otrdiena, 2015. gada 30. jūnijs

Narvaļi jeb jūras vienradži

Foto: Paul Nicklen/National Geographic Stock / WWF-Canada

Narvalis (Monodon monoceros) ir vidēja auguma narvaļu dzimtas (Monodontidae) jūrā dzīvojošs vaļveidīgais zīdītājs, kas ir vienīgā suga narvaļu ģintī (Monodon). Visu gadu narvalis mājo Ziemeļu Ledus okeānā, galvenokārt uzturoties Kanādas, Grenlandes un Krievijas Arktikas salu krastu tuvumā. Ļoti reti tas iepeld ūdeņos uz dienvidiem no 65° ziemeļu paralēles. Narvalis ir unikāls ar to, ka piemērojies izdzīvošanai arī Arktikas ziemas apstākļos. Ziemā tas ienirst zem blīvā pakledus 1500 metru dziļumā un barojas ar bentiskajiem organismiem - medījumu, kas mājo uz okeāna gultnes. Visbiežāk tās ir dažādas plekstveidīgās zivis. 



Narvaļu tēviņus var viegli atpazīt pēc to garā, taisnā augšējā kreisā ilkņa. Lielākiem indivīdiem tas var sasniegt 3 metru garumu. Angļu valodā narvaļus reizēm sauc poētiskā vārdā par jūras vienradžiem (angļu: Unicorn of the Seas). Narvaļus, lai iegūtu gaļu un ziloņkaulu, gadsimtiem ilgi ir medījuši inuīti, kas dzīvo Kanādas ziemeļos un Grenlandē. Arī mūsdienās vietējie iedzīvotāji turpina ierobežotas, ar likumu regulētas narvaļu medības. Lai arī narvaļu populācija mūsdienās ir stabila, zinātnieki uztraucas, ka to varētu apdraudēt globālās klimatiskās izmaiņas Arktikā, izmainot samērā ierobežoto skaitu narvaļu medīto dzīvnieku ieradumus.
Narvalis ir vidēja auguma valis. Tas ir apmēram vienādā augumā ar baltvali, kurš ir narvaļa tuvākais radinieks. Tēviņi ir nedaudz lielāki nekā mātītes. Ķermeņa garums, neņemot vērā ilkni, abiem dzimumiem ir 3,95 - 5,5 m. Tēviņu vidējais garums ir 4,1 m, mātītēm 3,5 m. Pieaudzis narvalis sver 800 - 1600 kg. Tēviņi dzimumbriedumu sasniedz 11 - 13 gadu vecumā, kad to ķermeņi ir sasnieguši 3,9 m garumu. Mātītes dzimumbriedumu sasniedz 5 - 8 gadu vecumā, sasniedzot 3,4 m garumu.
Foto: naturepl.com / Doug Allan / WWF-Canon
Narvaļa āda ir gaiši pelēka un to klāj tumši pelēkas vai brūnpelēkas pigmentācijas laukumi un raibumi. Piedzimstot vaļi ir tumšāki un, kļūstot vecākiem, tie paliek arvien gaišāki. Pavēderē, ap nabu un dzimumorgāniem, sasniedzot dzimumbriedumu, izveidojas balts laukums. Veci narvaļu tēviņi var būt arī gandrīz balti. Narvaļiem tāpat kā baltvaļiem nav muguras spuras. Iespējams, šāda adaptācija narvaļu dzimtas vaļiem izveidojusies, lai būtu vieglāk peldēt zem ledus. Turklāt atšķirībā no citiem vaļiem narvalim ir kustīgs kakla skriemelis, kas līdzīgi kā sauszemes dzīvniekiem ļauj tam pagriezt galvu. Arī šī īpašība piemīt baltvalim.
Visraksturīgākā narvaļu pazīme ir tēviņu ilknis, kas parasti ir labi attīstīts kreisais augšējais ilknis. Tas aug augšžoklī cauri lūpai, padarot narvali par kreili. Ilknis aug visu narvaļa mūžu un tā garums var būt 1,5 - 3,1 m. Neskatoties uz iespaidīgo garumu, tas nav ļoti smags. Tā vidus ir caurs un pieauguša narvaļa ilknis sver apmēram 10 kg. Vidēji vienam no 500 tēviņiem ir divi ilkņi, attīstoties arī labās puses augšējam ilknim, kurš parasti ir īss un ne tik taisns. Arī šis ilknis attīstoties izaug cauri lūpai. Reizēm arī mātītēm attīstās ilkņi (apmēram 15% mātīšu). Ja mātītei izaug ilknis, tas ir daudz mazāks nekā tēviņiem. Ir viens datēts gadījums, kurā novērota mātīte ar diviem ilkņiem. Ilkņi ir vienīgie narvaļu zobi.
Foto: naturepl.com / Bryan and
Cherry Alexander / WWF-Canon
Biologi ilkņus uzskata par sekundāro dzimuma pazīmi, līdzīgi kā krēpes lauvu tēviņiem vai krāšņā aste pāviem. Ilkņiem ir liela nozīme tēviņu savstarpējās attiecībās hierarhijas noteikšanā un uzmanības izrādīšanā mātītei, bet cīņai tos izmanto ļoti reti. Kad narvalis ir agresīvi noskaņots, tas to demonstrē, ar ilkni laužot ledu. Ir tikai viens datēts gadījums, kad narvalis ir izmantojis ilkni, lai uzbruktu citai vaļu sugai - tika atrasts baltvalis ar nolūzušu narvaļa ilkni pierē.
Ilgu laiku zinātnieki nespēja izskaidrot ilkņa nepieciešamību līdz 21. gadsimta jaunākās tehnoloģijas ļāva noteikt ilkņa uzbūvi. Patiesībā ilknis ir ļoti jutīgs maņu orgāns, kura patieso pielietojumu zinātnieki sāk izprast tikai mūsdienās. Uz ilkņa virsmas ir vairāk kā 10 miljoni nervu galu. Narvalis ar ilkni nosaka ūdens temperatūras izmaiņas, spiedienu, satausta priekšmetus ūdenī un, iespējams, izmanto vēl daudzām citām vajadzībām.
Narvalim ir raksturīga sezoniāla migrācija. Tas vienmēr cenšas atgriezties iemīļotās vasaras barošanās vietās, kas parasti ir seklajās piekrastes jūrās. Pavasarī, kad kūst ledus, tas dodas uz piekrasti un iepeld līčos un upju grīvās. Migrācijas laikā narvaļi apvienojas baros, kuros ir 10 - 100 indivīdu. Ziemas laikā tie pārvietojas uz okeāna dziļākajiem ūdeņiem zem biezā pakledus, uzturoties šauro spraugu un lūzumu tuvumā, lai varētu elpot. Narvaļu ziemošanas vietās virsmas, kas ir brīvas no ledus, ir mazāk kā 5% no kopējās ledus virsmas. Veiksmīgu ziemošanu narvaļiem nodrošina to spēja ienirt dziļumā, sasniedzot jūras zīdītāju ieniršanas rekordus. Narvalis ienirst vismaz 800 metru dziļumā vairāk kā 15 reizes dienā, turklāt vairākas reizes sasniedzot 1500 metru dziļumu. Ieniršanas ilgums šādā dziļumā kopā ar zivju medībām virs okeāna gultnes ilgst apmēram 25 minūtes. Seklajos vasaras ūdeņos narvaļi nirst 30 - 300 metru dziļumā.


Ārpus migrācijas narvaļi parasti uzturas nelielos baros, kuros ir 5 - 10 indivīdi, retos gadījumos līdz 20 indivīdu. Baru sastāvs var būt dažāds. Tajā var būt tikai mātītes un to mazuļi vai jaunie tēviņi, kas pametuši ģimeni, vai pieauguši, dzimumbriedumu sasnieguši tēviņi, kā arī bari ar abiem dzimumiem. Vasaras laikā barošanās vietās vairāki bari mēdz apvienoties, reizēm izveidojot baru ar 500 - 1000 vaļiem. Narvaļu tēviņiem var novērot ieradumu, ka tie sanāk vairāki kopā un rīvē ilkņus. Zinātnieki to skaidro ar dominances noteikšanu bara hierarhijā.
Foto: Paul Nicklen/National Geographic Stock / WWF-Canada
Lai sameklētu medījumu, narvaļi tāpat kā citi vaļveidīgie izmanto eholokāciju. Narvaļi rada klikšķošas skaņas, svilpienus un klauvējienus, reizēm skaņas atgādina trompetes skaņu vai spiegšanu.
Narvalis ir plēsīgs, bet barojoties ir samērā izvēlīgs un tas ir specializējies uz konkrētām sugām, kuras izmanto savā barībā. Viens no iecienītākajiem medījumiem ir Grenlandes paltuss (Reinhardtius hippoglossoides), arī polārmenca (Boreogadus saida), arktiskā ledus menca (Arctogadus glacialis), sēpijas, garneles un āķroku kalmāri. Reizēm tie barojas arī ar vilkzivīm, moivām un raju ikriem. Narvaļu kuņģos var atrast arī akmeņus, kurus tie nejauši uzlasa, medījot pie pašas okeāna gultnes. Tā kā narvalim praktiski nav zobu, tad pētnieki uzskata, ka narvalis peld pakaļ upurim un, atrodoties nelielā attālumā, to vienkārši ar spēku iesūc mutē.
Mātītēm pirmais mazulis dzimst 6 - 8 gadu vecumā. Pārošanās sezona noris aprīlī un maijā, laikā, kamēr narvaļi joprojām atrodas atklātā okeānā. Pārošanās notiek vertikāli, atrodoties ar vēderu pret vēderu. Grūsnības periods ilgst 15,3 mēnešus un mazuļi parasti dzimst no nākamā gada jūnija līdz augustam. Visbiežāk piedzimst viens mazulis, lai gan retos gadījumos piedzimst arī dvīņi. Mazulis piedzimšanas brīdī ir tumši pelēks un apmēram 1,5 - 1,7 metrus garš, tā svars ir apmēram 80 kg. Mazulis dzimst ar asti pa priekšu. Piedzimstot mazulim nav bieza zemādas tauku kārta (apmēram 25 mm), bet tā, zīžot mātes trekno pienu, attīstās ļoti strauji. Māte mazuli zīda apmēram 20 mēnešus. Šajā laikā mazulim ir jāiemācās medīt, jo, kad māte to pārtrauc zīdīt, tas sāk baroties patstāvīgi. Mazulis vienmēr uzturas cieši blakus savai mātei, bieži peldot virs tās muguras, lai nepieciešamības gadījumā māte varētu tam palīdzēt peldēt. Intervāls starp mazuļu dzimšanu parasti ir 3 gadi.
Foto: littleaesthete.com
Narvalis savvaļā sasniedz 50 un vairāk gadus, bet to turēšana nebrīvē līdz šim nav bijusi iespējama. Narvalis nebrīvē ātri aiziet bojā, nedzīvojot ilgāk par 1 - 4 mēnešiem nebrīves apstākļos.
Pieaugušiem narvaļiem vienīgie ienaidnieki ir cilvēki, bet daži dabīgie ienaidnieki reizēm apdraud mazuļus un jaunos vaļus. Viens no galvenajiem uzbrucējiem ir polārlācis, kas uzbrūk narvalim pie āliņģa, kad tas izceļas no ūdens, lai ieelpotu. Vientuļam narvalim var uzbrukt arī zobenvalis un mazuļus vai vecus, nevarīgus narvaļus medī arī Grenlandes haizivs (Somniosus microcephalus) un valzirgi, bet tas notiek ļoti reti. To nāvi izraisa arī vairāki dabas faktori. Rudeņos, ja narvaļi nokavē piekrastes jūru pamešanu pirms uzsalst ledus, var aiziet bojā liels skaits dzīvnieku. Mazuļi un jaunie narvaļi bieži cieš no bada aukstajās ziemās.
Gadsimtiem ilgi narvaļi ir tikuši medīti līdzīgi kā citi jūras zīdītāji. Arī mūsdienās inuīti drīkst joprojām kontrolēti medīt narvaļus. Vietējie iedzīvotāji izmanto visas narvaļa daļas: gaļu, ādu, taukus, kaulus un iekšējos orgānus. No kauliem inuīti izgatavo dažādus rīkus un mākslas darbus. Āda un tauki ir vietējo iedzīvotāju delikatese. Turklāt ēdot narvaļa ādu, cilvēks uzņem C vitamīnu, kas ir ļoti svarīgi, dzīvojot ziemeļos, kur citu C vitamīna resursu nav.
Foto:Paul Nicklen/National Geographic Stock / WWF-Canada
Neskatoties uz klimata globālajām pārmaiņām, narvaļi, salīdzinot ar citiem ziemeļu zīdītājiem, izrādījušies vieni no labākajiem izdzīvotājiem. Nebrīvē narvaļi ātri iet bojā, tādēļ narvaļu spēja pielāgoties izmaiņām Arktikā ir īpaši svarīga. Mūsdienās narvaļu populācija ir apmēram 75 000, no kuriem apmēram 25 000 - 50 000 ir vairoties spējīgi indivīdi. Tomēr narvaļu kopējās populācijas skaits visu laiku samazinās un tas ir tuvu robežai, kad to varētu uzskatīt par apdraudētu sugu, lai gan dažu nelielu populāciju skaits pieaug. Zinātnieki uzskata, ka apmēram 2017. gadā kritiskā robeža tiks sasniegta un narvalis kļūs par apdraudētu sugu. Lai pasargātu narvaļus no malumedniekiem, Eiropā ir aizliegts narvaļu ilkņu imports un tirdzniecība, tomēr daudzās valstīs šāds aizliegums nepastāv.

Info: Wikipēdija

pirmdiena, 2015. gada 29. jūnijs

Mūzikas klips vienā elpas vilcienā - "Highly Suspect" videoklips "Lydia"


Pasaules čempione, frīdaivinga instruktore, sporta psiholoģe, aktrise Marina Kazankova nofilmējusies grupas "Highly Suspect"  videoklipā "Lydia" - video klips īpašs ar to, ka tas ir nemontēts, visa filmēšana burtiski noritējusi vienā elpas vilcienā.  

svētdiena, 2015. gada 28. jūnijs

Britu Kolumbijas zemūdens pasaule - video


Britu Kolumbija ir province Kanādas dienvidrietumos. Tās platība ir 944 735 km², no tiem 12,5% ir aizsargājamās teritorijas. Daivings Britu Kolumbijas ūdeņos - tā ir iespēja vērot ne vien interesantu un neparastu zemūdens pasauli ar visdažādākajiem tās iemītniekiem, bet arī apskatīt dažādus nogrimušo kuģu vrakus.


ceturtdiena, 2015. gada 25. jūnijs

Tīģerhaizivs fotogrāfam atņem kameru - video


Lai uzņemtu patiesi interesantu un labu kadru zemūdens fotogrāfiem nākas saskarties ar visdažādākajām grūtībām un sarežģījumiem. Piemēram, kādam zemūdens fotogrāfam fotografējot tīģerhaizivis Bahamu salās nācies šķirties no sava, apmēram 10 000$ vērtā, ekipējuma. 


Fotokameru Džimam Abernetijam (Jim Abernethy) atņēma viena no tīģerhaizivīm. Kameras īpašnieks tik vienkārši nav gribējis šķirties no savas fototehnikas - labu brīdi viņš vēl to centies izraut no haizivs zobiem, tomēr haizivs izrādījās spēcīgāka. Šo notikumu video izdevies nofilmēt citam zemūdens operatoram - Šavnam Nulam (Shawn Null), kurš tad arī to ievietojis YouTube.

svētdiena, 2015. gada 21. jūnijs

Daivings Bloody Bay, Kaimanu salās - video


Mazā Kaimanu sala (Little Cayman) ir mazākā no Lielo Kaimanu salām. Tā atrodas 60 jūras jūdzes uz ziemeļaustrumiem no Lielajām Kaimanu salām. Salai ir 170 rezidenti un tā it īpaši ir pazīstama pateicoties augta līmeņa daivinga iespējām. Pazīstamākie daivsaiti ir Bloody Bay un Jackson Bay - šie abi daivsaiti atrodas salas ziemeļu pusē. 

sestdiena, 2015. gada 20. jūnijs

Daivings Socorro salā - video


Socorro sala atrodas Klusā okeāna austrumu daļā, tā pieder Meksikai. Socorro ir brīnišķīgs niršanas ceļojumu galamērķis - šeit iespējams vērot kuprvaļus, delfīnus, manta rajas, tunčus un haizivis, kā arī daudz dažādus citus zemūdens iemītniekus. 

piektdiena, 2015. gada 19. jūnijs

Kazahstānas nogrimušais ezers

Foto: tourismontheedge.com

Kaindi ezers (kazahu val.: Қайыңды көлі, Qayındı Koli) ir 400 metrus garš ezers Kazahstānā, kas dažās vietās sasniedz 30 metru dziļumu. Tas atrodas 129 km uz Dienvidaustrumiem no Alma-Atas pilsētas un ir novietots 2000 metrus virs jūras līmeņa. 

Foto: tourismontheedge.com

Ezers veidojies milzīga kaļķakmens iežu nogruvuma rezultātā, ko 1911.gadā izraisīja zemestrīce. 

Foto: tourismontheedge.com
Foto: tourismontheedge.com
Foto: tourismontheedge.com
Foto: tourismontheedge.com

Šis Kazahstānā esošais ezers iepriecinātu ne tikai zemūdens fotogrāfus, bet jebkuru daiveri - sirreālās zemūdens ainavas, neparastie skati, neparastā gaisotne. 

Foto: tourismontheedge.com
Foto: tourismontheedge.com

Jāatzīmē, ka pasaulē šī nav vienīgā vieta, kur skatāmi šādi sirreāli zemūdens pasaules skati. Līdzīgas neparastas zemūdens ainavas var vērot arī, piemēram, Austrijā - Štīrijā (Styria), pie ciemata, kas saucas Tragöß, kur pavasaros applūstot pļavai veidojas "Grüner See" - interesanta niršanas vieta, kur daiveriem iespējams peldēt zemūdes pļavā gar soliņiem, piknika galdiem, ceļa norādem. Tāpat daivings Meksikas senotēs ļauj skatīt ļoti neparastas zemūdens pasaules ainavas. Arī tepat netālu no Latvijas - Igaunijā esošais Rummu karjers. Un, protams, arī vēl daudzas citas interesantas niršanas vietas visā pasaulē.    

ceturtdiena, 2015. gada 18. jūnijs

Baltijas jūrā novērots pasaulē reti sastopamais baltais cūkdelfīns

Foto: thedodo.com

Kā atsaucoties uz ziņu aģentūru LETA raksta portāls nra.lv - Baltijas jūrā pamanīts balts cūkdelfīns, kas sastopams visai reti - pasaulē pēdējo simt gadu laikā dokumentāli fiksēti tikai 15 šādu dzīvnieku novērojumi.



Šai reizē delfīnu ievērojis un pat paspējis nofilmēt kāds ūdenssporta entuziasts Lielā Belta šaurumā starp Dānijas lielākajām salām - Zēlandi un Fīnu.
"Mūsuprāt, tas ir tas pats dzīvnieks, kas jau manīts 2008.gadā Lielajā Beltā un 2012.gadā netālu no Fēmarnas Vācijas piekrastē," spriedis Vācijas Okeāna muzeja direktors Haralds Benke.
Domājams, ka šā cūkdelfīna balto krāsu nosaka ģenētiska novirze - leicisms jeb neīstais albīnisms, proti, tam trūkst daudzu ādas pigmentu atšķirībā no albīnisma, kas saistīts tikai ar melanīna trūkumu.
Pēc Benkes teiktā, cūkdelfīni, mazākie starp vaļveidīgo kārtas zīdītājiem, sastopami visos pasaules okeānos, bet balti īpatņi garumā līdz divarpus metriem novēroti Melnajā jūrā un Atlantijas okeānā un viens manīts peldam pat zem Sanfrancisko Zelta vārtu tilta Amerikas Savienotajās Valstīs.
Jūras bioloģe Anja Gallusa no Štrālzundes solījusies, ka mēģinās noteikt, vai tas tiešām ir tas pats delfīns, kas šai rajonā redzēts agrāk, kā to liek domāt aptuvens vērtējums par viņa ķermeņa izmēriem.
Baltijas jūrā izšķir divas cūkdelfīnu populācijas - Belta cūkdelfīnus, kuru skaits tiek lēsts no 12 000 līdz 20 000, un Baltijas cūkdelfīnus, kuru ir tikai aptuveni 450.

Pārpublicēts no www.nra.lv

pirmdiena, 2015. gada 15. jūnijs

Jūras biologi Filipīnās atklāj apmēram 100 jaunas zemūdens iemītnieku sugas

Foto: CALIFORNIA ACADEMY OF SCIENCES

Puerto Galera, Filipīnās amerikāņu zoologs Terijs Goslainers (Terry Gosliner) zem ūdens ieraugot jūras gliemju "paklājiņu", tam gandrīz vai nav spējis noticēt. "Tas bija kaut kas līdzīgs Lieldienu olu meklēšanai," vēlāk viņš atzina. Kalifornijas zinātņu akadēmijas jūras ekspedīcijas ietvaros, kas norisinājās Filipīnās no marta līdz maijam, Goslainera komanda atklāja vairāk nekā 40 jaunas jūras gliemju sugas. 


Amerikāņu - filipīniešu apvienotā ekspedīcija kopumā atrada apmēram 100 "iespējams" jaunas sugas, tai skaitā gliemežus, jūras ežus un jūras gliemjus. Daiveri, kuri pētīja seklumā esošos koraļļu rifus to tumšākajās un aizēnotākajās daļās, stundas laikā spēja atrast vismaz 10 līdz šim nezināmas sugas. 
Kā atzina Terijs Goslainers, Filipīnām piemīt neparasta jūras bioloģiskā daudzveidība, kam par iemeslu ir barības vielām piesātinātās aukstā un siltā ūdens straumes, kas sajaucas Verde salas tuvumā. Goslainers arī uzsvēra, ka jaunās sugas līdz šim nebija izdevies atklāt iepriekšējo ekspedīciju tehniskā nodrošinājuma dēļ. 
Jūras biologi cer, ka parādot reģiona zemūdens pasaules daudzveidību tiks veicināta Filipīnu koraļļu rifu aizsardzība un saglabāšana.

sestdiena, 2015. gada 13. jūnijs

Atlantijas okeāna dziļūdens koraļļi tiks aizsargāti

Foto: divemagazine.co.uk 

Vidusatlantijas Zvejniecības pārvaldes padome (The Mid-Atlantic Fishery Management Council) šo trešdien pieņēma lēmumu aizsargāt dziļūdens koraļļus no grunts zvejas. Padomes pieņemtais lēmums attiecas uz apmēram 90 650 km² lielu teritoriju ASV Atlantijas okeāna piekrastē. Šajā teritorijā būs aizliegts veikt bagarēšanas darbus un tralēšanu dziļumos, kas pārsniedz 400m. Tas viss tiek darīts ar mērķi aizsargāt reģiona dziļūdens koraļļu trauslo ekosistēmu.


Padomes priekšsēdētājs Riks Robins (Rick Robins) šo pieņemto lēmumu raksturoja kā "vēsturisku soli dzīvās dabas saglabāšanā". 
Vides aizsardzības grupas kā, piemēram, "PEW Environment Trust and Oceana" cīnījās par lielāku aizsardzību lēni augošo koraļļu sugām, norādot, ka ekosistēmu atgūšanās pēc tam, kad nozvejā izmantota tralēšanas metode, var ilgt vairākus gadu desmitus.
"Oceana's Fishery Campaign" vadītājs Gibss Brogans (Gib Brogan) atzinīgi novērtējis padomes lēmumu, aicinot arī Jaunanglijas Zvejniecības pārvaldes padomi (New England Fishery Management Council) sekot šim piemēram un pieņemt lēmumu par koraļļu aizsardzību līdz pat Kanādas robežai. 
Vidusatlantijas Zvejniecības pārvaldes padomes balsojums tiks iesniegts izskatīšanai Tirdzniecības ministram un, ja tas tiks apstiprināts, likums varētu stāties spēkā 2016.gadā. 


piektdiena, 2015. gada 12. jūnijs

Tallinā celtnieki atrod Viduslaiku kuģu vrakus

Foto: muinas.ee

Kā atsaucoties uz LETA-AFP raksta Mixnews.lv - "Igaunijas galvaspilsētā Tallinā celtnieki būvlaukumā šonedēļ uzgājuši vismaz divus salīdzinoši labi saglabājušos viduslaiku kuģu vrakus. Liekot pamatus daudzdzīvokļu namam, strādnieki pamanīja zemē ko neparastu, kas vēlāk izrādījās vismaz divu 14. līdz 17.gadsimta kuģu vraki.


"Mēs rakām pamatus, kad atradām lielus koka gabalus, un mēs nospriedām, ka tas var būt kaut kas interesants," sacīja būvniecības uzņēmuma "Metro Capital" vadītājs.
Uzņēmums par šo atradumu informēja kultūras mantojuma aizsardzības iestādes, kas tagad nodarbojas ar kuģu atlieku izpēti.
"Šodien mēs zinām, ka tur ir divi vraki, un varētu būt vēl viens, bet mēs vēl nezinām, mums jāturpina rakšana," sacīja Nacionālās mantojuma padomes pārstāvis.
Arheologs Prīts Lahi šo atradumu novērtēja kā nozīmīgu, norādot, ka tas ļaus iegūt plašāku informāciju par kuģu būvniecību iepriekšējos gadsimtos.
"Tolaik kuģu būvētāji izmantoja paši savas metodes - tās nebija ļoti zinātniskas. Nebija projektu zīmējumu kā šodien," ziņu aģentūrai AFP norādīja arheologs."

Pārpublicēts no: lat.mixnews.lv

ceturtdiena, 2015. gada 11. jūnijs

Ēģiptē uzstādīts Pasaules rekords - Lielākie zemūdens pasaules sakopšanas darbi

Foto: 400divers.com

Aizvadītā nedēļas nogale Ēģiptei nesusi vairākus Ginesa Pasaules rekordus - ne tikai kategorijā ilgākais zem ūdens (sālsūdenī) pavadītais daivs, bet arī kategorijā - lielākie zemūdens pasaules sakopšanas darbi. 


Foto: sportalsub.net
Šo Ginesa Pasaules rekordu organizēja daivinga instruktors, kurš sasniedzis pasaulē lielāko dziļumu - Ahmeds Gabrs. Viņš aizvadītajā gadā uzstādīja Ginesa Pasaules rekordu ienirstot ar akvalangu 332,35m dziļumā Sarkanajā jūrā netālu no Dahabas, Gabram pieder arī Ginesa Pasaules rekords par dziļāko ieniršanu jūras ūdenī.
Lielie zemūdens pasaules sakopšanas darbi noritēja 5.jūnijā Hurgadas piekrastes ūdeņos netālu no viesnīcas "Hilton Plaza". 
Iesākumā bija iecerēts, ka pasākumā piedalīsies 400 daiveri, bet realitātē pasākums izpelnījās vēl lielāku popularitāti un dalībnieku skaits sasniedza 614 daiverus. 
Sarkanās jūras sakopšanas darbi sākās 5.jūnija 6 no rīta, kad pirmie daiveri devās ūdenī. Pasākums turpinājās visas dienas garumā. Katram nirējam bija zem ūdens jāatrod viens izmests priekšmets (pudeles, maisiņi, metāllūžņi, koka gabali utt.) un tas jānogādā krastā - tāds bija Ginesa Pasaules rekorda norises priekšnosacījums. 
Ar šī rekorda uzstādīšanu arī tika atzīmēta Pasaules vides aizsardzības diena. 
Jāatzīmē, ka daiveriem Ēģiptē izdevās pārspēt 2014.gadā Apvienotajos Arābu Emirātos uzstādīto rekordu, kad Persijas līča attīrīšanas darbos vienlaicīgi piedalījās 300 niršanas entuziasti.


trešdiena, 2015. gada 10. jūnijs

Cik ilgi iespējams pavadīt zem ūdens - ēģiptiešu nirējs uzstāda jaunu Pasaules rekordu

Wala Hafezs (foto: walaahafez.com)

Ēģiptiešu nirējs Wala Hafezs (Walaa Hafez) aizvadītajā sestdienā uzstādījis jaunu Ginesa Pasaules rekordu - tagad viņš ir daiveris, kurš visilgāk pavadījis zem ūdens nirstot sālsūdenī. Hafeza zem ūdens pavadīja 51 stundu un 20 minūtes. Šis rekorda daivs norisinājās Sarkanās jūras kūrortā Hurgadā (Ēģipte), ieniršanas dziļums bija apmēram 10m, bet ūdens temperatūra aptuveni +22˚C.


Foto: californiadiver.com
Ginesa Pasaules rekorda daivs tika uzsākts 4.jūnijā, bet noslēdzās 6.jūnijā. Jāatzīmē, kaut arī nelielais daiva dziļums - tikai 10m, tomēr zem ūdens pavadīt ieplānotās vairāk kā 55 stundas prasīja ļoti nopietnu un rūpīgu dekompresijas plānošanu. Bez tam Hafezam nācās domāt arī par iespējamo hipotermiju, tāpēc niršanai tika izmantos sausais nirēja tērps un ar baterijām darbināma apsildes sistēma. Lai daivera enerģijas līmenis tiktu saglabāts un asins sastāvs būtu stabils rūpīgi tika plānots daiva laikā lietojamās šķidrās pārtikas un dzērienu sastāvs.
Wala Hafezs ir jūras pilots Suecas kanāla pārvaldē. Viņš ir arī bijušais jūras spēku secdienesta SEAL komandas līderis, IDEA instruktors un pašaizsardzības instruktors. Hafezs ir 36 gadus vecs.
Hafeza mērķis uzstādot šo Ginesa Pasaules rekordu bija popularizēt Ēģiptes tūrisma industriju, kā arī "nosūtīt pasaulei ziņu, ka šeit ir droši". 
Kā atzina Wala Hafezs viņa mērķis bija arī "motivētu Ēģiptes jauniešus izmantot savas prasmes, izdomu un spējas, lai attīstītos savā valstī."
Rekorddaiva noslēgumā Wala Hafezs pārspēja iepriekšējo šādu Ginesa Pasaules rekordu, kuru 2014.gadā zem ūdens pavadot 51 stundu un 4 minūtes uzstādīja amerikānis Alens Šerods (Allen Sherrod).


otrdiena, 2015. gada 9. jūnijs

Atzīmējot Pasaules okeāna dienu daiveri Floridā stādīja koraļļus

Foto: nbcmiami.com 

Pirmdien, 8.jūnijā Florida Kays Nacionālajā jūras dabas parkā (ASV) brīvprātīgie daiveri kopā ar Koraļļu atjaunošanas fonda (Coral Restoration Foundation) pārstāvjiem sešos augšējo Florida Kays daivsaitos stādīja zarainos koraļļus (Acropora cervicornis). Pasākumā piedalījās 70 daiveri un tika iestādīts apmēram 1000 koraļļu dēstu. Šis pasākums, kas iekļauts projektā "Plantapalooza", noritēja atzīmējot Pasaules okeāna dienu. 


Koraļļu stādiņi tika audzēti īpašās koraļļu audzētavās, kur apmēram 8 cm garie koraļļu spraudeņi 9 mēnešu laikā sasniedz pārstādīšanai piemērotu lielumu. 
Kopš 2000.gada Koraļļu atjaunošanas fonds Florida Kays daivsaitos ir iestādījis vairāk kā 31 500 koraļļu dēstu. 

svētdiena, 2015. gada 7. jūnijs

Ekvadorā aizturēta nelegāla haizivju spuru krava 1.5 miljonu $ vērtībā

Foto: divemagazine.co.uk

Ekvadoras policija veicot reidu ostas pilsētas Mantas (Manta) teritorijā esošos deviņos dažādos īpašumos konfiscējusi 200 000 haizivju spuras apmēram 1.5 miljonu $ vērtībā, kā arī arestētas sešas personas par neatļautu savvaļas dzīvnieku nogalināšanu. Kā noskaidrots, nelegālo haizivju supuru kravu bija paredzēts ekportēt uz Ķīnu.


Kā trešdien medijiem paziņojis Ekvadoras Iekšlietu ministrs Hose Serano (Jose Serrano) - šī policijas operācija bija pamatīgs trieciens nelikumīgajam haizivs spuru kontrobandas tīklam. 
"Mums ir jālikvidē šie noziedzīgie tīkli, kuru vienīgās intereses ir viņu pašu ekonomiskā labklājība un ekosistēmas iznīcināšana," teica Serano.
Haizivju nozveja Ekvadorā ir aizliegta ar likumu, haizivs gaļas pārdošana var tikt atļauta tikai tādā gadījumā, ja haizivs ir nozvejota kopā ar citām zivīm un krastā nonāk ar visām spurām.

sestdiena, 2015. gada 6. jūnijs

Neliels ieskats "Water Born TV" seriāla nākamajā epizodē

Attēls: deeperblue.com 

"Water Born TV" Interneta seriāls jau piedzīvojis četras sērijas, nu interneta vidē parādījusies fotogrāfija no nākamās - jau piektās sērijas. Kā redzams attēlā - sudrabainas būtnes cīnās pret uzlidojošiem gaisa burbuļiem. Protams, par ko īsti būs šī sērija varēs uzzināt tikai pēc kāda laika. Plānots, ka "Water Born TV" 5.sērija pirmizrādi piedzīvos vēl šogad. Ir zināms, ka šajā epizodē bez jau zināmajām seriāla frīdaivinga zvaigznēm Kirka Kreka (Kirk Krack) un Go Iromoto (Goh Iromoto) piedalīsies arī frīdaivere no Brazīlijas Karolīna Šrape (Carolina Schrappe).


piektdiena, 2015. gada 5. jūnijs

Traģiski noslēdzas cilvēka evakuācija no niršanas pakalpojumu kuģa

Niršanas kuģis "Langesund" (foto divernet.com)


Kā šodien ziņo interneta vietne ventasbalss.lv: "Krasta apsardzes dienests vakar nogādājis Ventspilī sasirgušu cilvēku no niršanas pakalpojumu kuģa, taču mediķi konstatējuši viņa nāvi.


Krasta apsardzes dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Līva Veita informēja, ka vakar plkst.22.15 Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centrs saņēma informāciju, ka uz Zviedrijas karoga kuģa "Langesund", kurš nodarbojas ar niršanas pakalpojumu nodrošināšanu, personai ir radušās veselības problēmas un ir nepieciešama palīdzība. Kuģis tobrīd atradās aptuveni 12 jūras jūdzes no Ventspils krasta.
Glābšanas kuģis "Astra" (foto: mil.lv)
Uz notikuma vietu nosūtīts glābšanas kuģis "Astra", un, izmantojot speciālu jūras frekvenci un tālruni, nodrošināta medicīniskā konsultācija ar Specializētās medicīnas centru.
Glābšanas kuģis nogādāja cietušo krastā, kur Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde konstatēja viņa nāvi.
Vienlaikus paaugstinātā gatavībā tika turēti Gaisa spēku aviācijas bāzes un Zviedrijas helikopteri."


Pārpublicēts no: www.ventasbalss.lv 

ceturtdiena, 2015. gada 4. jūnijs

Amerikāņu frīdaivere nomaina savu vārdu oficiāli kļūstot par Nāriņu Melisu

Foto: dailymail.co.uk

Disneja filmas par nāriņu Arielu iespaidā frīdaivere no Floridas (ASV) nomainījusi savu vārdu un kļuvusi par Nāriņu Melisu (Mermaid Melissa). Melisa bija tik ļoti aizrāvusies ar šīm mītiskajām zemūdens būtnēm - nāriņām, ka iemācījās zem ūdens aizturēt elpu līdz pat piecām minūtēm un gandrīz vai katru dienu pavadīja peldot un nirstot nāriņas astē.


Foto: dailymail.co.uk

Aizraušanās ar nāriņām Melisai Dovnai (Melissa Dawn) iesākumā bija hobijs, kas laika gaitā pārauga par biznesu. 2005.gada Melisa kļuva par sertificētu PADI profesionāli frīdaivingā, tad arī viņa nolēma realizēt savu sapni - kļūt par pilna laika zemūdens izklaidētāju. 

otrdiena, 2015. gada 2. jūnijs

iPhone "izdzīvo" pēc nogrimšanas okeānā


Gregorijam Papadinam (Gregory Papadin) atvaļinājuma laikā nācies piedzīvot diezgan lielu šoku - atpūšoties uz jahtas un ar savu iPhone filmējot izklaides, smartfons nejauši iekritis ūdenī un nogrimis okeānā. Varētu šķist, ka Gregorijam nāksies atvadīties no telefona - bet nebūt ne - iPhone gan nogrima zem ūdens, tomēr ne tik vien kā necieta no sālsūdens ietekmes, bet arī nofilmēja visu notiekošo.


Pie YouTube ievietotā video apraksta Gregorijs atzīmē, kā ar brāli mēģinājuši saviem spēkiem izcelt nogrimušo smartfonu no ūdens, bet dziļums priekš viņiem bijis pārāk liels. Tad palīgā nācis laivas īpašnieks, kurš ieniris un veiksmīgi izcēlis telefonu no ūdens dzīlēm. Kā izrādījies, iPhone nebija cietis no sālsūdens - tas turpināja darboties. Un tā kā telefona nogrimšanas brīdī tajā bija ieslēgta video filmēšanas funkcija - tad arī viss telefona nogrimšanas un atgūšanas process ir nofilmēts.

pirmdiena, 2015. gada 1. jūnijs

Yap sala un daivings ar manta rajām - video


Mikronēzijā esošā Yap sala ir zināma tieši ar manta rajām. Var teikt, ka tā ir viena no pasaulē populārākajām niršanas vietām, kur iespējams vērot tieši šos zemūdens iemītniekus.