Šīs nedēļas sākumā Singapūrā vairākas no pasaulē lielākajām viesnīcu ķēdēm pievienojās cīņai par haizivs spuru zupu aizliegumu. Kampaņai "I'm FINished with fins" ("Es esmu atteicies no spurām") pievienojušās 15 dažādas Singapūras viesnīcas, starp tām arī "Hilton Worldwide", "Starwood Hotels and Resorts" un "Hyatt" viesnīcas, no haizivs spuru zupas savās ēdienkartēs atteikušās arī 24 aviokompānijas, tai skaitā Singapūras nacionālā aviokompānija "Singapore Airlines".
Kampaņas "I'm FINished with fins" ietvaros singapūrieši tika aicināti atteikties no haizivs spuru ēdieniem un izglītot sabiedrību par tiem kaitējumiem, ko videi nodara haizivs spuru tirdzniecība.
Kā atzinis "Hilton Asia Pacific" prezidents Martins Rinks (Martin Rinck): "Viesmīlības industrijai ir milzīgas iespējas un atbildība veicināt pozitīvas pārmaiņas mūsu sabiedrībā un planētā."
Kampaņas "I'm FINished with fins" mērķis ir aizsargāt haizivis no iznīcības. Viens no kampaņas galvenajiem uzdevumiem ir samazināt pieprasījumu pēc haizivs spuru zupas, jo tieši pieprasījums pēc šīs zupas ir veicinājis praktiski neierobežotu haizivju nogalināšanu. Tieši haizivs spuru tirdzniecība ir iemesls, kāpēc ik gadu tiek nogalināti vairāki desmiti miljoni haizivju. Jāatzīmē, ka aizvadīto 50 gadu laikā vairākas haizivju sugas ir samazinājušās līdz pat 80% un tas nozīmē, ka pastāv liela iespējamība, ka šīs haizivju sugas var arī vispār izzust.
Haizivs spuru atdalīšanas nozīmē to, ka haizivīm, bieži vien tām vēl esot dzīvām, nogriež spuras, bet pašas haizivis izmet atpakaļ okeānā. Bez spurām haizivis nav spējīgas izdzīvot, tās nespējot pārvietoties nogrimst dzelmē un iet bojā nosmokot vai arī tās saplosa citi plēsīgie zemūdens iemītnieki.
Haizivs spuru zupa ir populāra ķīniešu virtuves sastāvdaļa, kas tiek pasniegta īpašos gadījumos, tādos kā kāzas vai lielos banketos. Šī zupa ķīniešu kultūrā ir arī varas, greznības un bagātības rādītājs. Bez tam ķīniešu kultūrā uzskata, ka haizivs spuras paaugstina seksuālo potenci, uzlabo ādas kvalitāti, palielina enerģiju, novērš sirds slimības, pazemina holesterīna līmeni utt. Tomēr tam visam nav zinātnisku pierādījumu.
Foto: AFP |
Kā raksta "The Sunday Times" PR aģentūras "Grayling" Singapūrā veiktā aptauja apstiprina jau 2011.gadā "Bloom" veikto pētījumu Honkongā - pētījums norāda, ka ievērojams skaits cilvēku ķīniešu kopienā ir informēti par problēmām, kas saistītas ar haizivs spuru zupu. Viņi vēlas pārtraukt vai ierobežot haizivs spuru patēriņu savā ikdienā. Tomēr pētījumā arī konstatēts, ka neskatoties uz vēlmi izņemt no savas ēdienkartes haizivs spuru zupu, cilvēki turpina šo zupu ēst - tam par iemeslu ir spēcīgais sociālais spiediens.
2013.gadā 27 valstis un Eiropas Savienība ir aizliegusi haizivs spuru atdalīšanu, tomēr tas, kas notiek starptautiskajos ūdeņos netiek regulēts. Haizivs spuru atdalīšana ir aizliegta arī Klusā okeāna austrumu daļā, tomēr haizivju nozveja un spuru atdalīšana lielos apmēros turpinās lielākajā Klusā okeāna daļā un Indijas okeānā.
Jāatzīmē, ka Taizemē un Singapūrā, pateicoties plašām sabiedrības informēšanas kampaņām un reklāmām, haizivs spuru patēriņš samazinājies apmēram par 25%.
Info: www.straitstimes.com un Wikipēdija
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru