauku savienots ar regulatora pirmo pakāpi, bet gaisa izvades vārstulis atrodas uz kreisā pleca.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru