ceturtdiena, 2016. gada 25. augusts

Māksliniece Nāves jūrā uz diviem gadiem nogremdē kleitu - kāds ir rezultāts?

Foto: marketium.ru


Māksliniece no Izraēlas Sigalita Landau (Sigalit Landau) 2014.gadā aizsāka neparastu mākslas projektu ar nosaukumu "Salt Bride" ("Sāls līgava") - viņa uz 2 gadiem Nāves jūrā nogremdēja melnu kleitu. 


Foto: marketium.ru

Projekta rezultātā radušās astoņas lielas krāsu fotogrāfijas, kurās redzama Nāves jūras sāļajos ūdeņos nogremdētā kleita dažādos laika posmos. Māksliniece divu gadu laikā ik pēc trīs mēnešiem pārbaudīja nogremdēto kleitu un to fotografēja. 

Foto: marketium.ru

Jāatzīmē, ka mākslas darbam izmantota tradicionālā hasīdu (ortodoksālā jūdaisma virziens) sieviešu kleitas kopija, šādu kleitu valkājusi kanoniskās jidiša lugas "The Dybbuk" galvenā varone Leja, ko "Habima teātri" (Habima Theatre) attēlojusi leģendārā aktrise Hanna Rovina. 

Foto: marketium.ru

Lugu "The Dybbuk" - "Dibbuks jeb starp divām pasaulēm" laika posmā starp 1913.gadu un 1916.gadu sarakstījis S.Anskijs (S. Ansky). Tā stāsta par jaunekli, kurš izšķirts no līgavas, noslēdz līgumu ar velnu, pārdodot tam savu dvēseli. Pēc nāves jaunekļa dvēsele kļūst par dibbuku - dēmonu, kas iemājo viņa mīļotajā meitenē padarot viņu apsēstu ar nelabo. Dēmonu izdodas izdzīt, bet meitene iet bojā. Lugas sižetu iespaidojusi S.Anskija iepazīšanās ar ebreju tautas mistiku, īpaši hasīdisma mistiku. 

Foto: marketium.ru

Sigalitas Landau mākslas projektā "Salt Bride" Leas melnā kleita zem ūdens pakāpeniski transformējas, sāls kristāliem pārņemot audumu. Laika gaitā jūras alķīmija pārvērš vienkāršu kleitu no nāves un neprāta simbola par kāzu kleitu, kādai tai arī vajadzēja būt.

Foto: marketium.ru

Nāves jūra - zemākā vieta uz planētas, kurā praktiski nav nekādas dzīvības - tajā kleita tika iegremdēta vienā veidolā, bet izcelta jau pavisam atšķirīgā izskatā - ar to māksliniece norāda uz nekontrolējamo bioloģisko procesu kustību.

Foto: marketium.ru

Sigalitas Landau darbi ir cieši saistīti ar Nāves jūru. Māksliniece vairākus no saviem slavenākajiem video uzņēmusi šajos ūdeņos, viņa arī daudzu gadu garumā aizrāvusies ar eksperimentiem pētot kā objekti apaug ar sāli. 
Mākslas projekta "Salt Bride" noslēgumā iegūts brīnišķīgs mākslas darbs - kleita, ko veido mirdzoši sāls kristāli. 

Foto: marketium.ru

Šī mākslas eksperimenta rezultāts līdz 3.septembrim skatāms Londonā (Lielbritānija) London’s Marlborough Contemporary mākslas galerijā. 

Sigalita Landau / Foto: israel21c.org

Sigalita Landau dzimusi 1969.gadā Jeruzalemē dzīvo un strādā Telavivā. Pirmo reizi pārstāvējusi Izraēlu 1997.gadā Venēcijas biennālē kopā ar grupu mākslinieku, 2011.gadā Izraēlas paviljonā viņa jau izrāda savu solo prezentāciju. Landau darbi bijuši skatāmi daudzās izstādēs un muzejos, piemēram, Documenta X (1997), MoMA, New York (2008), Museu d’Art Contemporani de Barcelona (MACBA) (2014. ). Viņas darbi atrodami daudzās lielākajās mākslas darbu kolekcijās, tostarp MoMA un Pompidū centrā.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru