Attēls: gerrybsite.wordpress.com |
Zem ūdens cilvēka acis nespēja nofokusēt attēlu - viss apkārtējais izskatās izplūdis un neass. Tāpēc, lai zem ūdens varētu labi redzēt, acīm nepieciešama norobežota gaisa telpa. Un šādu gaisa telpu nodrošina maska.
Tomēr jāatzīmē, ka zem ūdens arī izmantojot masku attēls nedaudz atšķirsies no tā, kā mēs redzam atrodoties virs ūdens. Tas ir tāpēc, ka gaismas izplatīšanās ātrums dažāda blīvuma vidēs atšķiras. Un, mainoties ātrumam, mainīsies arī gaismas stara virziens - gaismas stars, robežojoties ar divām dažādām vidēm, it kā "salūzīs".
Bez tam, kad daiveris zem ūdens skatās caur masku, gaismas stari 'lūzt" pat vairākas reizes - gaiss — ūdens, ūdens — stikls, stikls — gaiss, gaiss — acis. Fizikā šāds process tiek saukts par refrakciju jeb gaismas laušanu.
Jāatceras arī tas, ka refrakcijas rezultātā zem ūdens viss izskatās apmēram par 25% lielāks un tuvāks nekā tās ir patiesībā. Zem ūdens mainīsies arī krāsu uztvere. Jo dziļāk ienirsiet, jo apkārt būs arvien mazāk spilgtu krāsu un viss apkārtējais pamazām iegūs zili-zaļu nokrāsu. Mainoties dziļumam krāsas izzudīs varavīksnes krāsu secībā - sākot no sarkanās krāsas. Spilgti sarkans tonis vairs nebūs saskatāms 5m dziļumā. Oranžā krāsa izzudīs pēc 10m atzīmes, tad ap 20m - dzeltenā krāsa, zaļā krāsa - pēc 30m dziļuma atzīmes, bet jau dziļāk par 60m paliks tikai zilās nokrāsas.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru