svētdiena, 2014. gada 30. novembris

Austrāliešu zemūdens fotogrāfam izdevies vienā bildē iemūžināt deviņus vaļus

Foto: Derens Dževs

Austrāliešu zemūdens fotogrāfam Derenam Dževam (Darren Jew) izdevies realizēt vienu no sen plānotiem fotoprojektiem - pie Tongas krastiem fotografēt frīdaivinga rekordistes Ai Futaki niršanu ar vaļiem. Bez tam viņam izdevies vienā fotogrāfijā iemūžināt uzreiz deviņus vaļus. 

Foto: Derens Dževs

Dževa attēli ar vaļiem, kuri burtiski izdejo caur kristāldzidro Tongas piekrastes dzelmi, nav tikai spilgti un skaisti, tie arī nodrošināja fotogrāfam vietu Ginesa rekordu grāmatā - kā pirmajam, kurš vienā fotoattēlā uzņēmis deviņus vaļus.
Kā atzinis pats 48 gadus vecais fotogrāfs - šīs fotogrāfijas ir divdesmit gadus ilga darba rezultāts.
Foto: Derens Dževs
"Man ir fotogrāfijas, kurās kopā redzami seši un septiņi vaļi, bet šoreiz visi faktori apvienojās," teica Derens Dževs. "Laika apstākļi, gaismas, vieta, dzidrais ūdens un vaļi, un kā bonuss frīdaivinga Ginesa Pasaules rekorda īpašnieces Ai Futaki pievienošanās kadrā. Viņai bija jārīkojas ātri, jo vaļi peldēja ļoti ātri un jebkāda vilcināšanās nozīmētu, ka mēs zaudējam šo iespēju."
Derens Dževs arī atzina, ka jau iznirstot viņš zinājis, ka ir nofotografējis ko ļoti īpašu.


sestdiena, 2014. gada 29. novembris

Video no Džo Romeiro darbu kolekcijas

            

Video no Džo Romeiro (Joe Romeiro) darbu kolekcijas.  Zemūdens pasaule, skatot to caur Džo Romeiro kameru, it kā ievelk sevī, pārņem pat vēl vairāk nekā tas notiek realitātē dodoties nirt. Bet vērojot viņa filmētas haizivis - tās nevar neiemīlēt. 

piektdiena, 2014. gada 28. novembris

Slāpekļa narkoze

Foto: blog.kontiki-thailand.com


Par slāpekļa narkozi, tāpat kā dekompresijas slimību, ir dzirdējis katrs daiveris. Un tā gan baida, gan interesē. Baida, jo nezini kā būs, un interesē - jo gribas zināt - kā būs. Tomēr jāatceras, ka dzīties pēc slāpekļa narkozes, nav tas, ar ko vajadzētu nodarboties niršanas laikā. Pareizāk būtu - censties cik iespējams no tās izvairīties. 


Par to, no kā sastāv gaiss, māca jau skolā. Un to māca arī jau pirmajās daivinga teorijas lekcijās. Gaiss, ko elpojam, sastāv no apmēram 78% slāpekļa (N2), 21% skābekļa (O2), 0,03% ogļskābās gāzes (CO2) un mazāk kā 1% gaisa sastāvā veido inertās gāzes, ūdens tvaiki, piemaisījumi un piesārņojums. Dodoties nirt daiveriem balonos visbiežāk ir pildīts tieši gaiss. 
Tātad gaisā visvairāk ir slāpeklis, bet cilvēka organisms slāpekli neizmanto. Tāpēc var rasties jautājums - ja jau mūsu organisms slāpekli neizmanot, tad kāpēc par to būtu jārunā. 
Tad lūk - palielinoties ārējam spiedienam slāpeklis sāk aktīvi sadalīties - vispirms asinīs, tad pārējos organisma audos. Nirējs slāpekļa ietekmi zem ūdens var sāk izjust apmēram 30m dziļumā un to dēvē par slāpekļa narkozi. Protams, ne katru daiveri 30m dziļumā var piemeklēt slāpekļa narkoze - viss ir atkarīgs no katra nirēja organisma indivuduālajām īpatnībām. 
Slāpekļa narkozes izpausmes un sajūtas bieži tiek pielīdzinātas vieglam alkohola reibumam. Tā tiek pielīdzināta arī eiforijai. Tomēr jāatceras, ka slāpekļa narkozes ietekmē daiverim var rasties emocionāli, garīgi vai fizioloģiski traucējumi.
# Slāpekļa narkozes ietekme uz nirēju emocionālā līmenī - daiverim rodas vai nu pozitīvas un eiforiskas sajūtas, vai arī negatīvas un stresa pārņemtas sajūtas. Gan vienas, gan otras var kļūt bīstamas. 
Piemēram, nirējs jūtoties laimīgi un patīkami var aizmirst vai nepievērst uzmanību negatīvām un bīstamām situācijām - kaut vai tam, ka balonā gaisa atlicis maz un būtu jāsāk uzniršana - tā vietā daiveris turpina nirt nedomājot par izsīkstošajām gaisa rezervēm balonā. 
Vēl viena situācija, kad slāpekļa narkoze ietekmē nirēja emocijas - daiverim rodas bailes, stress - un šajā situācijā viņš var saskatīt neesošas problēmas vai uz jebkuru radušos problēmu reaģēt neadekvāti. Piemēram - daiveris, kuram slāpekļa narkozes ietekmē radies stress, ieraugot, ka viņa balonā ir atlicis maz gaisa, var panikā piepūst BCD vesti un raķetes ātrumā uzpeldēt augšā nedomājot par to, kādas bīstamas sekas būs šādai rīcībai. Stresa un baiļu ietekmē nirējs aizmirst par to, ka izniršanai jābūt lēnai un kontrolētai, ka īstenībā ievērojot visus noteikumus gaisa izniršanai var pilnībā pietikt. 
# Slāpekļa narkozes ietekmē palēninās un pasliktinās arī nirēja prāta spējas. Slāpekļa narkoze mazina daivera spēju spriest, novērtēt situāciju, lemt par attiecīgām darbībām un uztvert informāciju. Tā arī palēnina daivera domāšanas un reaģēšanas laiku. Nirējs slāpekļa narkozes ietekmē domā daudz lēnāk un vairs ne tik skaidri kā viņš to dara normālā situācijā. 
Migaina domāšana un spriešana zem ūdens ir bīstama. Piemēram, nirējs negatīvā peldspējā, lai apstādinātu "krišanu" uz leju, var neiedomāties piepūst gaisu BCD vestē, jo vienkārši, viņš nespēj novērtēt konkrētās situācijas bīstamību. 
# Slāpekļa narkoze var ietekmēt arī daivera fiziskās darbības. Tās ietekmē nirējs var zaudēt koordināciju. Daiverim var rasties problēmas izpildot uzdevumus, kuru veikšanai nepieciešamas precīzas kustības. Vēl pie fizioloģiskajām slāpekļa narkozes izpausmēm pieskaitāma termoregulācijas traucējumi, drebuļi. Var gadīties, ka nirējs neizjūt reālo aukstumu, viņam šķiet, ka ir siltāks nekā tas ir patiesībā - rezultātā tas var novest pie hipotermijas. Jāatzīmē, ka fiziskie traucējumi slāpekļa narkozes ietekmē rodas daudz lielākā dziļumā nekā garīgie un emocionālie narkozes izraisītie traucējumi.
Jāatceras, ka palielinoties dziļumam, palielinās arī slāpekļa radītie simptomi. Tāpēc nirējam, jau izjūtot kaut nelielas izmaiņas savās sajūtās niršanas laikā, tiek rekomendēts pārtraukt niršanu dziļumā un uzpeldēt vismaz pāris metrus augstāk. Šādi rīkojoties slāpekļa narkozes simptomi zudīs.
Slāpekļa narkoze pati par sevi nav bīstama, bīstamas ir tās radītās sekas, jo nonākot slāpekļa narkozes ietekmē nirēja uzvedība var kļūt neadekvāta, cilvēks vairs nesaprot, ko dara. Tāpēc arī ne tikai daivgidam, bet arī daivbadijam un pārējiem nirēju grupas dalībniekiem dodoties uz dziļo daivu ir jāseko kā norit niršana. 
Daiveriem tiek arī ieteikts - ja vien iespējams, veikt pārbaudes, kurās nosaka organisma noturību pret slāpekļa narkozi. Šādas pārbaudes norisinās barokamerā ārstu uzraudzībā. Latvijai tuvākās barokameras, kurās var veikt šādas pārbaudes, atrodas Maskavā un St.Pēterburgā.

Info: scuba.about.com, Wikipēdija

ceturtdiena, 2014. gada 27. novembris

Pabarot haizivis - video

          

Vēl viens interesants video no "Shark Addicts". Jāteic, tas, ka video ir melnbalts, padara to vēl labāku. Un haizivis ir vienkārši burvīgas :)

trešdiena, 2014. gada 26. novembris

Hannas Freizeres dejas ar zivīm - video

          

Hanna Freizere (Hannah Fraser) ir ne tikai nāriņa, bet arī zemūdens māksliniece un modele. Bez tam viņa ir arī ekoloģe, kas nodarbojas ar okeāna aizsardzības jautājumiem. Jāatzīmē arī viņas veidotās izsmalcinātās nāriņu "astes".
Kā atzīst Hanna - visbrīvāk viņa jūtas okeānā un uzsver, ka "nāras uzdevums ir iedvesmot cilvēkus veidot attiecības ar dabu" un nāras darbs arī dod iespēju pievērst uzmanību vides aizsardzības jautājumiem. 

otrdiena, 2014. gada 25. novembris

Zemūdens bokss drošai iPad lietošanai arī daiva laikā

Attēls: idivehousing.com


Kompānija "iDive" nākusi klajā ar unikālu produktu zemūdens pasaules cienītājiem - "iDive" izstrādājusi unikālu, pilnībā funkcionējošu zemūdens boksu iPad planšetdatoriem. Īpaši jāatzīmē boksa skārienjūtīgais korpuss. Bez tam šis zemūdens bokss ļauj planšetdatoru droši izmantot nirstot līdz pat 40m dziļumam.


Attēls: idivehousing.com
"iDive" ražotā zemūdens boksa korpuss ir drošs un izturīgs pret spiediena izmaiņām niršanas laikā. Spiediena pārvaldības sistēma ļauj nirējam šajā zemūdens boksā regulēt spiediena izmaiņas - starp boksa membrānu un planšetdatoru izveidot nelielu gaisa slāni, bet izniršanas laikā izvadīt gaisu no boksa, tādējādi mazinot spiedienu boksā.
Rekomendētais maksimālais dziļums "iDive" zemūdens boksam ir 40m. Kā atzīst ražotājs - korpuss testēts 100m dziļumā un arī šāds dziļums nav negatīvi ietekmējis boksā esošā iPad darbību.
Šis zemūdens bokss saderīgs ar iPad 2, 3, 4 un Air.
"iDive" zemūdens boksa cena - 800$

            


pirmdiena, 2014. gada 24. novembris

Suunto piedāvā jaunu daivplānošanas programmu DM5

Attēls: suunto.com


Kompānija "Suunto" izstrādājusi jaunu daivplānošanas programmas versiju "Suunto DM5". Šī programma atbilst gan Windovs, gan Mac un tā dod iespēju ielādēt datorā niršanas datus no daivkompjūtera, lai tos analizētu un plānotu turpmākās ieniršanas.


DM5 dod iespēju ātri un vienkāršā veidā plānot nākamos daivus izvēloties dažādus niršanas gāzu maisījumus. Programma piedāvā arī plānot ieniršanu sēriju. DM5 fiksē gāzu maisījumus un niršanas parametrus, tādējādi ir iespējams uzstādīt zemūdens kompjūtera režīmus tikai ar vienu "klikšķi".
DM5 atbilst šādiem kompānijas "Suunto" zemūdens kompjūteriem: D4, D6, D9, D4i, D4i Novo, D6i, D9tx, DX, Zoop, Vyper, Cobra, Vyper2, Vyper Air, Cobra2, Cobra 3, HELO2, EON Steel.
Pēc programmas DM5 uzstādīšanas tā automātiski atpazīs jūsu zemūdens kompjūteru. 
Ielādēt programmu DM5 var šeit.
Vairāk informācijas par DM5 šeit.

svētdiena, 2014. gada 23. novembris

Vaļhaizivis Koh Tao, Taizemē - video

          

Vaļhaizivs lēnais peldējums "Chumphon pinnacle" daivsaitā. Šis daivsaits atrodas apmēram 11km uz ziemeļrietumiem no Koh Tai (Taizeme). Elisabeth Lauweries uzņemtajā video vaļhaizivs atgādina milzīgu kosmosa kuģi, kurš lēnam slīd zemūdens izplatījumā.

sestdiena, 2014. gada 22. novembris

Zemūdens pasaules dažādība BBC video

          

Skaisti zemūdens skati un visdažādākie zemūdens iemītnieki - tas viss šajā BBC uzņemtajā video. 

piektdiena, 2014. gada 21. novembris

Dekompresijas slimība - ko darīt, ja nu tomēr




Turpinot vakar aizsākto tēmu par dekompresijas slimību - šoreiz par to, ja nu tomēr jums radušās aizdomas, ka niršanas laikā kaut kas nogājis greizi - ko darīt, kā rīkoties. Pirmais un galvenais - pārtrauciet niršanu. 


1. Pārbaudiet simptomus.
Tirpšana vai pat paralīze, ādas jutības izmaiņas, galvas reiboņi, sāpes locītavās (īpaši kāju locītavās), sāpes krūtīs, neizskaidrojams nogurums, elpošanas un sirdsdarbības traucējumi, samaņas zudums, izsitumi uz ādas (no gaiši rozā līdz zilam – „ādas marmorizācija”), īslaicīgi redzes vai dzirdes traucējumi, vemšana. Parasti simptomi parādās 15 minūtes līdz pat 12 stundas pēc ieniršanas, tomēr ļoti nopietnos gadījumos dekompresijas slimības pazīmes var parādīties vēl daiverim esot zem ūdens. Jebkurā gadījumā dekompresijas slimības gadījumā nirējs var sev novērot vai nu vienu vai vairākus simptomus vienlaicīgi. 

2. Nenovērsieties un neizvairieties no problēmām.
Negaidiet, ka jums paliks labāk un simptomi izzudīs. Nevajag kautrēties! Nevajag domāt: „Tas nevar notikt ar mani”, tikai tāpēc, ka jums jau ir ne iesācēja sertifikāts, bet jūs nirstat jau daudzus gadus un precīzi ievērojat zemūdens datora rādītājus. Dekompresiometru algoritmi ir sastādīti ņemot vērā vidējos statistiskos datus. Lai noteiktu savas fizioloģiskās īpatnības tiek rekomendēts veikt speciālas pārbaudes, kurās nosaka individuālo noturību pret dekompresijas slimību. Vairāk pievērsiet uzmanību savām sajūtām. Un atcerieties, ka dekompresijas slimība prasa nekavējošu ārstēšanu. Laika vilcināšana var novest vai nu pie daudz nopietnākām veselības problēmām, vai pie daudz ilgāka ārstniecības perioda.

3. Paziņojiet par savām veselības problēmām cilvēkam, kurš ir atbildīgs par ieniršanu organizēšanu.
Informējiet instruktoru vai daivgidu kurš pavada grupu, daivbota kapteini. Aprakstiet visas savas veselības problēmas.

4. Elpojiet skābekli.
Dodiet cietušajam elpot skābekli (ne vairāk kā 4 stundas) vai gāzu maisījumu ar maksimāli iespējamo skābekļa daudzumu. Apguldiet viņu uz kreisā sāna. Ievērojiet visus instruktora norādījumus. Neļaujiet cietušajam pārāk daudz kustēties. Dodiet cietušajam dzert šķidrumu.

5. Sazinieties ar tuvāko pirmās medicīniskās palīdzības dienestu.
Nepieciešams nekavējoties sazināties ar speciālo medicīniskās palīdzības dienestu, lai nodrošinātu pēc iespējas ātrāku cietušā transportēšanu uz tuvāko ārstniecības vietu – medicīnas centru, kur pieejama rekompresijas kamera.

6. Sazinieties ar dežurējošo barokameru vai DAN (Divers Alert Network).
Centrālā DAN (www.diversalertnetwork.org) informācijas līnija darbojas cauru diennakti. Zvanot uz DAN jūs tiksiet savienots vai nu ar ASV vai Itālijas biroju (+1-(919)-684-81-11 DAN vai +1-(919) 684-43-26 vai +39-(039)-605-7858). Atcerieties, ka daiveriem, kam nav DAN apdrošināšanas polises, būs 100% jāapmaksā ar evakuāciju un ārstniecību saistītie izdevumi. 
Latvijai tuvāk esošās barokameras atrodas Krievijā – Maskavā un St.Pēterburgā – abas šīs barokameras ir gatavas jebkurā brīdī uzņemt cietušos nirējus. 
Liepājā atrodas Baltijas valstu Ūdenslīdēju mācību centrs (jāteic, ka tā ir militāra mācību bāze).

7. Turiet savu niršanas kompjūteru pie sevis.
Neaizmirstiet paņemt līdzi uz slimnīcu, rekompresijas kameru savu niršanas kompjūteru. Kompjūtera rādītāji palīdzēs ārstiem daudz precīzāk un pareizāk noteikt cietušā saslimšanas līmeni.

ceturtdiena, 2014. gada 20. novembris

Dekompresijas slimība – 9 ieteikumi kā no tās izvairīties




Par dekompresijas slimība jeb Kesona slimība dzirdējis ikviens daiveris. Jau uzsākot pirmos apmācības kursus zemūdens peldēšanā instruktors studentiem izstāsta par bīstamākajām lietām daivingā. Tai skaitā arī par dekompresijas slimību. 


Niršanas laikā daivera organisms piesātinās ar slāpekli un uzsākot izniršanu slāpeklis lēnām izvadās no organisma. Nirēja uzdevums ir panākt, lai izpeldēšanas laikā praktiski viss slāpeklis, kas niršanas laikā izšķīdis organismā, pagūtu izdalīties no organisma un neveidotu burbulīšus. 
Izšķīdušā slāpekļa daudzums ir atkarīgs no niršanas dziļuma un šajā dziļumā pavadītā laika. Tāpēc katram dziļumam ir noteiktas tā saucamās bezdekompresijas robežas (NDL – No Decompression Limits) jeb zem ūdens pavadāmā laika ierobežojumi. Ja akvalangists šīs robežas nepārsniedz, tad izniršanas laikā un pēc niršanas slāpeklis, kas uzkrājies audos, organismam nenodarīs nekādus bojājumus. Ar elpošanu slāpeklis vienkārši izdalīsies no organisma.
Tomēr jāatzīmē, ka, ja arī nirējs iznirs lēnām, ievērojot visus noteikumus, bet pirms tam viņš nebūs ievērojis konkrētā dziļuma bezdekompresijas robežas, tad audos uzkrātais slāpeklis nepagūs izvadīties un paliks nosprostots nirēja audos. Uzpeldēšanas laikā mazinoties ārējam spiedienam, muskuļos, locītavās, taukaudos, kaulos un nervos palikušie gāzu burbulīši izpletīsies un uzsāks audu mehānisku saspiešanu un bojāšanu. Tā arī ir Kesona jeb dekompresijas slimība. 
Smagā formā dekompresijas slimība var izraisīt paralīzi, smagā formā tā nirējam var būt arī letāla. 
Dekompresijas slimības ārstēšana notiek rekompresijas ceļā ārstējoties barokamerās.
Kas tad būtu jādara, lai izvairītos no dekompresijas slimības:

1 - Iznirstiet lēnām un nesteidzoties. 
Mazs izniršanas ātrums – maksimāli 10m / min. – tas palīdz izvadīt niršanas laikā uzkrāto slāpekli, pirms tas sācis pārveidoties bīstamajos burbulīšos.

2 – Ievērojiet drošības pieturu (safety stop) 3min / 4-6m. 
Lai gan šī finālpietura nav dekompresijas pietura, to tomēr par tādu var uzskatīt. Safety stop laikā tiek izvadīts asinīs uzkrātais slāpeklis, kurš vēl nav paguvis izvadīties izniršanas laikā. 

3 – Izvairieties no fiziskas pārpūles pēc niršanas. 
Asinsrites ātruma palielināšanās rada paātrinātu slāpekļa patēriņu, tātad arī veicina gāzes burbulīšu veidošanos asinīs.

4 – Noslēdziet niršanu seklos ūdeņos.
Laiks, kas pavadīts nelielā dziļumā niršanas noslēgumā, palīdz izvadīt no nirēja ķermeņa niršanas sākumā lielā dziļumā uzkrāto slāpekli.

5 – Izvairieties no „zig-zag” veida niršanas profiliem.
Tiek uzskatīts, ka atkārtotas pacelšanās un ieniršanas palielina mikroburbulīšu veidošanās iespējamību arteriālajos asinsvados.

6 – Ievērojiet 24 stundu pārtraukumu pirms avio lidojuma.
Lidojums tieši pēc niršanas rada vēl dziļākas ieniršanas efektu, tātad veicina vēl lielāka burbulīšu daudzuma veidošanos.

7 – Centieties nesalt.
Ja esat nosalis, asins cirkulācija mazinās un slāpeklis izvadās no organisma daudz lēnāk nekā ierasts.

8 – Dzeriet pēc iespējas vairāk šķidrumu.
Ja jūsu organisms atūdeņojas, asinis kļūst daudz biezākas un plūst daudz lēnāk, tas nozīmē, ka arī slāpekļa izdalīšanās palēninās. Atcerieties, ka alkohols, koka-kola, kafija un tēja ir diurētiķi, kas veicina atūdeņošanos. 

9 – Uzticies, bet pārbaudi.
Kompjūteru algoritmi rekomendē, bet nedod 100% garantiju ievērojot dekompresijas procedūru. Lielākai drošībai tiek ieteikts ievērot nevis vienu, bet vairākas drošības pieturas. 

Info: www.tetis.ru 

trešdiena, 2014. gada 19. novembris

"Subgear" iepazīstina ar jaunu hidrotērpu sievietēm - "Element 3"



"Subgear" šovasar prezentēja jaunu, sievietēm domātu hidrotērpu "Element 3". Stilīgais dizains un Flex Tech elastīgais neoprēns nirējām sniegs daudz lielāku kustības brīvību un nodrošinās maksimālu komforta līmeni.


Kā atzīst ražotājs - "Element 3" hidrotērps ir daudz skaistāks nekā citi viņu modeļi. Bez tam tirkīzzilie jūras viļņu raksti ne tikai skaisti papildina hidrotērpa dizainu, bet, kā uzskata ražotājs, arī padara niršanu jautrāku. 
Inovatīva 3 -D griezums nodrošina perfektu hidrotērpa piekļaušanos un lielisku elastību. Papildus komfortam hidrotērpā iestrādāts īss rāvējslēdzējs priekšpusē pie kakla - tādējādi tiek novērsts iespējamais tērpa apkakles spiediens uz kaklu. 

         

"Subgear" arī padomājis par to, lai "Element 3" uzvilkšana un novilkšana būtu pēc iespējas ērtāka - hidrotērps šūts no superelastīga Flex Tech neoprēna, kā arī uz hidrotērpa piedurknēm un bikšu starām esošie rāvejslēdzēji atvieglo ģērbšanās procesu. Arī uz muguras esošais rāvējslēdzējs izvietots pa diagonāli, tas tādēļ, lai novērstu sasprindzinājumu muguras apakšējā daļā un lai tā lietošana būtu pēc iespējas ērtāka. Bez tam uz "Element 3" piedurknēm esošās uzšuves paredzētas, lai pastiprinātu zemūdens kompjūtera, pulksteņa vai kompasa lietošanas drošību.
"Element 3" 3mm hidrotērps ir neticami viegls un tādēļ tas ir arī ideāls ceļošanai. 
Hidrotērps pieejams no XS (36) līdz XL (44) izmēram.



otrdiena, 2014. gada 18. novembris

Citronhaiziviju barošana - video



Citronhaizivis savu nosaukumu ieguvušas no tā, ka to muguras daļa ir dzeltenīgi brūnā krāsa. Šīs sugas haizivis ir lielas un ļoti spēcīgas, tās var sasniegt pat 3,5m garumu, bet pieaugusi citronhaizivs var svērt pat 180kg. Citronhaizivis ir nakts zemūdens iemītnieki. 


           

Citronhaizivis apdzīvo piekrastes ūdeņus no Ņūdžersijas līdz Atlantijas okeāna rietumkrastam Brazīlijas dienvidos un Āfrikas rietumkrastu Atlantijas okeāna dienvidaustrumu daļā, kā arī tās novērotas Klusā okeāna austrumos - no Kalifornijas dienvidiem līdz Ekvadorai. 
Šīs haizivis mitinās subtropu ūdeņos nelielā dziļumā - koraļļu rifos, mangrovju audzēs, slēgtos līčos un upju grīvās. 
Citronhaizivis cilvēkiem nerada lielus draudus. Pēc "International Shark Attack" datiem reģistrēti tikai desmit neizprovocēti citronhaizivju uzbrukumi cilvēkiem no kuriem neviens nav bijis letāls.

pirmdiena, 2014. gada 17. novembris

"Mares Smart" - stilīgs un vienkārši lietojams zemūdens kompjūters




Zemūdens kompjūteru funkcionalitāte tiek noteikta ne tikai pēc tā piedāvāto iespēju klāsta, bet arī pēc kvalitātes kā kompjūtera piedāvātās funkcijas darbojas. Kompānijas "Mares" izstrādātais "Mares Smart" zemūdens kompjūters "ScubaLab" reitingos atzīts par labāko 2014.gadā.


"Mares Smart" ir trīs līmeņu displejs. Augšējā sadaļā redzama informācija par dziļumu (konkrētais dziļums, maksimālais dziļums), vidējā sadaļā uzrāda ar dekompresiju saistīto informāciju, bet apakšējā sadaļā atrodama dažāda papildinformācija (niršanas laika, O2 % uzkrājums, ūdens temperatūra utt.).
Jāatzīmē, ka niršanas režīmā kompjūters uzrāda tikai pašu nepieciešamāko informāciju - dziļums un daiva laikas, temperatūra un izniršanas ātrums. Pārslēdzot uz papildsadaļām tiek iegūta informācija par maksimālo un vidējo dziļumu, gāzu maisījumu, skābekļa intoksikācijas līmeni un pareizo laiku.
"Mares Smart" izstrādātāji ir centušies padarīt šī zemūdens kopmjūtera lietošanu pēc iespējas vienkāršāku. Tam ir divu pogu sistēma - tās izvietotas kompjūtera korpusa malā - augšējā poga paredzēta augšējās datu līnijas pārvaldīšanai, bet apakšējā poga - pārslēdz datu atainojumu displeja labajā apakšējajā daļā. Kompjūteram ir ļoti labs apgaismojums, kā arī skaidri vizuālie un skaņas signāli. Pārāk ātras izniršanas gadījumā uz ekrāna parādās brīdinājums "Slow" (lēnāk), tādējādi nirējam tiek ieteikts palēnināt savu izniršanas ātrumu.  

               

"Mares Smart" funkciju klāstā ir arī pulkstenis un kalendārs, modinātājs, taimeris un informācija par baterijas uzlādi. Daivkompjūtera atmiņa ir pietiekama, lai ierakstītu datus par 36 zem ūdens pavadītām stundām. Maksimālais darba dziļums ir 150m. Lietotājs var izvēlēties četrus darba režīmus: "Air", "Nitrox", "Bottom timer" un "Freedive". "Mares Smart" darbojas gan sālsūdenī, gan saldūdenī. Bez tam jāatzīmē arī tas, ka kompjūtera ekrāns spilgtas saules gaismā lasās ļoti labi. 
Baterijas darbības laiks 2-3 gadi, pēc tam kompjūtera lietotājs pats var nomainīt bateriju. 
Šis kompjūters paredzēts gan frīdaiveriem, gan tiem, kas nirst ar akvalangu. 

svētdiena, 2014. gada 16. novembris

Kur vislabāk nirt ar delfīiem




Okeāni un jūras - tās ir brīnišķīgas vietas. Nirēji zina, ka tiklīdz jūs ienirsiet, jūs nonāksiet pilnīgi savādākā pasaulē. Gravitācijas likumi mainās, krāsas izskatās savādāk un zemūdens pasaules iemītnieki nelīdzinās tiem, kas mājo uz zemes. Vieni no zemūdens iemītniekiem, kas fascinējuši cilvēkus gadiem ilgi, ir delfīni. Šie inteliģentie zīdītāji apdzīvo dažādus ūdeņus visā pasaulē, bet lai vai kur daiveriem izdotos satikt delfīnus, viņus vienmēr pārņems sajūsma redzot šos zemūdens iemītniekus.


Foto: emperordivers.com
Cilvēkus piesaista delfīnu zinātkārais un rotaļīgais raksturs. Šie dzīvnieki arī ir ļoti inteliģenti. Delfīni dzīvo un ceļo baros. Viņi ir ļoti sociāli radījumi un uztur ļoti ciešas attiecības ar bara biedriem. Tiek uzskatīts, ka delfīni dzīvo grupās, lai aizsargātos un lai medītu. 
Ja plānojot savu daivinga ceļojumu jūs vēlaties nirt arī ar delfīniem, PADI.com iesaka ieteikts izvēlēties kādu no zemāk minētajām vietām:
- Raja Ampat, Indonēzija,
- Lielās Bahamu salas,
- Hurgada, Ēģipte,
- Ningaloo, Austrālija,
- Kona un Oahu salas, Havaju salas,
- Kaikoura, Jaunzēlande.
Pārsvarā delfīni nebaidās tuvoties cilvēkiem, tāpēc labāk zināt vismaz pāris lietas, kas šo zemūdens tikšanos ar delfīniem padarīs patīkamu gan nirējiem, gan delfīniem. Atcerieties:
-  lai arī cik jauki un mīlīgi ir delfīni, tie tomēr ir savvaļas iemītnieki, 
- vienmēr uzmanīgi klausieties daivgida vai instruktora teiktajā,
Foto: divezone.net
- nebarojiet delfīnus (tas tieši tāpat kā jebkuru citu savvaļas dzīvnieku atradina no barības meklējumiem),
- vērojiet apkārtni - delfīni var peldēt gan zem jums, gan virs jums,
- lai arī kā jūs gribētu delfīniem pieskarties, nedariet to, arī netrenkājiet delfīnus - esiet mierīgi un ļaujiet pašiem delfīniem pie jums piepeldēt.
PADI.com arī iesaka, meklējot daivinga vietas, kur iespējams nirt ar delfīniem, izmantot ScubaEarth Critter Finder - tas jums palīdzes atrast visdažādākās vietas, kur iespējams zem ūdens peldēt ar šiem brīnišķīgajiem zemūdens iemītniekiem. 


sestdiena, 2014. gada 15. novembris

Selfijs zivju mākonī



Kādam daiveru pārim no Kolorādo (ASV) nirstot Meksikā Cabo Kulmo piekrastē izdevies uzņemt ne tikai vienreizēju zemūdens selfiju, bet arī interesantas bildes ar milzīgu zivju baru. 


Jūras biologs Keins Dileisijs (Caine Delacy) un viņa sieva Maika Voida (Mika Woyda) daiva laikā negaidīti nonākušo milzīgā zivju barā. Kā pastāstīja Keins - tas bijis neaprakstāmi, kad tev apkārt peld tūkstošiem zivju. Viņš arī atzina, ka nirstot 20 gadus ko tādu viņam vēl nebija izdevies piedzīvot. 
"Tas bija viens no lielākajiem zivju bariem kādu man nācies skatīt, un, sajūtas, kad apkārt atrodas tik daudz dzīvības, bija sirreālas", sacīja Keins. 
Daiva laikā Keins uzņēmis daudzus interesantus kadrus ar zivīm, kuras mēdz dēvēt par "Big-eye Jacks", kā arī vairākus selfjus ar šo zivju mākoni fonā. 
Šīs lielos baros dzīvojošās zivis, kas pazīstamas kā "Big-eye Jacks", savu nosaukumu ieguvušas no izteiktajām, lielajām acīm. Tās ir izplatītas tropu ūdeņos - Indijas un Klusajā okeānā, no Dienvidāfrikas līdz Kalifornijā un Ekvadorai, un no Austrālijas līdz Japānai.

piektdiena, 2014. gada 14. novembris

Medūzu ezers Palau



Medūzu ezers atrodas Eil Malk salā Palau. Kādreiz šis ezers bija savienots ar Kluso okeānu, bet, kad ūdens līmenis okeānā nokritās, ezers ar tajā esošajām medūzām tika nošķirts no ārpasaules. Laika gaitā medūzas turpināja vairoties un galu galā zaudēja savu spēju iedzelt, tā kļūstot cilvēkiem nekaitīgas. 


Ezers ir tūristu iecienīts galamērķis. Šeit gan jāatzīmē, ka nirt Medūzu ezerā nevar - atļauta ir tikai snorkelēšana. 


        

ceturtdiena, 2014. gada 13. novembris

Botsvānā krokodils daiveriem nočiepj kameru



Dabas fotogrāfs Amoss Načums (Amos Nachoum) un nirējs Valters Bernardis (Walter Bernardis) nirstot Botsvānā Okavango deltā cietuši no gandrīz 2 metrus gara krokodila, kurš atņēmis nirējiem GoPro videokameru.  


Uztriecoties krastam un saceļot pamatīgu dūņu mākoni krokodīls sakampis nirēju zemūdens kameru un peldējis prom. 
"Krokodiliem pie žokļiem ir izvietoti "sensori" un ja kaut kas tiem pieskaras - tiek satverts. Tā arī mums gadījās - kad pagarinātājs, kam bija piestiprinātā GoPro kamera, pieskārās krokodila žokļiem," stāstīja Amoss Načums.
Neskatoties uz šo pietiekoši ciešo saskari ar krokodilu, Amoss, kurš vairāk kā 40 gadus vada dažādas niršanas ekspedīcijas, uzskata, ka šoreiz grupa netikusi apdraudēta. 


        

"Mēs nirstam pie krokodiliem jo tas ir piedzīvojums - mēs arī ar savām zināšanām un dzīves pieredzi vēlamies parādīt, ka cilvēks faktiski var mierīgi līdzpastāvēt ar krokodiliem", atzina Načums. "Daudzu gadus esmu pētījis dzīvniekus un zinu, ka krokodili slikti redz un ūdens virspuse ir bīstamā zona. Mūsu ekspedīcijas ir ļoti drošas, kā mēs mēdzam teikt - "visu baiļu ienaidnieks ir zināšanas"."
Pēc tam, kad krokodils bija atņēmis kameru, abi daiveri tam sekoja, panākot skaidrākos ūdeņos, kur, ar kameru zobos, krokodils bija nogūlies. "Mums bija iespēja viņam pietuvoties un nofotografēt", sacīja Amoss. "Mēs arī mēģinājām izdabūt kameru no krokodila žokļiem - tomēr mūsu mēģinājumi bija nesekmīgi. Toties mums bija iespēja vērot krokodilu no pāris metru attāluma apmēram 15 minūtes un tā bija ļoti miermīlīga tikšanās."
"Cerams kāds atradīs mūsu kameru un mums to atgriezīs", atzina Amoss Načums. 

trešdiena, 2014. gada 12. novembris

Papildinājums daivkompjūteru "Suunto D4i Novo" krāsu klāstā



Populārās Suunto zemūdens kompjūteru sērijas "Suunto D4i Novo" klāstam pievienojušās divas jaunas versijas - "D4i Novo Pink" un "D4i Novo Gray". Līdz ar to šie unikālie daivingam un frīdaivingam domātie zemūdens kompjūteri pieejami 6 dažādās krāsās - melnā, baltā, zila, laima, rozā un pelēkā.  


Kompjūtera tehniskie dati un augstā kvalitāte palikusi tāda pati kā iepriekšējai D4i versijai, bet kompjūtera vizuālais izskats kļuvis mūsdienīgāks un pogas - metāliskas. "Suunto D4i Novo" nu ir arī jauna, mīkstāka silikona siksniņa, kas ļoti labi pieguļ rokai nodrošinot maksimālu komfortu.
Īss atjauninātā Suunto D4i Novo daivkompjūtera apraksts:  
- viegls plastikas korpuss un ērta silikona siksniņa,
- metāla pogas,
- pilns nepārtrauktas dekompresijas algoritms - Suunto RGBM,
- četri darba režīmi - "Gaiss", "Nitrox", "Frīdaivings" un "Izslēgts" ("Air", "Nitrox", "Free", "Off"),
- novatorisks apnoe taimeris un taimeris niršanas režīmos "Gaiss" un "Nitrox",
- izmantojot transmitteri - iespēja iegūt datus par gaisa padevi balonā,
- programmatūras atjaunošanas iespējas,
- iebūvēts daiva plānotājs,
- detalizēti daiva grafiki un informācija datorā (PC/Mac) izmantojot Suunto DM5 software.
Bez tam - nesen klajā nāca arī Suunto D4i virtuālais daivinga simulators, ar tā palīdzību gan iesācējie daivingā, gan instruktoriem ir iespēja virtuālā zemūdens vidē izmēģināt kā šis daivkompjūters darbojas "Gaiss", "Nitrox" un "Frīdaivings" režīmos. Tas viss iespējams Suunto interneta saitā
Niršanas simulators darbojas gan Mac, gan PC, kā arī var aplikācijas veidā var tikt ielādēts planšetdatoros un mobilajos telefonos. Aplikācijas atrodamas itunes un google play.


  

otrdiena, 2014. gada 11. novembris

Kuprvaļi Derena Dževa fotogrāfijās

Foto: Derens Dževs

Tās ir fotogrāfijas, kas jāredz un vēl viens zemūdens fotogrāfa vārds, kurš būtu jāzina - Derens Dževs (Darren Jew). Īpaši jāatzīmē viņa uzņemtās kuprvaļu fotogrāfijas, kuras skatot, šķiet, ka pats atrodies zem ūdens, peldot līdzās šiem zemūdens iemītniekiem. 


Foto: Derens Dževs
Austrāliets Derens Dževs ir fotogrāfs, kurš specializējies dabas un zemūdens fotogrāfijā. 20 gadu vecumā viņš sāka strādāt Kvīnslendas Nacionālajā parkā un savvaļas dienestā par fotogrāfu. Kā stāsta Derens, tas bijis viņa sapņa sākums - "es pilnveidoju savas prasmes un man bija iespēja realizēt savu lielo mīlestību pret dabu". Tomēr visvairāk fotogrāfs iecienījis fotografēt noslēpumaino zemūdens pasauli un atzīst, ka viņam patīk "iznest zemūdens pasauli uz zemes".
Foto: Derens Dževs
Derens Dževs sadarbojas ar "Australian Geographic", "Sport Diver," "National Geographic Society", CSIRO, Tourism Australia and Tourism Queensland. Viņš vada nelielas grupas fotoekskursijās uz dažādām pasaules valstīm, īpaši Āfriku, Antarktīdu un Klusā okeāna valstīm, kā arī pasniedz meistarklases fotogrāfijā. Bez tam Derens ir autors divām fotogrāmatām. Un, protams, saņemti daudz dažādi apbalvojumi, tai skaitā "Canon AIPP Australian Professional Science, Environment and Nature Photographer" 2007., 2009., 2010., 2012. un 2013.gadā. Derenam Dževam piešķirts arī "AIPP Master of Photography".
Bet atgriežoties pie kuprvaļiem - ik gadu Derens Dževs dodas uz Klusā okeāna dienvidu daļu - uz Tongu, lai tur fotografētu šos zemūdens iemītniekus. 2013.gada Togo arī tapa šis Abrahama Joffe ("Untitled Filmworks") uzņemtais video.

          

Derens Dževs darbā izmanto Canon EOS 1DX kameru, EF16-35f2.8LII un EF 8-15mm f4L fisheye, kā arī "Nauticam" zemūdens boksu.

pirmdiena, 2014. gada 10. novembris

Video - frīdaivings ar delfīniem Havaju salās


Daivings ar delfīniem vienmēr dod pozitīvu emociju lādiņu visai dienai, nu bet nirt ar lielu baru delfīnu - tā ir pozitīvisma, prieka un laimes hormonu uzņemšana ļoti ilgam laikam :) 


"One ocean One breath" video redzami frīdaivinga rekordisti Eusebio un Christina Saenz de Santamaria nirstam ar vairāk kā 60 delfīniem Havaju salās. 


         

svētdiena, 2014. gada 9. novembris

Singapūrā lielākās viesnīcas apņemas aizlieg haizivs spuru zupu



Šīs nedēļas sākumā Singapūrā vairākas no pasaulē lielākajām viesnīcu ķēdēm pievienojās cīņai par haizivs spuru zupu aizliegumu. Kampaņai "I'm FINished with fins" ("Es esmu atteicies no spurām") pievienojušās 15 dažādas Singapūras viesnīcas, starp tām arī "Hilton Worldwide", "Starwood Hotels and Resorts" un "Hyatt" viesnīcas, no haizivs spuru zupas savās ēdienkartēs atteikušās arī 24 aviokompānijas, tai skaitā Singapūras nacionālā aviokompānija "Singapore Airlines". 


Kampaņas "I'm FINished with fins" ietvaros singapūrieši tika aicināti atteikties no haizivs spuru ēdieniem un izglītot sabiedrību par tiem kaitējumiem, ko videi nodara haizivs spuru tirdzniecība.
Kā atzinis "Hilton Asia Pacific" prezidents Martins Rinks (Martin Rinck): "Viesmīlības industrijai ir milzīgas iespējas un atbildība veicināt pozitīvas pārmaiņas mūsu sabiedrībā un planētā."
Kampaņas "I'm FINished with fins" mērķis ir aizsargāt haizivis no iznīcības. Viens no kampaņas galvenajiem uzdevumiem ir samazināt pieprasījumu pēc haizivs spuru zupas, jo tieši pieprasījums pēc šīs zupas ir veicinājis praktiski neierobežotu haizivju nogalināšanu. Tieši haizivs spuru tirdzniecība ir iemesls, kāpēc ik gadu tiek nogalināti vairāki desmiti miljoni haizivju. Jāatzīmē, ka aizvadīto 50 gadu laikā vairākas haizivju sugas ir samazinājušās līdz pat 80% un tas nozīmē, ka pastāv liela iespējamība, ka šīs haizivju sugas var arī vispār izzust. 
Haizivs spuru atdalīšanas nozīmē to, ka haizivīm, bieži vien tām vēl esot dzīvām, nogriež spuras, bet pašas haizivis izmet atpakaļ okeānā. Bez spurām haizivis nav spējīgas izdzīvot, tās nespējot pārvietoties nogrimst dzelmē un iet bojā nosmokot vai arī tās saplosa citi plēsīgie zemūdens iemītnieki. 
Haizivs spuru zupa ir populāra ķīniešu virtuves sastāvdaļa, kas tiek pasniegta īpašos gadījumos, tādos kā kāzas vai lielos banketos. Šī zupa ķīniešu kultūrā ir arī varas, greznības un bagātības rādītājs. Bez tam ķīniešu kultūrā uzskata, ka haizivs spuras paaugstina seksuālo potenci, uzlabo ādas kvalitāti, palielina enerģiju, novērš sirds slimības, pazemina holesterīna līmeni utt. Tomēr tam visam nav zinātnisku pierādījumu. 
Foto: AFP
Kā raksta "The Sunday Times" PR aģentūras "Grayling" Singapūrā veiktā aptauja apstiprina jau 2011.gadā "Bloom" veikto pētījumu Honkongā - pētījums norāda, ka ievērojams skaits cilvēku ķīniešu kopienā ir informēti par problēmām, kas saistītas ar haizivs spuru zupu. Viņi vēlas pārtraukt vai ierobežot haizivs spuru patēriņu savā ikdienā. Tomēr pētījumā arī konstatēts, ka neskatoties uz vēlmi izņemt no savas ēdienkartes haizivs spuru zupu, cilvēki turpina šo zupu ēst - tam par iemeslu ir spēcīgais sociālais spiediens.
2013.gadā 27 valstis un Eiropas Savienība ir aizliegusi haizivs spuru atdalīšanu, tomēr tas, kas notiek starptautiskajos ūdeņos netiek regulēts. Haizivs spuru atdalīšana ir aizliegta arī Klusā okeāna austrumu daļā, tomēr haizivju nozveja un spuru atdalīšana lielos apmēros turpinās lielākajā Klusā okeāna daļā un Indijas okeānā. 
Jāatzīmē, ka Taizemē un Singapūrā, pateicoties plašām sabiedrības informēšanas kampaņām un reklāmām, haizivs spuru patēriņš samazinājies apmēram par 25%. 

Info: www.straitstimes.com un Wikipēdija 

sestdiena, 2014. gada 8. novembris

Daivs ar roņiem Fārna salās Lielbritānijā


Jauks zemūdens video no Lielbritānijas. Nirējs Džeisons Neilus (Jason Neilus) Fārna salās uzņēmis zemūdens video ar roņiem - ļoti draudzīgiem un zinātkāriem roņiem. 


                

Fārna salas ir salu grupa Nortamberlendas piekrastē, Anglijā. Salās nav patstāvīgo iedzīvotāju, vienīgie cilvēki, kas šeit uzturas ir "National Trust" putnu pētnieki, bet arī viņi salās uzturas tikai vairākus mēnešus gadā. 
Daivings Fārna salās - tie ir nogrimuši kuģi un pelēkie roņi. Fārna salas tiek uzskatītas par bīstamāko kuģošanas rajonu Lielbritānijā. Šeit nogrimuši daudzi kuģi. Tādējādi vrakdaivinga cienītājiem šeit ir daudz interesantu niršanas vietu, starp tām - "Somali", "Chris Christianson", "Abyssinia", "San Andreas", "Britannia" un "Acklivety". Par labāko daivsaitu tiek uzskatīts 1930.gadā uzbūvētais "Somali" - tvaikonis, kurš pārvadāja pasažierus un kravas un nogrima 1941.gada martā, kad to sabombardēja  vācu bumbvedēji "Heinkel 111". Kuģa vraks atrodas 30m dziļumā un tā korpuss ir gandrīz neskarts. 
Vēl Fārna salas nirēji iecienījuši pateicoties lielajai, šeit mītošajai, roņu kolonijai. Roņi ir tik zinātkāri, ka droši peld klāt nirējiem. Bez roņiem zem ūdens skatāmas dažādas jūras anemones, daudz dažādi vēžveidīgie, kā arī citi aukstos ūdeņos mītoši zemūdens iemītnieki. 



piektdiena, 2014. gada 7. novembris

Atvērsies pasaulē pirmais Sony zemūdens veikals

Attēls: xperiablog.net

Kā raksta xperiablog.net - kompānija Sony drīzumā plāno atvērt unikālu veikalu. Salons "Xperia Aquatech Store" atradīsies... zem ūdens. 


Šāds negaidīts solis skaidrojams nevis ar vēlmi šokēt pircējus, bet gan tādēl, ka šobrīd Sony ir vadošais ūdensdrošu viedtālruņu un planšetdatoru ražotājs. Tieši "Xperia Aquatech Store" pircēji paši varēs testēt savus nākamos viedtālruņus un planšetdatorus. Tiek ziņots, ka klienti izmēģinot Sony produkciju profesionālu daiveru pavadībā varēs "stāvēt uz jūras gultnes un bez problēmām elpot" . 
"Sony Mobile Middle East and Africa" viceprezidents Rüediger Odenbach atzinis, ka šis koncepta veikals piedāvās pircējiem "iepriecinošu un neaizmirstamu pieredzi, uzsverot Xperia inovācijas viedtālruņu tirgū". 
"Sony Xperia Aquatech Store" atradīsies 4m zem jūras līmeņa Dubajas (AAE) piekrastē. Tiek ziņots, ka veikala atklāšana ieplānota 2014.gada 3.decembrī.

ceturtdiena, 2014. gada 6. novembris

Ēģiptē nelegālos izrakumos atklāts faraona Tutmosa III templis

Foto: "Luxor Times"

Oktobra beigās par nelegālu izrakumu veikšanu zem savas mājas, kuru rezultātā atrasts Senās Ēģiptes templis, tika arestēti vairāki Gizas provinces (Ēģipte) iedzīvotāji. Nelegālie izrakumi norisinājušies El Badrashin pilsētā. Kā ziņo lielākā Ēģiptes avīze "Ahram" - vīrieši izmantojuši niršanas ekipējumu, lai izpētītu gruntsūdeņu appludināto 9m dziļo bedri.


Foto: "Luxor Times"
Mājas, zem kuras noritējuši nelegālie izrakumi, īpašnieki tikuši arestēts pēc tam, kad Ēģiptes tūrisma un senlietu policija saņēmusi informāciju par nesankcionētu arheoloģisko izrakumu norisi. Pēc policijas ierašanās izrakumus pārņēma arheologu grupa, kas konstatēja, ka šeit atrodas 3400 gadus vecs templis no faraona Tutmosa III valdīšanas laika. 
Arheologi atrada divus lielus hieroglifiem rotātus kaļķakmens blokus, septiņas kaļķakmens stellas, divas marmora kolonnas un milzīgu sēdoša cilvēka statuju, kas veidota no rozā granīta. Uz kaļķakmens stellām skaidri saskatāmi faraona Tutmosa III kartuši. 
Ēģiptes Senlietu ministrs Mahmuds El-Damati (Mamdouh El-Damaty) paziņojis, ka atrastie artefakti nogādāti restaurācijai un izpētei Sakārā. 
Pilsētas El Badrashin teritorija Hod Zeleikha, kur tika atrasts Tutmosa III templis, ir pasludināta par arheoloģisko izrakumu vietu un tā nodota Senlietu ministrijas juridikcijā. El Badrashin atrodas apmēram 7km Kairas. 
El Badrashin 5.Dinastijas laikā bija Senās Ēģiptes galvaspilsēta. Bez tam El Badrashin teritorjā jau atrodas daudzi nozīmīgi arheoloģiskie objekti, piemēram, Memfisa, senā galvaspilsēta Aneb-Hetch, arī pakāpienveida piramīda Sakārā, Dahshur nekropole ar Sarkano piramīdu u.c.  
Foto: "Luxor Times"
Jāatzīmē, ka vīri, kas tika arestēti, vēlāk tika atbrīvoti, jo līdz tam teritorija, kur atrada templi, netika uzskatīta par vēsturiskā mantojuma vietu.
Kā ziņo neatkarīgais, angliski iznākošais žurnāls "Luxor Times" - tūrisma un senlietu policija kopā ar arheologiem no Senlietu padomes pavadīja trīs dienas atsūknējot pazemes ūdeņus, lai varētu piekļūt izrakumu vietai. 
Šīs nedēļas sākumā masu medijos parādījās arī pirmās fotogrāfijas ar artefaktiem no Tutnosa III tempļa.
Bez tam "Luxor Times" arī informē, ka šie ir jau trešie 12 mēnešu laikā atklātie nelegālie izrakumi konkrētajā teritorijā. Iepriekšējos divos izrakumos tika atrasti keramikas izstrādājumi un vairākas stellas no Vidējās valsts laikiem (2055.-1650.p.m.ē.). 
Tutmoss III bija 18.dinastijas sestais faraons, kurš valdīja laika posmā no 1479. Līdz 1425.gadam pirms mūsu ēras. Tutmosa III tēvs - faraons Tutmoss II bija precējies ar Hatšepsutu, kura, pēc vīra nāves, kamēr Tutmoss III vēl bija mazs, pārņēma varu un kļuva par pirmo sievieti - faraonu. Tikai pēc Hatšepsutas nāves Tutmoss III kļuva par faraonu. Vēsturē Tutmoss III pazīstams arī kā faraons - karotājs. Valdīšanas laikā viņš veica lielas un veiksmīgas militārās operācijas, paplašinot Ēģiptes teritoriju līdz vēl nebijušiem apmēriem - no Ziemeļsīrijas līdz pat Nīlas ceturtajām krācēm Nūbijā. Pēc nāves Tutmoss III tika apglabāts Valdnieku ielejā (pie Luksoras), viņa mūmija tika atrasta 1881.gadā virs Hatšepsutas kapenēm Deir el Bahri.