otrdiena, 2014. gada 4. novembris

Pasaulē jaunākās aizsargājamās jūras teritorijas



Čīle
Jūras dabas parks Tic Toc kopš 26.februāra ir Čīles lielākā aizsargājamā jūras teritorija, kas aizņem apmēram 90 000 hektārus lielu platību. Šis jūras dabas parks atrodas valsts dienvidkrastā Patagonijas reģionā un tiek uzskatīts par vienu no pasaules neskartākajām dabas teritorijām. Tic Toc jūras dabas parks ir mājvieta dažādām jūras putnu sugām un endēmiskajiem Čīles delfīniem, kā arī Dienvidu puslodes vienai no lielākajām zilo vaļu populācijām. Jūras dabas parka teritorijā novēroti arī kuprvaļi, zobenvaļi, seivaļi un dažādu sugu delfīni. 


Jaunzēlande
Jaunzēlandes subantarktiskie ūdeņi, kas apskalo Antipodu salas, Baunti salas un Kempbela salas kopš 2.marta veido trīs jaunus jūras dabas parkus. Šajās jaunajās teritorijās, kuru izveide palielināja valsts aizsargājamo ūdeņu teritorijas līdz gandrīz 10%, ir aizliegta nozveja, jūras lauksaimniecība, naftas izpēte un kalnrūpniecība. Aizsargājamās teritorijas nodrošina ligzdošanas vietas vairāk kā 100 putnu sugām, tai skaitā, pingvīniem, ūdeņos novērojami dienvidu gludie vaļi, Jaunzēlandes ausroņi un jūras lauvas. 

Sargasu jūra
12.martā Bermudu salu, Azoru salu, Monako, Lielbritānijas un ASV valdību pārstāvji tikās Bermudu salās, lai parakstītu Hamiltona deklarāciju par sadarbību Sargasu jūras saglabāšanā. Deklarācijas mērķis - aizsargāt šo reto subtropu teritoriju Ziemeļatlantijā. Dabas aizsargājamā teritorija ir īpaša ar peldošajām Sargasu aļģēm, no kurām pārtiek Logerheda bruņurupuči, šeit atrodamas vairākas apdraudētas zušu sugas, Atlantijas siļķhaizivis un baltie marlīni. Teritorija ietver arī kuprvaļu, tunču un dažādu putnu sugu migrācijas maršrutus.
Jaunkaledonija
Jaunkaledonija ir Francijai piederoša salu grupa Klusajā okeānā. Šeit 23.aprīlī tika izveidota pasaulē lielākā aizsargājamā jūras teritorija, tā aptver 95% Jaunkaledonijas teritoriālo ūdeņu. 500 000 kvadrātjūdžu lielā teritorija nosaukta par Koraļļu jūras dabas parku - te atrodami zemūdens kalni un koraļļu rifi, kuros mājo 48 haizivju sugas, 25 jūras zīdītāju sugas un piecas jūras bruņurupuču sugas.

Skotija
Lai saglabātu un aizsargātu milzu haizivis, ādainos bruņurupučus, rajas, dažādus sālsūdens moluskus, dziļjūras sūkļus, zvaigznes, jūras putnus, kā arī brūnaļģu un jūraszāļu pļavas Skotija 24.jūlijā dubultoja aizsargājamo jūras teritoriju platības. Tika izveidotas trīsdesmit jaunas aizsargājamās jūras teritorijas, tās aptver 12% Skotijas jūras teritorijas no klintīm Keitnesā valsts ziemeļos līdz okeāna gultnes biotopam. 

Fēniksa salas
Fēniksa salas ir koraļļu salu un atolu arhipelāgs Klusā okeāna centrālajā daļā, un ietilpst Kiribati valsts sastāvā. Kiribati valdība 29.janvārī pieņēma lēmum valsts 157 626 kvadrātjūdžu lielo teritoriju, kas nosaukta par Fēniksa salu aizsargājamo teritoriju, slēgt komerczvejai. Šīs izmaiņas gan pilnībā stāsies spēkā tikai 2014.gada beigās. Bez tam sākotnējās Kiribati valdības bažas zaudēt ieņēmumus no zvejas licencēm, kas tika pārdotas ārvalstu flotēm tunču nozvejai, kliedēja ASV piešķirtā dotācija 2,5 miljonu ASV dolāru apmērā. 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru