otrdiena, 2016. gada 29. novembris

Kā zem ūdens izmainās redzes uztvere

Foto: theadventurejunkies.com


Atverot acis zem ūdens mums viss šķiet izplūdis un miglains. Lai visu saskatītu skaidri nepieciešama norobežota gaisa telpa, to sniedz daivinga maska. Bet lai arī caur daivinga masku mēs zemūdens pasauli redzam skaidri, tomēr zem ūdens skatītais nedaudz atšķiras no to, ko redzam atrodoties virs ūdens. Par iemeslu šādām izmaiņām redzes uztverē ir gaismas izplatīšanās ātrums dažāda blīvuma vidēs. Par to visu tiek mācīts fizikā - kad gaismas stars izejot caur dažādam vidēm "lūzt". 


Gaismas laušana jeb refrakcija ir parādība, kad gaismai pārejot no vienas vides citā vidē, kurā ir atšķirīgs gaismas izplatīšanās ātrums, maina gaismas staru izplatīšanās virzienu. Gaismai lūstot var novērot priekšmetu formu, novietojumu un izmēru izmaiņas. 
Šīs parādības rezultātā zem ūdens visi priekšmeti liksies apmēram par 25% lielāki un tuvāki nekā tas ir patiesībā. Tieši tāpēc zemūdens ir grūti noteikt reālo attālumu, kā arī zemūdens iemītnieku īstenos apmērus .
Nirstot jūs arī ievērosiet - jo dziļāk ienirstat, jo vairāk samazinās apkārtējās vides krāsas. Krāsu spilgtums mazinās palielinoties dziļumam un viss apkārt esošais pamazām iegūst zili - zaļganu nokrāsu.
Zemūdens visātrāk izzudīs spilgti sarkanā krāsa, jau apmēram 5m dziļumā jūs to nesaskatīsiet. Jo lielāks dziļums, jo viss paliks arvien zilākos toņos.

Secība, kādā zem ūdens izzūd krāsas:
Sarkanā - 4,5 m
Oranžā - 15 m
Dzeltenā - 30 m
Violetā - 30 m
Zaļā - 76 m
Gaiši zilā - > 76 m
Zilā - > 76 m

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru