sestdiena, 2018. gada 28. aprīlis

Saindēšanās ar skābekli

Foto: oceanoscuba.com.co


Ar skābekli var saindēties vai nu elpojot tīru skābekli, vai elpojot gāzu maisījumu ar paaugstinātu skābekļa parciālo spiedienu. Izšķir diva veida saindēšanās formas - krampju forma un plaušu forma.


Krampju forma ir centrālās nervu sistēmas saindēšanās. Šī forma var parādīties elpojot gāzu maisījumu, kurā skābekļa parciālais spiediens ir lielāks kā 1,6 ata. Krampju formas gadījumā cietušajam var būt šādi simptomi - bālums, sejas muskuļu raustīšanās, redzes pasliktināšanās vai redzes lauka sašaurināšanās, trokšņi ausīs, galvas reiboņi, svīšana, arī krampji.
Plaušu forma - tie būs jau elpošanas sistēmas bojājumi. Šī forma var parādīties, ilgstoši atrodoties, paaugstināta skābekļa parciālā spiediena ietekmē. Tas var gadīties, piemēram, ja daiveris vairākas dienas pēc kārtas izmantojot Nitrox veic vairākas ieniršanas dienā un, tātad ilgstoši atrodas skābekļa parciālā spiediena, kas lielāks par 0,5 ata, ietekmē. Šādā situācijā pastāv reāla bīstamība, ka skābeklis var toksiski iedarboties uz nirēja plaušām. Simptomi var būt - spiedošas sajūtas krūšu rajonā, sausums mutē, paātrināta elpošana un klepus.
Jāatceras, ka pastāv vesela virkne faktoru, kas palielina iespēju saindēties ar skābekli. Piemēram, auksts ūdens, liela fiziskā slodze un tās rezultātā - nogurums.
Nedrīkst aizmirst, ka niršanai ar gāzu maisījumiem, kas satur paaugstinātu skābekļa daudzumu, maksimālais skābekļa parciālais spiediens ir 1,5 ata. Ja nirstot daiverim ir arī siltuma stress vai fiziskā slodze, tad maksimāli pieļaujamais skābekļa parciālais spiediens ir 1,4 ata.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru