ASV Nacionālā okeānu un atmosfēras administrācija (NOAA - National Oceanic and Atmospheric Administration) ir uzsākusi tiešās translācijas no planētas visdziļākās vietas - Marianas dziļvagas. Ekspedīcija norisinās no 20.aprīļa līdz 10.jūlijam. Marianas dziļvagas izpēti veic pētniecības kuģis "Okeanos Explorer". Tiešraidē ikvienam ir iespējams sekot līdzi kuģa maršrutam.
Sekojot līdzi pētniecības kuģa "Okeanos Explorer" maršrutam ir iespēja tiešsaistē iepazīties ar dažādu okoenologu komentāriem. Bez tam ikviens var iepazīties arī ar ekspedīcijas laikā uzņemtajiem attēliem, video un izpētes darbu rezultātiem. Tas viss atrodams NOAA Interneta lapā.
Jau šobrīd zinātniekiem izdevies atklāt jaunu jūraszvaigznes veidu, sūkļus, neparastu jūras gurķi, dīvainu zivi un vēl dažus citus zemūdens organismus.
Marianas dziļvaga ir dziļākā zināmā okeāna dziļvaga uz Zemes. Tās dziļums var sasniegt pat 11 kilometru atzīmi (ūdens spiediens pie dibena līdz 108,6 MPa). Tā atrodas Klusā okeāna ziemeļrietumos un stiepjas 1500 km garumā. No Marianas dziļvagas uz austrumiem un dienvidiem atrodas Marianas salas, bet uz ziemeļiem - Guama.
To, ka Čelendžera dzelme ir dziļākā vieta pasaulē, atklāja 1951. gadā, un cilvēki tajā ieskatījušies jau sešas reizes. Pati iespaidīgākā bija pirmā reize 1960. gadā, kad šveiciešu pētnieks Žaks Pikārs un amerikāņu jūras virsnieks Dons Velšs tur nolaidās ar lodveida batiskafu “Trieste”. Pēc nepilnām piecām stundām viņi sasniedza okeāna gultni, kur uzkavējās 20 minūtes.
Nākamā reize, kad cilvēks atkal varēja aplūkot Čelendžera dzelmi, pienāca tikai 1995. gadā – šoreiz tas notika ar japāņu tālvadības zemūdeni “Kaiko”. Arī trīs nākamie apmeklējumi norisinājās bez pilota, un 2009. gadā amerikāņu zemūdens robots “Nereus” uznesa virspusē jūras gultnes paraugus.
2012.gada 26. martā kinorežisors Džeimss Kamerons 52 gadus pēc Pikāra un Velša kļuva par trešo cilvēku, kas nolaidies Čelendžera dzelmē.
Info: www.oceanexplorer.noaa.gov, Wikipēdija un www.ilustretazinatne.lv
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru