Foto: deeperblue.com |
Nirstot ikviena daivera organisms piesātinās ar slāpekli un, kad tiek uzsākta izniršana, slāpeklis lēnām izvadās no organisma. Daiveriem daivs jānoslēdz tā, lai līdz izniršanas brīdim viss niršanas laikā uzkrātā slāpekļa daudzums pagūtu izdalīties no organisma un neveidotu audos burbulīšus.
Ja slāpeklis nebūs pilnībā izdalījies no organisma, audos būs palikuši gāzu burbulīši, kas, uzpeldēšanas laikā mazinoties ārējam spiedienam, muskuļos, locītavās, taukaudos, kaulos un nervos izpletīsies un uzsāks audu mehānisku saspiešanu un bojāšanu. Tā tad arī ir Kesona jeb dekompresijas slimība.
* ādas jutības izmaiņas - „skudriņas”, durstošs sajūtas;
* ādas nieze, izsitumi uz ādas - "ādas marmorizācija" - dažādu krāsu, no gaiši rozā līdz zilganas krāsas, pleķu veidošanās;
* sāpes muskuļos, locītavās, kaulos. Sāpes var būt kņudošas, stiepjošas, raujošas vai urbjošas. Bez tam tās var pastiprināties gan aktīvāku kustību, gan miera laikā;
* var būt sāpes vēderā, diareja;
* īslaicīgi dzirdes un redzes traucējumi - dubultošanās, „migla" acu priekšā utml.;
* izteikti centrālās nervu sistēmas traucējumi - parēze un paralīze;
* samaņas zudums, krampji;
* elpošanas un sirdsdarbības traucējumi;
* iekšējās auss funkciju traucējumi (vestibulārā aparāta) - galvas reiboņi, nelaba dūša, vemšana.
Ja radušās aizdomas par dekompresijas slimību nepieciešams elpot tīru skābekli - tas paātrinās slāpekļa izvadīšanos no organisma, kā arī cietušajām ķermeņa daļām sniegs papildus skābekli.
Daiveriem ir jāatceras, ja radušās pat niecīgas aizdomas par dekompresijas slimību, obligāti jākonsultējas pie speciālista daivinga medicīnas jautājumos. Smagas dekompresijas formas gadījumā nekavējoties jāsauc ātrā palīdzība.
Dekompresijas slimība tiek ārstēta barokamerā.
Atcerieties, smagā formā dekompresijas slimība nirējam var būt arī letāla.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru